V pohádce Jak se ševcem šili čerti hrál například Jiří Štěpnička, Ladislav Mrkvička či mladá Jana Preissová, která hrála princeznu. 

Celkem jich natočila 74 a mezi diváky je jich spousta oblíbených. Z těch posledních si mohou pamatovat pohádku Jak si pan Pinajs kupoval od kocoura sádlo s Miroslavem Donutilem, kocourem Ondřejem Vetchým či kočičími dámami Ivou Janžurovou a Veronikou Žilkovou

Vedle režie se věnovala také literární a výtvarné tvorbě, v níž reflektovala své dětství strávené v prostředí kočovného loutkového divadla a českých surrealistů, se kterými se v 60. letech přátelila. Místo a datum posledního rozloučení oznámí rodina později, informoval ČTK syn Jan Simon.

Svatava Simonová se narodila do rodiny významného moravského loutkářského rodu, který až do zákazu ze strany komunistických úřadů roku 1953 provozoval kočovné divadlo. Pod vlivem rodinného prostředí se přihlásila ke studiu na pražské DAMU, kde vystudovala obor loutkoherecké režie.

Ovlivnili ji tvůrci jako Mikuláš Medek, Jan Švankmajer, Milan Nápravník nebo Vratislav Effenberger. Počátky její tvorby pro Československou televizi byly v 60. letech minulého století spjaty právě s loutkovými inscenacemi. V průběhu 70. let 20. století postupně přecházela k režii klasických hraných pohádkových inscenací.

V jejich rámci spolupracovala se svým manželem hudebním skladatelem Ladislavem Simonem, který byl autorem mnoha scénických hudeb k jejím inscenacím.

Fotogalerie
7 fotografií