Jeho domovský hokejový klub New Jersey Devils, v jehož barvách hrál rodák z Třebíče a čerstvý občan USA Eliáš rovných dvacet let, mu před svým duelem s New York Islanders uspořádal poctu v podobě slavnostního vyřazení jeho čísla 26. Šestadvacítku jeho klubového rekordmana byla vytažena a vyvěšena u stropu ve víceúčelové hale Prudential Center v Newarku pro více jak 16 000 diváků.

 „Dostalo se mi nejvyššího týmového ocenění, jaké jsem ze strany klubu mohl získat,“  prohlásil Patrik Eliáš. Toho na oslavu závěru jeho hokejové kariéry doprovodila nejen jeho manželka a někdejší televizní rosnička Petra Eliáš – Voláková (39) s jejich dcerami, sedmiletou Sophií Gabriellou a čtyřletou Kailou Patricií, ale i Patrikovi rodiče a dva bratři.

A nechyběli pochopitelně Eliášovi spoluhráči v čele s Jasonem Arnottem nebo hvězdní krajané Petr Sýkora, Robert Holík, Martin Havlát, Marek Židlický nebo herec Ivan Trojan… A taky ve světě stále žádanější operní basbarytonista Adam Plachetka (32), který se s Eliášem už několik let přátelí. Účast sólistovi Vídeňské státní opery na kamarádově životní poctě umožnil fakt, že momentálně v newyorské Metropolitní opeře zkouší roli Guglielma v Mozartově opeře Cosí fan´tutte (Takové jsou všechny).

Video
délka: 01:49.69

Adam Plachetka zpíval před vyprodanou arénou americkou hymnu. Pro Blesk.cz Thomas Gazda, Zdenek Gazda a archív New Jersey Devils

Kdykoli jsem v New Yorku, pravidelně na hokejová utkání New Jersey Devils jezdím,“ sdělil Plachetka. „S Patrikem jsem se seznámil přes společného kamaráda a od té doby se naše rodiny přátelí. Patrik s Petrou byli několikrát na mých představeních v MET, a když se loni v pražském Fóru Karlín po mém muzikálovém koncertě křtilo mé album Impossible Dream, Patrik mu šel za kmotra. Jako dárek jsem pak od něho dostal jeho hokejku. Zatímco já jsem jako kluk snil o kariéře hokejisty, Patrik se toužil stát profesionálním zpěvákem. Ve čtrnácti letech se ale rozhodl dát na hokej a opustil zpívání v jihomoravském pěveckém sboru. Když mne požádal, abych mu v sobotu zazpíval na jeho důležitém životním okamžiku americkou státní hymnu The Star-Spangled Banner, rád jsem souhlasil“, dodal Plachetka. Ten na prestižní hokejovou událost dorazil společně se svou čtyřletou dcerou Adélkou a se svou manželkou, na Cenu Thálie 2017 v oboru Opera nominovanou, českou sopranistkou Kateřinou Kněžíkovou (35).

Fotogalerie
6 fotografií