Kvůli své odlišnosti a kontroverzi měla problémy už za komunistů, ale svou povahu a osobnost by nevyměnila ani za zrušení zákazu zpívat. „Kariéra je o tom, jestli s někým spíte nebo ne. Přestala jsem kvůli tomu v mládí hrát závodně tenis. Babička říkávala, že naše tělo je chrám, a abych dávala pozor, komu ho otevřu,“ svěřila se týdeníku Téma Jana Kratochvílová, která se babiččinou radou řídila i nadále.

Neobměkčily ji ani nabídky zahraničních společností, které jí slibovaly nejen hvězdnou kariéru, ale i astronomické částky. „Musela bych být prakticky pornografická. A já nenabyla dojmu, že musím předvádět nahotu, abych se cítila jako umělec. Nepotřebovala jsem prodávat tělo. Ano, hodně jsem tančila, měla jsem dobré kostýmy, ale odmítla jsem dělat perverzi, sprostá a lascivní videa. Chtěla jsem to dělat hrdě. Je to stále stejné, buď jste milenka někoho mocného, nebo nikoho nezajímáte,“ vysvětlila Jana, která v Anglii vystupovala pod uměleckým jménem Jana Pope. Stejnou nabídku nahrávací společnost dala i Madonně, ta ji vzala.

Styděla se, že dostávala takové nabídky, i proto to svým spolupracovníkům Pavlu Trnovskému a Jirkovi George Hrubešovi nikdy neřekla. „Dneska nevím, jestli jsem se tenkrát neměla jako žena obětovat. Tím svým rozhodnutím jsem vlastně možná zkazila potenciální přepychový život i těm klukům,“ dodala na závěr. I tak je ale ráda, že může muziku dělat svobodně a podle sebe.

VIDEO: Šílený rozhovor s Janou Kratochvílovou

Video
délka: 03:43.80

Šílený rozhovor s Janou Kratochvílovou Jan Jedlička, Kristýna Léblová

Fotogalerie
38 fotografií