Sobota 20. července 2024
Svátek slaví Ilja, zítra Vítězslav
Oblačno 27°C

To je konec Slavíka! Fraška! Podvod! České pěvecké hvězdy mají o manipulacích jasno

/
 • Drama kolem Slavíka hodnotí hvězdy: Co řekli Ztracený, Jandová a Peroutka? A kdo se raději odmlčel?
  30. listopadu 2017 ● 17:00

  Kolem letošního předávání cen Český slavík se strhla velká aféra s údajnými manipulacemi organizátorů s hlasy. Pořadatel totiž odebral kapele Ortel a jejich zpěvákovi nefér získané hlasy a místo toho mu přičetl body, které získal loni. Bez zásahů by přitom měl nárok na vyšší umístění. Proto někteří interpreti již své ceny vrátili. Jak jejich rozhodnutí a celou kauzu hodnotí další hvězdy showbyznysu?

 • 1.

  Petr Janda (75)

  „Abych pravdu řekl, tak je to i pro mě docela složité. Já chápu samozřejmě Kabáty, kteří to udělali úplně senzačně, já bych to udělal úplně stejně," svěřil Blesku frontman kapely Olympik, která letos v anketě skončila na sedmém místě.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  „Ale na druhé straně do určité míry chápu i pořadatele, který je, dalo by se říct, v kleštích. Sám si s tím neví rady a jde mu o nějakou čistotu Slavíka. Fakt je to obtížné," vysvětoval s tím, že nastalou situaci samozřejmě sleduje a vyslechl si i názor pořadatele Slavíka Jaroslava Těšínského.

   

  „Včera jsem ho poslouchal, on mluvil i o tom Řezníkovi a opravdu se do té soutěže dostanou takoví interpreti, které je opravdu těžké do toho pustit," zhodnotil i problémy, které se táhnou se Slavíkem již delší dobu. V ročníku 2013 byl právě rapper Řezník vyřazen ze soutěže, což se mnohým jeho fanouškům nelíbilo. „Takže moje resumé je, že já bych asi sám nevěděl, jak z toho ven,“ dodal Janda.

  Petr Janda s manželkou
  Autor: Pavel Machan, Martin Hykl, Marek Pátek

 • 2.

  Marek Ztracený (32)

  S krokem oceněných interpretů, které své sporné ceny vrátili, souhlasí ostatně i Marek Ztracený. „Vrácení ceny v případě Kabátů naprosto chápu, byli by za okurky, kdyby si ji nechali, pokud tomu hlasy neodpovídají."


  Vyjádřil se i k manipulaci hlasů ze strany pořadatelů. „Ten zásah do hlasů pro Ortel byl nešťastný, ale nechci hodnotit jeho oprávněnost, pravidla tak detailně neznám. Podle mě byl záměr správný, ale provedení horší. Sám za sebe musím ale říci, že jsem rád, že anketa Český slavík je, je to v současnosti v zásadě jediný pořad, v němž mohou umělci vystoupit."


  Rozhodně ale nechce Těšínského nijak kritizovat. „Není lehké takové ceny, jako je Slavík, připravit a všichni jen všechno kritizují a nejvíc ti, co se tam nedostanou, ať už jako vystupující nebo jako hosti. Nechci být ovce, a když ostatní kritizují, tak já automaticky taky. S Ortelem to ale asi nebyl dobrý nápad," dodává Marek.

  Marek Ztracený
  Autor: Jan Tůma, archiv Marka Ztraceného

 • 3.

  Václav Noid Bárta (37)

  Ačkoliv skandál kolem Slavíka zatím stále neutichá, k některým známým osobnostem se dostaly jen kusé informace. „Já se přiznám, že dneska jsem akorát něco zaslechl na tréninku, ale já to úplně nesleduji. Já tak strašně makám, že není kdy," tvrdil Noid.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  „Já se strašně omlouvám, já jsem to fakt nestudoval, nechci plácnout nějaký nesmysl, kterého bych pak litoval. Nejsem úplně obeznámený s touhle kauzou. Bohužel nejsem ten pravý, abych k tomu něco říkal," dodal.

  Václav Noid Bárta
  Autor: Pavel Machan a archiv Blesku

 • 4.

  Leona Machálková (50)

  Podobně je na tom také zpěvačka Leona Machálková. „Nevím, nesleduji to," řekla stroze a dál se nechtěla vyjadřovat.

  Zpěvačka Leona Machálková
  Autor: Foto: J. Tůma, H. Pokorná

 • 5.

  Marie Rottrová (76)

  Skoupá na slovo byla ostatně také zpěvačka přezdívaná Lady soul. Nejprve se do telefonu omluvila, že nemůže mluvit, protože má právě návštěvu. Při zmínce Českého slavíka se ale tón hlasu Rottrové mírně proměnil. „Nechci nic říkat," uvedla jen a poradila, abychom se obrátili na někoho jiného.

  Marie Rottrová
  Autor: archiv Blesku

 • 6.

  Marta Kubišová (75)

  V nesprávný čas jsme bohužel zastihli i další známou zpěvačku. Marta Kubišová, která letos na Slavíkovi sama vystoupila a předávala jednu z cen, se nevyjádřila. Na dotaz, zda by měla chvíli na krátký rozhovor, odpověděla jen: „Ne, neměla, já jsem na vyšetření na Homolce.“

  Marta Kubišová
  Autor: Rušinová Mária

 • 7.

  Tereza Kerndlová (31)


  Zato zpěvačka Tereza Kerndlová má názor jasný. „Co k tomu říct, vše už bylo řečeno a tenhle rok je snad tou poslední kapkou nejen pro Českého slavíka, ale i pro firmu Mattoni, které snad už došlo, že je to pro ni antireklama.“

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  Sama si o soutěži už dávno nedělá iluze. „To, že tato anketa je podvod, si myslíme všichni delší dobu, ale minimálně tři roky nazpět to víme. A proto i můj management od roku 2014 Slavíka bojkotuje a vyzývá mé fanoušky, aby neutráceli své peníze pro nic za nic.“


  „Vždycky se směju, když se Slavík honosí počtem hlasů, ale asi zřejmě nikomu nedošlo, že to hlasy nejsou, ale počet bodů. Čili když někdo dostane 30.000 bodů, reálně dostal 10.000 hlasů. V dnešní době si lidi můžou udělat vlastní názor, zaplať pánbůh,“ pustila se do ankety Kerndlová.

  Zpěvačka Tereza Kerndlová
  Autor: Facebook, archiv

 • 8.

  Milan Peroutka (27)

  Zcela opačný postoj přitom zaujal Milan Peroutka. „Můj pohled je takový, že pro mě ta anketa je legendární a je mi trošku líto, do jaké situace se dostala. Myslím, že má svoje místo v populární hudbě i v televizi, protože je dlouholetá. Doufám, že po tomhle mediálním otřesu se to nějak všechno vyjasní a že bude pokračovat dál. Byla by škoda, kdyby skončil jeden z mála pořadů, kde se můžou hudebníci setkat a zahrát živě,“ promluvil finalista třetí řady show Tvoje tvář má známý hlas.

   

  O celou kauzu se přitom zajímá a vyhledává i názory odborníků. „Problém i v tom, jak se definuje populární hudba a co je odraz popularity, jestli prodané desky, koncerty a tak dál, nebo jestli někdo zlanaří lidi na sociálních sítích,“ vysvětloval. Také má dojem, že dříve stála soutěž na trochu jiných principech a hlasování pomocí korespondenčních lístků probíhalo také jinak.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  Také si myslí, že pořadatel se měl možná zachovat trochu jinak. „Já si myslím, že to řešení, k němuž se uchýlil pan Těšínský, nebylo možná úplně nejlepší, ale tím neříkám, že by to měl jednoduché. Určitě se k tomu musel nějak postavit a po zkušenostech s Řezníkem, kterého asi před třemi lety vyřadil z ankety a taky kolem toho bylo velké haló, nechtěl jít touhle cestou.“


  Proto se prý rozhodl Ortelu připočíst hlasy z loňského ročníku, což mnohým připadá jako dost zvláštní krok. „Udělal to takhle a opět je z toho velký boom a já si myslím, že se musí jen vyřešit, kdo tedy může být účasten ankety, aby to nebyla nějaká extrémistická kapela,“ naznačil Peroutka, co si myslí o kontroverzní kapele.

   

  Čím si ale sám není jistý, je to, jak by se zachoval, kdyby se ocitl ve stejné situaci jako interpreti, kteří Slavíka dostali, ale podle původního hlasování jim nepatřilo. „No, co bych já na to řekl? Musím se zamyslet. Není to černé ani bílé, těžko říct, jak se k tomu postavit. Nezávidím Kabátům a Michalu Davidovi tu situaci,“ prozradil Blesku Milan.

  Milan Peroutka
  Autor: Robert Vano
   

 • 9.

  Markéta Konvičková (23)

  Jeho kolegyně z Tváře už tak sdílná nebyla. „Mě se to netýká," nechala se slyšet Konvičková. „Já co vracet nemám, takže mi nepřísluší to posuzovat," dodala blondýnka, která má ale k úspěchu v anketě slušně nakročeno. Letos se umístila na 9. místě.

  Markéta Konvičková
  Autor: TV Nova

 • 10.

  Marta Jandová (43)

  Čtrnáctou příčku ve Slavíkovi letos obsadila Marta Jandová. „Je to strašně těžké, nicméně nikdy by se nemělo manipulovat s hlasy!“ říká finalistka druhé řady Tvoje tvář má známý hlas.

   

  „Nejsem fanouškem Ortela, děsí mě, jak na sebe touto kauzou upozornili, ale podobné případy byly vždy, když měl nějaký umělec takovouhle organizovanou fanouškovskou základnu,“ vysvětlovala.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  „Chápu, jak to pořadatelé mysleli, ale tyto věci se měly řešit už před lety a úplně jinou cestou. Je škoda, že čtu a doléhají ke mně spekulace, že by to mohlo Slavíka poškodit tak, že by skončil, ale je pravda, že toto byl krok vedle,“ doplnila svůj názor zpěvačka.

  Marta Jandová s manželem
  Autor: Pavel Machan, Martin Hykl, Marek Pátek
   

 • 11.

  Dasha (36)

  Naopak zpěvačka Dasha, která nedávno vydala první sólovou desku a ve Slavíkovi se umístila na 17. místě, nechtěla veřejně říct svůj názor. „Nemám k tomu vůbec žádné informace, nestihla jsem to moc sledovat, takže se k tomu nechci vyjadřovat," uvedla jen brunetka, která svým hlasem vždy doplňovala i taneční výkony ve StarDance. Ostatně má doma malou dcerku, s níž má jistě plné ruce práce.

  Dasha
  Autor: archiv Blesk, instagram.cz

 • 12.

  Johny Machette (25)

  „Já jsem zaznamenal jen, že někdo vrací Slavíky, ale nevím, co se tam přesně dělo,“ prozradil Blesku rappper Johny Machette, který v roce 2013 získal ocenění Hvězda internetu a sám si za zažil dost nenávistných reakcí ze strany fanoušků soupeře Řezníka, který byl tehdy vyřazen ze soutěže.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  Každopádně mu připadá přinejmenším velmi podivná argumentace pořadatelů kolem odebrání hlasů Ortelu kvůli přehnané aktivitě fanoušků na sociální síti. „Když se začnou zakládat na Facebooku skupiny, tak ty hlasy budou neplatné? Připadá mi zvláštní, aby zakládání facebookových skupin mělo mít vliv na sčítání či odčítání hlasů v nějaké soutěži," líčil svůj postoj.

   

  „To mi připadá jako nesmysl, protože potom tím pádem můžeme založit takovou skupinu tomu, koho nemáme rádi, sejde se tam řada lidí, kteří budou až moc aktivní a tím pádem ho v podstatě vyřadíme, protože ho automaticky škrtnou," teoretizuje Johnny, vlastním jménem Jonáš Čumrik.

  Johny Machette a Teri Blitzen v Disneylandu
  Autor: instagram.com/johnymachette

 • 13.

  Ilona Csáková (47)

  „To, co se letos děje kolem Slavíků, mi přijde neuvěřitelné. Pro nominované interprety i hlasující, kteří investují své peníze, by měla byt jasně nastavená transparentnost výsledků, aby nedocházelo ke zpochybnění výsledků a následné frašce," myslí si Csáková, která se letos umístila na 31. místě.


  „Na druhé straně si myslím, že o oblíbenosti zpěváků svědčí nabité sály a bez této ankety bychom klidně mohli existovat,“ dodala k celému Slavíkovi.

  Ilona Csáková
  Autor: Archiv

 • 14.

  Olga Lounová (36)

  „Tak dobře pravidla neznám, abych se mohla fundovaně vyjádřit. Myslím, že se organizátoři trochu nešťastně snažili být fér a rozhodně úmyslně neudělali nic, čím by šli proti sobě. Nevím, na čí straně je chyba. Stálo by za to, si to na základě toho, co se děje, vyspecifikovat a ujasnit," má za to Olga Lounová.

   

  „Podle mě by žádný umělec neměl nabádat k hlasování ani ho organizovat. Zažila jsem, že v divadle, kde jistí dva umělci hráli, se organizovaně rozdávaly letáčky s výzvou. Je rozdíl, jestli upozorníte fanoušky, že anketa probíhá, nebo je masivně atakujete výzvami. Podle mě teď řada lidí pro uznání Ortelových hlasů kope proto, že sami pravidla porušovali nebo porušují stejně jako on," zamyslela se.

  Olga Lounová
  Autor: Herminapress.cz

 • 15.

  Dan Landa (49)

  V minulosti patřil mezi oceňované zpěváky ve Slavíkovi také Dan Landa. Před pěti lety na sebe navíc upozornil, když si pro třetí místo přišel na galavečer s kohoutem v ruce. Drsně zde promluvil o radikálním boji proti české politické a hudební scéně, dokonce se nezdržel ani nadávek a urážek.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  Tvrdil, že je z něj Žito 44 a končí s hudbou. Na čas se stáhl, pak se ale k muzice vrátil a své přezdívky se zbavil. Nad Slavíkem ale očividně již dávno zlomil hůl. „Mě ta anketa v podstatě vůbec nezajímá! Celá ta anketa je mi fuk,“ vzkázal Blesku Landa.

   

  „Takže to dění kolem nesleduji. Připravujeme jiné věci,“ doplnil. Jak by se zachoval, kdyby byl v kůži Kabátů či Michala Davida, ale nedokázal posoudit. „Já si pro ocenění nechodím, takže to vám teď neřeknu. Je mi to jedno a ani to nechci komentovat,“ dodal interpret, který v žebříčku letos skončil šestý.  

  Daniel Landa
  Autor: herminapress.cz

   

 • 16.

  Janis Sidovský (49)

  K nepříjemné záležitosti se prostřednictvím sociálních sítí vyjádřil také producent Janis Sidovský (49). „Skupině Ortel nemohl Slavík více pomoci, když neuznal všechny hlasy, které kapele zaslali fanoušci. Pokud bylo záměrem utlumit xenofobní hlas, zazní ještě mohutněji," myslí si Janis, který ale dodává, že on rozhodně nepatří k příznivcům Ortela.

   

  „Nikdo mě nemůže podezírat z přízně ke skupině Ortel. Byl jsem s Davidem Kollerem mezi prvními, kdo před dvěma lety (ano, ještě před Radkem Bangou), veřejně protestoval proti aplausu popové elity k získání jednoho ze Slavíků skupinou Ortel. Ne, nejsem jejich zastáncem," vysvětloval.

   

  Podle něj ale není letošní ročník žádnou výjimkou. „Působím v českém showbusinessu 25 let a vím zcela bezpečně, že se s hlasy do Slavíka manipulovalo ze strany fanklubů vždycky,“ šokoval Sidovský v prohlášení. „Myslím tím nejrůznější výzvy ke hlasování, včetně té, která je Ortelu vytýkána. Není to a nebylo to fér, o tom není sporu. Ortel je však jediný, kdo je za podobné, jinak zcela běžné, aktivity potrestán ztrátou hlasů.“

  Pavel Vítek a Janis Sidovský
  Autor: herminapress.cz

 • 17.

  Josef Vojtek (52)

  Nejvíc se skandál dotkl přímo oceněných interpretů. První se ozvala kapela Kabát, která měla pochybnosti, zda si Zlatého slavíka za nejlepší skupinu skutečně zasloužila. Proto se rozhodla, že ocenění vrátí a počká, jak se situace vyřeší.

   

  Jejich pochyby se navíc potvrdily po zveřejnění původních výsledků před zásahem pořadatelů. Ortel je totiž skutečně porazil. „Nejsme rádi prostě součástí nějakého takového, nevím jak to nazvat, ale neférového. Protože si myslím, že to nemáme zapotřebí – dobývat nějaké Zlaté slavíky cenou podvodu,“ řekl v TopStaru frontman kapely Pepa Vojtek.

  Frontman kapely Josef Vojtek
  Autor: Reprofoto FTV Prima

 • 18.

  Michal David (57)

  Stejná situace nastala také v kategorii zpěváků, z níž sice vítězně vyšel jako obvykle Karel Gott (78), ale sporné bylo druhé a třetí místo. Stříbrného slavíka si původně odnesl Michal David, po zveřejnění neupravených počtů hlasů ale zjistil, že by ho zpěvák Tomáš Ortel přeskočil.

   

  „Právě jsem obdržel zprávu, že Tomáši Ortelovi přišlo 31 086 hlasů. Jedu proto vrátit Stříbrného slavíka na agenturu Musica Bohemica. Já tedy přijmu Bronzového slavíka, jelikož kdybych to odmítl, zklamu tím mé fanoušky, kteří mi poslali hlas,“ rozhodl se proto.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  „Dle pořadatele jednal Ortel proti pravidlům ankety tím, že na svém profilu ovlivnil 50 tisíc adresátů, komu mají a komu nemají posílat hlasy. To je věc pořadatele, ne moje. Já musím respektovat skutečný počet hlasů,“ napsal Blesku. „Bohužel tento incident uvrhl na anketu Český slavík pochybnost a poškodilo to anketu jako takovou,“ dodal David.

  Michal David s manželkou
  Autor: Martin Hykl, Marek Pátek, Pavel Machan

 • 19.

  Tomáš Ortel (41)

  K záležitosti se vyjádřil také Tomáš Ortel (41), který přiznal, že jednání jeho fanklubu nebylo v pořádku. „Způsob hlasování do ankety Český slavík nebyl podle regulí fair play, to musím přiznat, ale pořadatel nás měl kontaktovat a upozornit na to, že něco takového zjistil,“ míní.

  „Po loňském mediálním masakru se nám ani nesnilo, že by se něco takového mohlo zopakovat. Asi bych měl panu Těšínskému poslat nějaký dárkový koš. Máme teď víc práce a taky větší zájem o naši kapelu,“ uvedl s tím, že se mu celá aféra v podstatě vyplatila. O Slavíka od Kabátů ale zájem nemá, i když si cení jejich gesta.

  Tomáš Ortel
  Autor: P. Machan, M. Hykl, M. Pátek, J. Poláček

 • 20.

  Lucie Bílá (51)

  Oceněná byla i Lucie Bílá, ovšem ta prý nemá důvod cenu nepřijmout. „Já se Slavíka nechystám vracet. Nechci nikoho obhajovat a ani se k někomu stavit zády. Věřím ale a těším se, že to pořádající agentura vysvětlí,“ uvedla zpěvačka již dříve pro Seznam.cz s tím, že víc informací o celé kauze nemá.

  Lucie Bílá
  Autor: Martin Hykl, Marek Pátek, Pavel Machan

 • 21.

  Karel Gott (78)

  Vysvětlení ostatně požadoval také Karel Gott a své rozhodnutí ohledně Zlatého slavíka pečlivě promýšlel. „S panem Těšínským jsem dnes odpoledne hovořil, celou situaci mi vysvětlil a ubezpečil mě, že v kategorii Zpěvák jsem zvítězil bez pochyby,“ uvedl v prohlášení Mistr.

  Fotogalerie: ČESKÝ SLAVÍK 2017: CO JSTE V TELEVIZI …
  161 fotografií

  „Jeho vysvětlení je pro mě naprosto dostačující a uklidňující, proto nemám jediný důvod přemýšlet nad vrácením ocenění, které jsem díky hlasům mých příznivců získal. Jsem rád, že pan Těšínský vše uvedl veřejně na pravou míru,“ doplnil Karel prostřednictvím své tiskové mluvčí Anety Stolzové. Proto ocenění vracet nehodlá.

  Český slavík 2017
  Autor: M. Pátek, M. Hykl. P. Machan, Showpix.cz

   

  Fotogalerie
  89 fotografií

   

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 66

paveljerry: Mě se líbí, že ti co vědí prd o tom zda Ortel vyzývá fanoušky aby pro ně hlasovali tak toto křičí do světa. Právě Ortel naopak na stránkách fanklubů dal najevo že do ankety Zlatý slavík nepůjde.... Toto byla jen naše svobodná volba i přes Tomášovo prohlášení do toho se svým hlasem jít. Nejdřív se pořádně informujte a pak můžete kritizovat.....

(01. 12. 2017 12:44)

milda76: tramping:S pí.ou Bílou mam a nejenom já vlastní zkušenost!!Arogantní mrcha a bestie která se přetváří jako sviňa!!!Do kamer je milá jak mílius,ale jinak škoda mluvit!!prostě stojim si za svým co jsem napsal!!§A ty se třeba poser IDIOTE

(01. 12. 2017 09:49)

moiaza: Bože, to je blbých keců okolo jedné ubohé soutěži. Uvědomte si, ve kterém státě žijete. V tomto našem Havlokapitalismu jsou povody a faleš národním sportem. Copak Klausová privatizace nebyla podvodem celého národa? Copak revoluce nebyla podvodem na studenty? Chcete říci, že nesledujete, jak se v naší republice krade, tuneluje a podvádí? Potom jste ubožáci, kteří nevědí o čem tady píši. Vzyť podvody jsou čechům vlastí. Tak proč řešíte jednu ubohou soutěž?

(01. 12. 2017 09:29)

ljubaa: U článků o Gottovi zrušili diskuzi... fakt paráda... jaká je tady cenzura, aby se o mistrovi nenapsalo neco špatného. Třeba že je to jak s Havlem - před smrtí vylezlo, že má milenku... cenzura ze strany Plesku nebo samotného mistra?

(01. 12. 2017 09:29)

janejaneja: animko: Přesně tak. Milan mě teda taky zklamal, proč lobuje za něco-tak už zprofanovanýho.. Vznikne jistě nový formát, dynamičtější, pro mladé a né pořád dokola ty stejný ksichty. A přitom máme tolik nových, mladých talentů.. Lepších, než ti "umělci"všichni dohromady.

(01. 12. 2017 09:01)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy