Komentoval politické dění

Většina kreslených vtipů Pavla Kantorka má politický podtext. Stačí vzpomenout na ten, kde se říká: „Budeme-li se držet pravidla, že moudřejší ustoupí, tak budou ve vládě vždy jen blbci.“ Případně na dvě ukázky uvozené letopočtem z jeho knihy Historické okamžiky: 1948: Ráno mrholilo, ale když Klement Gottwald promluvil, začalo sněžit. 1951: Ještě než došlo k hlavnímu líčení, můj advokát dostal osm let.

Proč kreslil?

„Svět se naprosto zbláznil, lidé dokonale zešíleli, ale když si člověk nepřeje, aby skončil v blázinci spolu s nimi, musí se tomu všemu smát,“ komentoval svou tvorbu Pavel Kantorek.

Vědec a humor?

Jak se Pavlu Kantorkovi dařilo veleúspěšně spojit role humoristy a vědce? „Vědec musí mít smysl pro humor a naopak – humorista by měl znát logiku,“ řekl před lety.

Kde se můžete zasmát?

S kresbami Pavla Kantorka se právě nyní můžete setkat třeba v ošetřovatelském centru v Praze 12, v Písecké bráně v Praze 6 nebo v Litoměřicích na letním koupališti.

Přijďte dát sbohem

Jste fanoušci Kantorka? Přijďte na kreslíře 5. září 2017 od 15 hodin zavzpomínat do Písecké brány v Praze 6. „Po dohodě s jeho rodinou jsme se rozhodli pro nás k nelehkému kroku: v rámci avizované derniéry výstavy na Praze 6 uspořádat vzpomínkové odpoledne věnované tvorbě a životu Pavla Kantorka. Bude tam přítomna herečka Miriam Kantorková, která ráda zavzpomíná na své žití s Pavlem a jeho kamarády,“ zve kurátorka výstavy Barbora Horešovská.

Kdo byl Pavel Kantorek?

Pavel Kantorek vystudoval v Brně přírodní vědy a při studiu si vydělával kreslením vtipů do časopisu Dikobraz. V srpnu 1968 po vpádu vojsk Varšavské smlouvy do Československa emigroval a působil jako profesor fyzikálních věd na Ryerson University v Torontu. Jeho kresby měly často politický podtext, dále se věnoval vědě a partnerským vztahům. Témata nejčastěji ztvárňoval na zvířatech.

Kde výstavu navštívit?

Malešický park, nad Vodním světem, Praha

Kdy?

Celé dny až do 15. října 2017

Za kolik?

Zdarma

VIDEO: Pražané ze Strašnic si vymalovali podchod: Děti se tu už nebojí

Video
délka: 00:50.95

Pražané ze Strašnic si vymalovali podchod: Děti se tu už nebojí. Michaela Lišková

Fotogalerie
11 fotografií