Rodiče obou Pavlů a herečky Miriam Kantorkové (82) měli zřejmě smysl pro humor. „Strýc Rudolf pojmenoval stejně jako náš táta syna Pavel. A nejhorší bylo, že se lidem pletly i jejich profese. Bratranec byl kromě malování přírodovědec a můj bratr je sportovec a lékař. Oba doktoři,“ pomáhala herečka Blesku zorientovat se v rodině.

V dětství jezdila hodně na Moravu za babičkou a léto trávila právě s kreslířem Pavlem, který pocházel z Olomouce. „Byli jsme si blízcí jako sourozenci.“ Hereččin bratranec si ve svých vtipech nebral v 60. letech servítky a strefoval se do vládní garnitury, a to laskavými obrázky zvířátek s „podtextem politickým“, jak sám říkával.

Když v roce 1968 přijela ruská vojska, emigroval přes Vídeň do Kanady. „Odešel jsem 21. srpna 1968. Brzo ráno přijeli, sedl jsem do auta a odpoledne už jsem byl ve Vídni. Říkal jsem si, že pokud nás tady bude někdo okupovat, tak já tady nemám co dělat,“ vzpomínal před lety v Radiožurnálu. „Od roku 1990 jezdil do Prahy každý rok. Míval tu pravidelně výstavy. Bude mi moc chybět. Moc toho nenamluvil, ale když něco řekl, dokázal být neuvěřitelně vtipný,“ přiznává Miriam.

Kreslil kočky a utlačované myši

Pavel Kantorek, malíř a přírodovědec, kreslil zejména kočky a myši. „Myši reprezentovaly utlačovaný lid, který musel žít v totalitě. Kočka pak reprezentovala vládnoucí třídu,“ říkal s tím, že mu jeho čtenáři rozumí. Po emigraci působil v Torontu jako profesor na univerzitě. O propojení svých profesí říkal: „Vědec má mít smysl pro humor a humorista by měl znát logiku.“

Kvůli tubeře běhal maratony

MUDr. Pavel Kantorek, bratr Miriam, je lékař a maratonec, současník Emila Zátopka (†78). Třikrát vyhrál kdysi slavný Maraton míru v Košicích (1958, 1962, 1964), v roce 1961 prohrál jen s legendárním Etiopanem Abebem Bikilou (†41)! Byl na čtyřech olympiádách. K maratonu jej přivedla až zákeřná nemoc – tuberkulóza. Kvůli ní musel zvolnit. „Běhal jsem prostě do práce a zpět domů,“ říká skromně.

VIDEO: Pokud jste fanoušci nekorektních komiksů, mohl by vás zaujmout soudobý umělec Eric Powell.

Video
délka: 02:36.59
Video se připravuje ...

Jestli s komiksem začínáte, proč byste měli být skromní? Naprosto nekorektní Eric Powell vás uvede do světa obrázkových příběhů s dost černým humorem v dost dobrých příbězích jimž vládne Goon. YouTube

Fotogalerie
16 fotografií