V roce 1979 Václava Chaloupka, který byl vždycky odpůrcem komunismu, čekaly perné chvilky. Narodila se mu totiž nemocná dcera, která musela na operaci, a navíc po něm začala jít Státní bezpečnost. „Měla vrozenou srdeční vadu a nedávali nám moc nadějí, že to přežije,“ začal v rozhovoru pro časopis Týden Chaloupek vzpomínat. Státní bezpečnost po něm v té době chtěla, aby donášel na lidi ze svazu výtvarných umělců, a vydírali ho operací jeho dcery. Kvůli tomu také Chaloupek spolupráci podepsal.

Dle jeho slov se ale podepsanou spoluprací nikdy netajil a jeho známí a kamarádi o tom věděli. Prozradil také, že když dostal za úkol na někoho donášet, tomu konkrétnímu člověku to oznámil, aby věděl, že po něm StB jde.

Toto složité období Chaloupek kompenzoval v přírodě a se zvířaty. A těm také věnoval veškerý svůj čas a možná i na úkor vlastní rodiny. Z jeho syna Václava se totiž stal sígr, který momentálně sedí ve vězení za loupežné přepadení. „Přemýšlím o tom, co jsem dělal špatně, v čem jsem se mu málo věnoval,“ povzdychl si s tím, že se možná víc staral o medvědy než o svého syna. „Vnitřně si to dávám za vinu. Na druhé straně znám spoustu dětí, jejichž rodiče jsou zaměstnaní a jsou pořád v práci. Já jsem se snažil, aby mi Vašek s těmi zvířaty pomáhal. Ale z jeho strany nebyl moc velký zájem. On nevydržel u ničeho, ani u sportu,“ vysvětlil s tím, že na synovu situaci musí pořád myslet, ale stále věří, že se napraví.

VIDEO: Jak Chaloupek se svými medvědy oslavil narozeniny?

Video
Video se připravuje ...

Medvědi z večerníčku slavili narozeniny: Měli by zhubnout, říká jejich „táta“. Jan Doležal

Fotogalerie
25 fotografií