24. únor 2020
Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Pohřeb Věry Špinarové bez hvězd: Kdo nemohl přijít a kdo jenom nechtěl?

/
 • Kdo z hvězd nedorazil na pohřeb Věry Špinarové a proč?
  3. dubna 2017 ● 05:00

  Za života Věru Špinarovou (†65) všichni její kolegové hluboce obdivovali, někteří s ní nazpívali duety, jiní dokonce tvrdili, že je pojí pevné přátelství. Po její smrti některé z nich ale vůbec nenapadlo přijet jí na pohřeb, leckdy ani poslat věnec nebo zvednout telefon a vyjádřit soustrast rodině! Kdo se na rozloučení s ostravskou královnou vykašlal a proč?

 • 1.

  Mohutná účast

  Když rodina zesnulé Věry v čele s jejím synem Adamem Pavlíkem (42) plánovala poslední rozloučení, jen stěží předpokládala, jaké davy přijdou hudební legendu vyprovodit na onen svět. Původně byl pro veřejnost rezervován čas od 9 do 12 hodin, jenže to ani zdaleka nestačilo. Do smuteční síně krematoria ve Slezské Ostravě se dostavilo na 40 tisíc smutečních hostů.

  Fotogalerie: Poslední rozloučení s legendární zpěvačkou…
  198 fotografií

  Před budovou se tak tvořily dlouhé fronty lidí všech věkových kategorií z celého Česka a každý chtěl naposledy zavzpomínat a složit k rakvi květinu či věnec. Samotný obřad v kruhu rodiny a přátel musel být nakonec o chvíli pozdržen.

  Podívejte se na video z posledního rozloučení s Věrou:

  Video
  délka: 00:40.08

  Pohřeb Věry Špinarové (†65): Tisíce lidí, dlouhé fronty a truchlící dav! David Turek

  O největší rozruch se postarali Věřini přátelé z řad motorkářů, kteří přijeli rovnou na pekelných strojích. Dohromady jich byly asi dvě stovky. Zato slavných osobností bylo nakonec jen poskromnu. Mezi nimi Heidi Janků (54), Marie Rottrová (75) s manželem, Petr Bende (39) s partnerkou Zuzanou, Standa Hložek (62), Lešek Semelka (70) či písničkář Jarek Nohavica (63).

 • 2.

  První exmanžel

  Špinarová se za život stihla dvakrát vdát a zase rozvést, přesto ani jednoho z jejích životních partnerů byste na sobotním pohřbu nenašli. První exmanžel Ivoš Pavlík (83) se přitom účastnit chtěl a dokonce byl v té době v Ostravě. Jenže plány mu zkřížily zdravotní problémy.

  Udělalo se mu zle a jeho nejbližší se strachovali, aby se nad rakví bývalé lásky nesložil. „Táta je v Ostravě, ale nebrali jsme ho sem, báli jsme se o jeho zdraví,“ vysvětlil syn Adam. Místo Pavlíka tak přišla alespoň jeho manželka Heidi Janků. Ta se s Věrou přátelila a na podzim spolu měly dokonce naplánované turné.

  Heidi Janků s manželem Ivo Pavlíkem a jeho exmanželkou Věrou Špinarovou a jejím synem Adamem

 • 3.

  Druhý exmanžel

  Také druhý manžel zpěvačky Víťa Vávra (63) na tom není zdravotně nejlépe. Má problémy s kyčlí, ale na operaci podle vlastních slov jít nemůže kvůli alkoholu. Rozhodl se proto, že raději zůstane doma. Je ale možné, že i kdyby se objevil, vůbec by se dovnitř nedostal.

  Rozhádal se totiž s Věřiným synem Adamem, když mu nepřímo vyčetl máminu smrt. „Její management včetně jejího syna Adama odsouhlasil takové množství koncertů a nebrali na ni ohled. Ona byla taková, že neustále myslela na práci a poctivě se připravovala. Byla to nejlepší zpěvačka ve střední Evropě a neměla odejít takto brzy,“ okomentoval předčasný odchod bývalé ženy zpívající bubeník Vávra. Adam pak kontroval urážkami a nakonec svému někdejšímu otčímovi vzkázal, aby do Ostravy nejezdil, jinak ho z pohřbu vynese ochranka v zubech.

  VIDEO: Vávra zhodnotil svůj zdravotní stav v pořadu Koho čas vzal

  Video
  délka: 03:39.80

  Nemocný Víťa Vávra: Chtějí, abych přestal pít... Ale to nevydržím! Zuzana Bubílková, Tomáš Sovinský, Lukáš Červený

  Vítězslav Vávra
   

 • 4.

  Petra Janů

  Všichni asi tak nějak očekávali, že přijde Věře vzdát hold Petra Janů (64). Už jen proto, že spolu absolvovaly dvě veleúspěšné koncertní šňůry. Jenže interpretka hitu Motorest se neobtěžovala osobně dorazit. Vedle rakve sice ležel věnec, na němž stálo její jméno, zařizovala ho ale pravděpodobně její manažerka Michaela Kocourková. Právě ona vlastně přišla na nápad dát dvě legendární pěnice dohromady. Zlí jazykové ostatně tvrdí, že Janů se se Špinarovou rozhádala. Vyčítala jí snad, že letos místo s ní měla vystupovat s Heidi Janků?

  Petra sice tyto dohady odmítla, sama byla ale v rozhovoru pro deník Aha! velmi opatrná, když popisovala svůj vztah se zesnulou. „Kámošky je silné slovo. Spíš kolegyně na stejné vlně,“ řekla. I přesto jí však náhlý odchod kolegyně prý velmi zasáhl. „Všechno se na chvilku zastavilo a přišlo prázdno. Zní to teatrálně. Sevřel se mi žaludek a já si uvědomila, kolik mi je let,“ popsala své pocity Petra.

  Její omluvenkou z pohřbu byl oficiálně odlet na Kubu. Zpěvačka si před cestou musela sbalit a ještě na poslední chvíli dolaďovat písničky v nahrávacím studiu. Ovšem je fakt, že z úcty k Věře mohla cestu posunout, nebo jinak lehce přizpůsobit své plány situaci. Vždyť obřad netrval dohromady ani dvě hodiny! Navíc Špinarová trpěla chronickou obstrukční plicní nemocí, což měla společné s Petřiným manželem.

  Věra Špinarová

 • 5.

  Petr Janda

  Do Ostravy nedorazil ani zpěvák Petr Janda (74). Budiž mu ale omluvou, že v den, kdy se poslední rozloučení konalo, měl vystoupení ve slovenských Michalovicích. Navíc na Věru nezapomněl a jménem skupiny Olympik, jejíž je frontmanem, poslal do krematoria smuteční věnec.

  Petr Janda

 • 6.

  Karel Gott

  „Tygřici z Ostravy“, jak ji sám nazval, vždy obdivoval. Přesto se s ní neráčil jet naposledy rozloučit. Mnozí sice Karla Gotta (77) omlouvají, jelikož má za sebou vážné zdravotní problémy, mimo jiné i rakovinu mízních uzlin. Jenže pravda je taková, že tomu není tak dávno, co vyrazil do společnosti a dokonce i zazpíval! Konkrétně v pondělí 20. března přišel do Lucerny popřát k 75. narozeninám Karlu Vágnerovi.

  Do 380 kilometrů vzdálené Ostravy už se ale Slavíkovi asi nechtělo. Dlouho ani odchod Věry na onen svět nijak nekomentoval, teprve prostřednictvím Blesku jí vzdal hold. Jenže to jsou jen slova, zatímco činy chybí. Sám Mistr se vymlouval, že nemá rád pohřby. „Přiznám se ale, že nerad chodím na pohřební loučení s lidmi, na které si chci uchovat jen hezké vzpomínky, a ne ty smuteční.“ Jenže pohřby nikdo zrovna dvakrát rád nemá… Navíc se zdá, že Gott neposlal ani žádnou kondolenci. „Víte, já ani nevím, zda se pan Gott nějak ozval. Je toho tolik…,“ uvedl k tématu syn Špinarové.

  VIDEO: Věra Špinarová a Karel Gott nazpívali hit Paganini.

  Video
  délka: 01:18.65

  Věra Špinarová a Karel Gott - Paganini (2000) Youtube

  Karel Gott

 • 7.

  Hana Zagorová

  Ač by to na první pohled (i poslech) možná nikdo nehádal, přátelství pojilo Věru i s Hanou Zagorovou (70). „Věra mi bude moc chybět. Znala jsem ji od jejích jedenácti let, kdy začala zpívat. Věra Špinarová byla velká duše, kterou jste cítili, když jste si ji poslechli. Byl to skutečný solitér, originál,“ uvedla Zagorová po smrti kamarádky pro Super.cz.

  Jenže když přišel čas na lámání chleba, do svého rodiště Hanička Písnička stejně nepřijela. Důvodem její nepřítomnosti bylo pracovní vytížení. V pátek koncertovala v Karlových Varech a hned v neděli další vystoupení její koncertní tour. Sobotu tak potřebovala pro odpočinek.

  Ale vzhledem k tomu, že od ní na pohřbu nikdo neočekával, že by nějak výrazněji namáhala hlasivky, mohla snad pár hodin obětovat. Koneckonců i Marie Rottrová neváhala, přerušila dovolenou a dorazila do smuteční síně.

  Zpěvačka nikdy svůj boj s nevyléčitelnou nemocí nevzdala.

 • 8.

  Hanka Křížková

  Další, kdo v osudný den chyběl, byla Věřina kamarádka a jmenovkyně Zagorové, Hanka Křížková (59), kterou si někteří lidé se Špinarovou prý pletly, zřejmě kvůli jejich podobnému typu postavy.

  Zpěvačka známá například z muzikálu Dracula na smrt kolegyně z lední revue Romeo a Julie reagovala na Faceboooku, a to hned dvakrát. Poprvé sdílela jejich společné fotografie, k nimž připojila následující komentář: „Pane bože, co se to děje??? Odešla mi další kamarádka, kolegyně a obrovská zpěvačka!!! Věrko, budeš nám všem moc chybět!!!!“

  Podruhé sociální síť využila jako prostor pro svou omluvu, že nedorazí na poslední rozloučení: „Je mi moc a moc líto, že se nemohu přijet rozloučit s Věrkou do Ostravy. Bohužel v sobotu mám dvě představení, je to smůla. Věrku jsem měla nesmírně ráda! Nejen proto, že to byla zpěvačka PAR EXCELLENCE, ale i holka s velkým srdcem, která byla neskutečně přímá a šla vždy svou cestou. Bude mi moc chybět. Verko, nikdy nezapomenu!!!!!!“

  A opravdu, když se podíváme do termínů Křížkové, zjistíme, že 1. 4. měla nabitý program v podobě dvou představení Mefista v pražském divadle Hybernia. První začínalo ve 14 hodin a druhé v 18. Hanka by se tak musela rozkrájet, aby se mohla pohřbu zúčastnit.

  Hana Křížková takto na Věru zavzpomínala.

 • 9.

  Martin Dejdar

  Na sociálních sítích si ostatně srdéčko vyléval i oblíbený herec Martin Dejdar (52), který v rámci Tvoje tvář má známý hlas Věru nedávno ztvárnil a zazpíval její největší hit „Jednoho dne se vrátíš“ ze slavného filmu Tenkrát na západě. Zveřejnil totiž video, které mělo být vzpomínkou na zesnulou, místo toho ale bylo plné fotek samotného Dejdara v ženském kostýmu a často v nelichotivých pózách. Nejenže dabér Barta Simpsona takto přestřelil, ale ani na pohřeb se nevypravil. 

  Je možné, že měl nějaké jiné povinnosti, vzhledem k tomu, že kromě natáčení filmů a dabování také účinkuje v pořadech jako je Česko-Slovensko má talent, Tajemství těla či již zmíněná Tvář (ta se ale natáčí vždy ve čtvrtek). Také hraje v divadle Ypsilonka a v divadle Broadway zase zpívá v muzikálu Mýdlový princ. Ale termíny na Facebooku i na oficiálních webových stránkách ohledně 1. 4. svorně mlčí.

  Martin Dejdar jako Věra v Tváři

 • 10.

  Jitka Zelenková

  S kondolencí přes Facebook si vystačila i zpěvačka Jitka Zelenková (66): „Milá Věro, ještě nedávno jsme spolu natáčely… udělala jsi spousty lidí šťastnými svým hlasem, písničkami..a to tedy není málo! Buď ‚tam‘ šťastná a jsi další člověk, který mi tady bude chybět, holka zlatá. Upřímnou soustrast celé rodině.“ Už jen kvůli nedávné spolupráci se mohla přece jen obtěžovat. Žádná omluva, natožpak vysvětlení. Co měla zpěvačka tak důležitého, že nedorazila? 

  Jitka Zelenková (65), zpěvačka

 • 11.

  Helena Vondráčková  Spolu s Věrou Špinarovou a již zmíněnou Jitkou Zelenkovou se v roce 1980 při natáčení pořadu „I ty smíš dál“ sešla i Helena Vondráčková (69). Zapěly tehdy směs písní od legendárních Beatles. Určitě se ale profesně sešly i jindy, kupříkladu na přelomu tisíciletí v estrádách a silvestrovských programech televize Nova. Přesto Vondráčková poslední rozloučení s kolegyní vůbec nevzala na vědomí.

  Nepřijela, a dokonce ani na sociální sítě neumístila nic, co by se podobalo vzkazu na onen svět. Přímo v den pohřbu neměla v oficiálním kalendáři žádnou akci, pouze v neděli 2.4. na Facebook napsala něco ze svého programu: „Dnes jsme, i s mými hosty a kapelou, celé odpoledne zkoušeli a připravovali se na brněnský koncert, který bude natáčet Česká televize.“

  Kdyby pro Týden nepopsala Věřin styl zpěvu, skoro by se zdálo, že o jejím odchodu ani neví. „Uměla být něžná i tygřice. Přestože neměla žádné hudební nebo hlasové vzdělání, zpěv byl u ní dar od boha,“ řekla Helena. 

  Helena Vondráčková

 • 12.

  Lucie Bílá

  Stejně tak i mnohonásobná Slavice Lucie Bílá (50) měla možnost stanout na jednom pódiu se zesnulou Špinarovou. Dokonce si společně zazpívaly i legendární song „Jednoho dne se vrátíš“. Navíc Lucie je známá svou láskou ke všem lidem, tak jak je možné, že si nenašla čas uctít památku kolegyně?

  Podle jejích stránek jí čeká další koncert narozeninového turné Hana tour ve středu 5.4. Co se týče 1. dubna, žádné závazky zde napsané nejsou. Zřejmě strávila minimálně část víkendu zkoušením, ovšem i tak si určitě najít čas mohla. Asi její „muzikantské srdce“ nekrvácelo zase tak moc, jak tvrdila na Facebooku. 

  VIDEO: Lucie Bílá a Věra Špinarová spojily síly.

  Video
  délka: 04:23.34

  Věra Špinarová a Lucie Bílá: Jednoho dne se vrátíš Youtube

  Lucie Bílá

 • 13.

  Ostatní

  Mezi dalšími slavnými osobnostmi, které nepřijely, patřil například i prezident Miloš Zeman (72). Ten alespoň zaslal smuteční věnec, stejně jako Marta Kubišová (74) či Marika Gombitová (60). Ti všichni se s Věrou příliš nepřátelili, ale dá se říci, že ji obdivovali.

  Smuteční síň v pravé poledne doslova přetékala květinami a věnci.

   

 • 14.

  Co na to syn?

  „Já to naprosto chápu. Měli koncerty a představení večer. Já myslím, že mamce stačilo, že si vzpomněli a třeba zapálili svíčku,“ říká k absenci hvězd smířlivě zpěvaččin syn Adam Pavlík (42), podle kterého přítomnost na posledním rozloučení nebyla tak důležitá, jako, že lidé zapátrali v paměti a rozloučili se v duchu.

  „A to myslím vážně! Mamka taky na pohřby nechodila. Vždycky si jen doma zapálila svíčku. Opravdu všem moc děkuji za ta krásná slova, květiny, vzpomínku nebo i tu vypálenou svíčku,“ řekl Adam.

  Adam Pavlík přijel na pohřeb maminky Věry Špinarové.
   

  VŠE O VĚŘE ŠPINAROVÉ NA BLESK.CZ ČTĚTE ZDE>>

  Fotogalerie
  286 fotografií

StarDance 2019

Sledujte dění kolem desáté řady soutěže StarDance.

Taneční páry Porota Další řady

 

 

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy