V pořadu Potomci slavných na Blesk.cz o skladateli hovořil se Zuzanou Bubílkovou (64) Smetanův pravnuk Petr Hejdušek (86). Promluvil také o tragické smrti skladatele, kdy po ztrátě sluchu a následné úplné hluchotě přišel o rozum.

„Než ohluchl, tak byl dost veselé povahy. Pak ale už nekomunikoval ani s členy rodiny, hlavně posledních osm let,“ přiznal Hejdušek. Smetana měl 6 dcer ze dvou manželství.

„Nejdřív si vzal Kateřinu Kovářovou z Plzně, ta byla o tři roky mladší. Měli čtyři holčičky, ale přežila jen jedna, Žofie,“ říká skladatelův pravnuk s tím, že zejména smrt první dcery Bedřišky jeho předka krutě zasáhla.

Video
délka: 04:16.20
Video se připravuje ...

Tajemství Bedřicha Smetany (+60): V jeho rodině byl incest! Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

„Byla nejvíce hudebně nadaná. Sice zemřela ve 4 letech, ale už v tu dobu hrála několik tónin na klavír.“ Svatba příbuzných Poté, co první manželka ve 32 letech zemřela na tuberkulózu, oženil se Smetana podruhé.

S Betty měl další dvě dcery – Zdeňku a Boženu. „Já jsem vnuk Zdeňky,“ upřesňuje Hejdušek, který odehrál 108 zápasů za fotbalový klub Bohemians. A prozradil i rodinné tajemství!

„Vnučka Bedřicha si vzala jiného Smetanova vnuka a měli čtyři děti. Nikdy se o tom myslím nemluvilo, ale já nebyl naživu,“ směje se Hejdušek.

Fotogalerie
16 fotografií