V pořadu Potomci slavných na Blesk.cz prozradil moderátorce Zuzaně Bubílkové (64), co ho pojí s učitelem národů. „Posledním potomkem je Petr Kallik, jeho tatínek je Jan a jeho otec byl Ferdinand, to byl bratr mé babičky,“ vysvětluje svou příbuznost Kocourek.

Poslední potomci Komenského žijí v Kalifornii. Do Česka létají jen na zvláštní výročí. Naposledy tady Petr Kallik byl před pěti lety. Je dědicem Komenského prstenu, kterým po staletí potvrzuje přímou pokrevní linii.

„Ten prsten je znázorněn i na několika dobových obrazech. Teď ho má Petr. A přijde mi vtipné, že obě jeho sestry jsou učitelky,“ říká Kocourek s tím, že jedna z nich byla dokonce vybrána mezi deset nejlepších učitelů v Kalifornii.

Prsten dědil nejmladší potomek rodu, musel se zavázat, že ho nikdy neprodá, ani ve stavu nejvyšší nouze. Nesměl ho nikomu darovat, jen předat dalšímu rodovému vyvolenci.

On sám však nikdy v životě dílo Komenského nečetl. Jan se totiž živí jako zahradník a architekt zahrad. Jeho koníčkem je pěstování bambusů, kvůli kterým sjezdil kus světa. Kocourek má čtyřletého syna s americkou manželkou.

Rod Komenského se z exilu vrátil přes Německo do Česka před druhou světovou válkou. Ale před komunismem prchl přes jižní Afriku do Spojených států.

Video
délka: 05:33.00
Video se připravuje ...

Potomci slavných –Komenský Zuzana Bubílková, Lukáš Červený

Fotogalerie
10 fotografií