Dítětová prý nesnášela ledabylost a hraní na půl plynu. Také nebyla prakticky založená a příliš věřila lidem. Třeba koupila hausbót na Slapech, který šel ihned ke dnu. A bohužel také patřila k ženám, jež neumějí stárnout a být bez práce, což nastalo v 80. letech. Jako mnoho jí podobných i ona se upnula k alkoholu...

Vždycky byla zvyklá po představení společensky popíjet, avšak opilou ji nikdy nikdo neviděl! Nečinnost se bohužel podepsala na tom, že se stala domácím pijákem. Syn Jakub Vinklář, výtvarník, kterého měla s Josefem Vinklářem, se o ni vytrvale staral, nestačil však odklízet důmyslně ukryté láhve alkoholu.

V posledních letech života si paní Jana odmítala připustit zdravotní problémy. Na ortopedii šla až ve chvíli, kdy ji při chůzi drtila nesnesitelná bolest. Parodontóza ji připravila o chrup, protéza ji bolela, a tím syn přišel na to, co zubař přehlédl – nádor v ústech! Přes rychlou operaci chorobě 9. září 1991 na I. stomatologické klinice v Praze podlehla.

„Jana Dítětová byla skvělá herečka a vynikající člověk,“ vzpomínal na ni ve své knize Vinklář, který k ní cítil celý život respekt za to, že jejich rozvod v roce 1958 proběhl velmi důstojně.

Fotogalerie
12 fotografií