Jak jste se na roli Hitlera připravoval?

„Jak nejlépe to šlo. Viděl jsem hodiny dokumentů. Problém je, že existuje velmi málo snímků ze soukromého života. Několik jsem jich našel, samozřejmě včetně známých záběrů, které natáčela Eva Braunová.“

A co jste zjistil?

„Není pochyb o tom, že Hitler nebyl normální. V dokumentech, a to i v těch soukromějších, ale působí tak excentricky, že jsem se často až smál. Jako by dělal parodii sám na sebe. Myslím, že právě to muselo lákat Chaplina. Byl prostě tak přepjatý, až působil komicky.“

Jak se vám hrál?

„Snažil jsem se ho hrát co nejvíce proti jakékoli parodii, ale samozřejmě s tou jeho excentričností. Najít tu hranici bylo pro mě velmi těžké. Pro někoho se to povedlo, a pro někoho ne. Udělal jsem, co bylo za daných možností v mých silách, a mám čisté svědomí.“

Co říkáte kritice?

„Kritiky mě vůbec nemrzí. Každý na ně má právo. Kdysi dávno jsem je poctivě četl. Pak jsem ale zjistil, že se v naprosté většině případů můj názor s názorem kritika diametrálně rozchází. Tím chci říct, že filmy, které se líbily jim, mě nezaujaly, a naopak. Dnes je pro mě kritika názor jednoho člověka. A co člověk, to názor. Toť vše.“

Myslíte, že mají kritiky vliv na diváky?

„Překvapilo mě, jak je nepatrný! Zdá se, že Češi tyto názory naprosto ignorují. To je zvláštní fenomén. Pokud kritik v Kanadě napíše zdrcující recenzi třeba na premiéru divadelní hry, může to být pro produkci polibek smrti. V ČR to neznamená vůbec nic! Bylo by zajímavé zjistit, proč tomu tak je.

A taky mě zajímá, pro koho ti lidé vlastně píší, když jsou divákům lhostejní? Pro tvůrce? Sami pro sebe? Největší problém kritiky je podle mého názoru nevyvážený vztah, který má s tvůrci. Řeknu to takhle – fundovaná kritika je důležitá a může pomoct, ale filmaři bez ní mohou tvořit dál. Ovšem kritik je na tvůrcích totálně závislý. My tedy bez nich existovat můžeme, ale oni bez nás ne. Ale ať si každý píše, co chce. Aspoň dnes už můžeme.“

Lída Baarová se stala fenoménem. Na internetu dokonce koluje parodie, jak Hitler zuří, když se dozvěděl, že ho budete hrát vy. Viděl jste ji?

„Poslal mi to Jirka Strach a moc mě to pobavilo. Nevím, kdo to udělal, ale je to velmi vtipné!“

Byl jste překvapen, když vám Filip Renč nabídl roli Hitlera? Přece jen vás má většina diváků zafixovaného jako hodného Štěpána z Básníků.

„Pro herce je vždycky veliké štěstí, když se potká s postavou, která dokáže oslovit tolik generací. Ne každému se to povede. Štěpán Šafránek je samozřejmě natolik silný, že ovlivňuje spoustu režisérů, kteří se bojí vás obsadit do postavy naprosto odlišné.

Proto si moc vážím odvahy Filipa Renče, že mi Hitlera nabídl. Stejně tak jako to před ním udělali Jirka Strach, Karel Janák, Jirka Chlumský, Biser Arichtev a někteří režiséři mimo Českou republiku, kteří mě obsadili do záporných postav. Snad toho nelitovali, i když ne vždycky se všechno podaří. To se týká přece každé práce. Důležité je, aby ji člověk dělal co nejpoctivěji.“

Fotogalerie
17 fotografií