Při vyslovení tohoto slova každého zamrazí a všichni pacienti ji nazývají jako nutné zlo.

Herec a prezident karlovarského filmového festivalu trpí zhoubným onemocněním, které postihlo mízní uzliny v mezihrudí. Ve většině případů tzv. Hodgkinovy choroby trvá léčba půl roku. „Pokud v první fázi nedojde k vyléčení, následuje další série terapií. Ve vybraných případech je možné provést transplantaci kostní dřeně,“ řekl Blesku renomovaný onkolog.

V tuto chvíli Bartoška prosí všechny o klid, protože následující měsíce budou pro něj nejhorší v jeho životě.

Video
délka: 04:12.33

Zprávy: Rakovina v rodině známé herečky! A akutní operace Bartošky! redakce Blesk TV

Co je chemoterapie?

Léčba zhoubného onemocnění pomocí léků, které se nazývají cytostatika. Nedokážou však rozpoznat nádorovou buňku od normální, a poškozují tedy i rychle rostoucí buňky našeho těla. Důsledkem jsou pak nežádoucí účinky. Mezi nejčastěji zasažené normální buňky našeho těla patří krvinky tvořící se v kostní dřeni, buňky ve sliznicích zažívacího traktu, v reprodukčních orgánech a vlasových váčcích. Protinádorové léky mohou také v některých případech poškozovat buňky srdce, ledvin, močového měchýře, plic a nervového systému. Nejčastějšími nežádoucími účinky chemoterapie jsou nevolnost a zvracení, vypadávání vlasů a únava. Patří sem také psychická odezva na léčbu chemoterapií.

Video
délka: 05:12.59

Zprávy: Hruška chce víc peněz! A Bartoška krvácel do břicha! Blesk TV

Porazili stejnou nemoc

Zpěvačka Tena Elefteriadu (66): Nejhorší je začátek

Zpěvačka z dua Martha a Tena zvítězila nad svou nemocí před čtyřmi roky. „Sama jsem si tím prošla a stále jsem tu. Mě samotnou to totálně psychicky odrovnalo. Nejprve mi lékaři oznámili, že mám Hodgkinovu nemoc, a to jsem vůbec netušila, co je, dozvěděla jsem se to až na internetu. Strach jsem měla při první chemoterapii, že mi slezou vlasy, pak jsem si v parukách začala libovat. Paradoxně to nejhorší přišlo na začátku a pak si člověk zvykne. Mám strach, aby Jiří nepropadl depresím a nezačal to vzdávat, taky jsem na tom tak byla.“

Motokrosař Petr Kuchař (42): Chemoterapie je jako půlroční kocovina

Freestyle motokrosař si verdikt lékařů vyslechl v únoru 2011 a na konci téhož roku už se zase proháněl na motorce. „Já měl problémy dlouho a nevědělo se, co mi je. Když mi to sdělili, vlastně se mi ulevilo. Ne že bych byl rád, protože rakovina není sranda, ale už jsem věděl, co mi je a jak se to bude léčit. Chemoterapie se opakovaly ve třítýdenních cyklech, takže přesně po půl roce od první jsem měl za sebou tu poslední. Není to příjemné, přirovnal bych to k půlroční kocovině. Ale čím blíž je konec, tím lépe se to dá snést.“

Nepřežili to...

● Jiří Grossmann (†30), herec, zpěvák a textař

● Zuzana Dřízhalová (†36), česká herečka

● Ctirad Mašín (†81), slavný český emigrant

● Richard Harris (†72), irský herec (např. Brumbál z H. Pottera)

● Marianna Zachariadi (†23), kyperská atletka (tyčkařka)

● Andy Whitfield (†39), velšský herec (např. Spartacus) a model

Hodgkinova choroba má ze všech onkologických onemocnění ty nejlepší prognózy na uzdravení. Úmrtí pacientů má většinou na svědomí zákeřnější non-Hodgkinův lymfom.

Fotogalerie
9 fotografií