Krásné, moudré a šťastné - takové jsou nakonec snad všechny hodné princezny, které žijí v pohádkách. Jenže ve skutečnosti všechno tak růžový konec nemívá. Z prince na bílém koni se vyklube alkoholik a místo královského trůnu čeká princeznu oprýskaná židle na strahovské vrátnici. Jak dopadly slavné televizní princezny?

Popelka Eva Hrušková: Sebevražda otce a život vedle alkoholika

Televizní film Popelka režírovala Vlasta Janečková (první manželka Petra Štěpánka) a obsadila do něj skutečnou hereckou elitu – Danu Medřickou coby zlou macechu, Ilju Prachaře do role hodného tatínka, Jiří Štědroň hrál prince a Dana Hlaváčová a Růžena Merunková hrály zlé sestry. Hodnou Popelkou se tehdy stala Eva Hrušková (61), bylo jí pouhých 16 let.

Po maturitě šla studovat obor loutkoherectví a velmi brzo se provdala. Manželství ale stejně brzo skončilo. Ani její další manželství nedopadlo šťastně. Její druhý manžel hodně pil, proto se Eva po letech útrap odhodlala k rozvodu. K tomu se musela navíc vyrovnávat se sebevraždou otce, kterého komunistický režim sesadil z funkce ředitele okresního kulturáku, později byl také odsouzen k vězení. Bývalá Popelka našla štěstí až po boku Jana Přeučila, s nímž vede loutkové divadlo.

Libuška Šafránková: Na nejslavnější pohádku zanevřela

Bez pohádky Tři oříšky pro Popelku si Vánoce nedokážou představit ani mladí, ani staří. Libuška Šafránková (60) se touto rolí stala všemi milovanou. Ona však na pohádku zanevřela. „Šafránkovou kvůli filmu několikrát oslovili, ale ona nikdy nic neudělala. Nezajímá ji to,“ postěžoval si smutně režisér Václav Vorlíček, který Popelku před 40 lety režíroval.

Šafránková, které tehdy bylo 20 let, si kromě Popelky zahrála také Malou mořskou vílu, Večernici v neméně oblíbené vánoční pohádce Princ a Večernice nebo v pohádce Třetí princ princeznu Milenu a princeznu ze skal.

Marka Míková: Z princezny Růženky rockerkou

Přestože od vzniku pohádky Jak se budí princezny uplynulo už 36 let, lidé ji na ulici stále poznávají jako princeznu Růženku. Byť se hraní nebránila, role nepřicházely. „Já jsem s herectvím neskončila, už mi zkrátka nikdo nezavolal,“ přiznala kdysi v rozhovoru. Pak sice telefon zazvonil – volal Jiří Menzel s nabídkou role ve filmu Vesničko má středisková.

Marka na roli kývla, pak se jí v obličeji objevil ekzém a bylo po roli. Marka Míková pak zběhla od filmu k loutkovému divadlu a elektrické kytaře. S kultovní dívčí kapelou Zuby nehty jezdí po světě, nedávno se vrátily z úspěšného turné po Izraeli. Míková má s bývalým manželem čtyři děti.

Michaela Kuklová: Pohádku o Jasněnce tají před vlastním synem

Pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci patří ke stálicím vánočního programu. Míša Kuklová (45) však pohádku tají před svým synem Romanem (4), protože na ni má jen ty špatné vzpomínky. Když se pohádka natáčela, Míša, které tehdy bylo 21 let, utrpěla několik ošklivých zranění. Helena Růžičková, která hrála zlou čarodějnici, jí střevíčkem například rozsekla ret.

„Helenka Růžičková mě propleskávala střevíčkama tak, až jsem měla rozseklou pusu a v obličeji modřiny. Ty moje slzy tedy byly reálné,“ zavzpomínala Kuklová. Během jiné scény zase omylem zalehla a zabila krysu. Štáb v čele s režisérem Zdeňkem Troškou to před ní musel tajit. Herečka navíc trpěla při výškových scénách, protože z výšek má panický strach.

Marie Kyselková: Princezna Lada skončila jako vrátná na kolejích!

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou byla životní rolí Marie Kyselkové (78). Vystudovaná zdravotní sestřička a manekýna měla původně ve filmu hrát pouze epizodní roli, ale těsně před natáčením onemocněla herečka hlavní role, proto obsadili Marii. V době natáčení měla poměr s tehdy ženatým Petrem Haničincem a dokonce s ním čekala už syna Ondřeje. Haničinec se s ní po rozvodu se Štěpánkou Haničincovou oženil a manželství jim vydrželo patnáct let.

Zatímco Haničinec šel z role do role, ona dala před kariérou přednost výchově syna a odmítla i řadu lákavých nabídek. Krátce po rozvodu si našla novou lásku, o 12 let mladšího zubního lékaře. Znovu se vdala, porodila dvě dcery a naplno se tak stala ženou v domácnosti. Přivydělávala si drobnými domácími pracemi a coby vrátná. Na vrátnici strahovských kolejí pracovala princezna Myší kožíšek dlouhých 15 let.

Jorga Kotrbová: Ze Zlatovlásky šťabajznou ve výslužbě

Jorga Kotrbová (66) dostala roli Zlatovlásky ve svých 27 letech, kdy za sebou měla už dvě desítky rolí a dávno se již vzdala svého snu stát se zvěrolékařkou. O tři roky později si princeznu zahrála opět, ale tentokrát tu „zlou“, a sice v pohádce Honza málem králem s Jiřím Kornem a Naďou Konvalinkovou.

Princem ve Zlatovlásce jí byl Petr Štepánek. 70. léta byla před kamerou jejími vrcholnými. Pak se začala spíše orientovat na divadlo a dabing. Svůj hlas propůjčila šťabajzně majoru Hulihanové. Pak se do ústraní stáhla úplně. „Už jsem v penzi, nehraju. Nejvíce času trávím na farmě u dcery,“ řekla Kotrbová letos v květnu Blesku, když ji po dlouhé době vyfotili fotografové.

Princezna Krasomila: Dcera Aleny Vránové, kterou měla se sukničkářem, skončila v Bohnicích

Legendární pohádka Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana rozvedla manželství obou hlavních představitelů – jak princezny Krasomily (Aleny Vránové, 81), tak krále Miroslava (Vladimíra Ráže, †77). Ti dva se při natáčení pohádky do sebe zamilovali a své tehdejší protějšky poslali k vodě. Vránové manžel, komunistický básník a dramatik Pavel Kohout, o nevěře své ženy napsal dokonce divadelní hru.

Z jejich pohádkové lásky se narodila dcera Markéta. Manželství Vránové a Ráže se však rozpadlo údajně kvůli Rážovým nevěrám. Radost matce nedělá ani její jediná dcera. Už deset let ovládá její život alkohol. Před rokem to tak přehnala, že upadla do dvouměsíčního bezvědomí. Má poškozená játra a hrozí jí demence. Kvůli nezvladatelnému pití byla umístěna do Bohnic.

Maruška Milena Dvorská: Její nechtěná a odložená dcera utekla se sektářem Parsifalem

Příběh Mileny Dvorské (†77) je obzvláště smutný a s Vánocemi souvisí nejen slavnou pohádkou Byl jednou jeden král. Den před Štědrým dnem před čtyřmi lety zemřela. Utrápila se, říkají mnozí, kteří Milenu Dvorskou znali.

„Zemřela na stesk a lítost, že už celé roky nemůže vidět vnoučata,“ řekla tehdy Blesku osoba, která s Dvorskou léta spolupracovala. S pohádkovou Maruškou se život nemazlil. Byla sama na svou dceru, kterou měla s bulharským studentem režie, jenž o dítě nestál. Aby se mohla věnovat herectví, odložila dceru na výchovu k rodičům.

Když Lucie dospěla, matce její nezájem „vrátila“. V roce 1995 utekla do ciziny se sektářem Janem Dvorským (44) alias Parsifalem Imanuelem. Od té doby Dvorská o dceři slyšela jen z médií. Neviděla ani žádné z osmi vnoučat. Pět z nich spatřila na fotce, kterou na internet vystavil Parsifal, kterého hledala policie za to, že neposílal děti do školy. Dvorská se vnoučat nedočkala. Parsifal se s celou rodinou vrátil do Česka až letos….

Princezna ze mlejna: S popularitou si Andrea Černá neví rady

Bylo jí teprve 16 let, když hrála princeznu ze mlejna. Dnes Andrea Černá přiznává, že na následnou popularitu nebyla vůbec připravená. U herecké profese zůstala, přestože v mládí měla pochybnosti, zda jí vůbec chce být. Herecký život si ale vybral svou daň, Andrea se totiž nestačila vdát. Navíc zůstala bezdětná. Po skončení herecké kariéry má své plány, které ale nechce nikomu prozradit…

Angelína pořád hraje, princezna Adélka je učitelkou

Princezny Adélka a Angelína jsou princezny z pohádky S čerty nejsou žerty. Jejich představitelky Monika Pelcová alias Adélka a Dana Bartůňková neboli Angelína však měly úplně opačný osud. Jedna u herectví zůstala, druhá se stala učitelkou.

Pro Moniku Pelcovou, kterou v pohádce namluvila Naďa Konvalinková, byla role Adélka první a poslední. Vystudovala totiž pedagogiku a živí se jako učitelka. Představitelka Angelíny Dana Bartůňková u řemesla zůstala a stala se především divadelní herečkou. Věnuje ale také dabingu, psaní her nebo navrhování kostýmů. Je také principálkou Metropolitního divadla Praha.