Jiřina Bohdalová v prezidentských volbách veřejně podpořila budoucího prezidenta Miloše Zemana. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat a jinak oblíbená herečka se dostala do nemilosti. Ještě nyní, několik měsíců po konci prezidentských voleb, má v telefonním seznamu svého mobilu několik čísel s připsaným slovem „NEBRAT“. Bohdalová si ale nemyslí, že by udělala něco špatného.

„Odpověděla jsem jen na přímou otázku, koho budu volit. A já odpověděla, že Miloše Zemana. Nepocházím totiž ze zámku, ale z podzámčí. Nic víc, nic míň,“ řekla pro Víkend MF Dnes Bohdalová. „Domnívala jsem se, že jsou to demokratické volby, na mítinky jsem navíc nechodila.“

Vyznamenání za odměnu?

Přestože byla Bohdalová novým prezidentem oceněna vyznamenáním, nemá z něho radost. „Za Havla nebo Klause nikdo nezkoumal, jestli si laureáti cenu zaslouží, a já nevnímala jako újmu, že se na mě tehdy nedostalo. Ale teď pociťuju nespravedlnost – když se ohlédnu, co všechno jsem v profesi udělala, proč bych se zrovna já měla za ocenění omlouvat?“  

I přes tento pocit, že si cenu zaslouží, měla tendence ji odmítnout. „Napsala jsem panu prezidentovi, že se to bude chápat jako odměna za podporu jeho osobě, ne za mou práci. Odepsal, že je to jeho rozhodnutí, že si ocenění dávno zasloužím,“ prozradila herečka.

Jsem poučená

Bohdalová se díky těmto extempore poučila a svoje politické názory si při příštích volbách nechá pro sebe. „Jestli se toho za pět let dožiju, budu mlčet. Nechci chodit s pocitem, že se za mnou někteří úkosem ohlížejí, jako bych měla díru na punčoše. Chci volit jako každý jiný: bez fanfár,“ zakončila herečka.