Na interpreta slavného hitu »Lásko, mně ubývá sil« se valí jeden zdravotní problém za druhým. Není divu, že je z toho zpěvák psychicky na dně.

Třas v rukou

„Pan Bobek byl v pondělí v nemocnici na Strahově, brali mu vzorky, ze kterých test určí, zda-li jde o Parkinsonovu chorobu,“ prozradil Blesku jeden z pacientů. „Nešlo přehlédnout, že se mu nekontrolovaně třesou ruce,“ dodal náš velmi dobře informovaný zdroj. Tento třas samozřejmě bývá průvodním jevem této nevyléčitelné nemoci.

Pro Bobka by potvrzení diagnózy bylo drtivé. Nejen, že by to znamenalo konec hraní na kytaru, ale hlavně totální závislost na okolí a svých blízkých.

Trpí jako Cash

Řízením osudu, se s touto hrůzostrašnou nemocí potýkal i Bobkův oblíbený americký idol zpěvák Johny Cash, se kterým dokonce v roce 1978 setkal v Praze.

Zpěvák je ze svého stavu tak zdrcený, že ani nezvedá telefon. Z jeho okolí se nám ale doneslo, že si na své zdravotní problémy zčásti zadělává sám. „Třeba tím, že se stále nemíní vzdát svého oblíbeného alkoholu. Pije Becherovku a hodně vína, což není dobře,“ líčí nepřiměřenou konzumaci rodinná známá.

Srdce a nohy

Na jaře 2011 se Bobek musel podrobit vážné operaci srdce. Nemohl už téměř dýchat, proto mu lékaři vyměnili srdeční chlopeň. „Stáří je drsné, nevíte dne ani hodiny. Přitom bych ještě moc rád zpíval,“ svěřil tehdy zpěvák Blesku.

Přání se mu vyplnilo, ale jen na chvilku. O rok později začaly problémy s nohama. Kvůli bércovým vředům je každičký krok utrpením. A teď se ještě ke všemu objevil třas v rukou.

Co je »Parkinson«...

Při tomto onemocnění dochází k úbytku nervových buněk části středního mozku zvané černá substance. Tyto buňky jsou významným producentem dopaminu, což je látka umožňující přenos signálů mezi nervovými buňkami. Při nedostatku dopaminu člověk postupně ztrácí schopnost ovládat a koordinovat svůj pohyb, svalové napětí a automatické pohyby. Parkinsonova nemoc je považována za jedno z nejčastějších degenerativních onemocnění nervové soustavy. Postihuje obě pohlaví obvykle ve věku 50 až 60 let, častěji se však vyskytuje u mužů.

...a koho také postihl:

boxer Muhammad Ali (71)

herec Michael Fox (51)

zpěvák Johny Cash (†71)

americký prezident Ronald Reagan (†93)

slovenský prezident Michal Kováč (82)

Pavel Bobek si bílé víno neumí odepřít. Prý léčí.
Pavel Bobek si bílé víno neumí odepřít. Prý léčí.
Autor: Pavel Machan

Nepřítel alkohol

„Pití alkoholu v nadměrném množství má vždy na průběh nemoci negativní vliv. U Parkinsonovy choroby to způsobuje zhoršení třesu, protože mozeček, který se snaží třes usměrňovat, alkohol omezuje. Maximálně můžeme doporučit vypít dvě deci vína denně. Když je ale člověk zvyklý pít hodně, těžko se přeorientuje na menší množství,“ uvedla přední česká gerontoložka docentka Iva Holmerová z Gerontologického centra v Praze.

Na předávání cen Anděl se Pavel Bobek musel držet židle, aby vůbec mohl stát na jevišti

S velkými problémy vylézá zpěvák z auta, řidič se o něj musí plně staratFoto Blesk - Pavel Machan a Martin Hurda

Fotogalerie
15 fotografií