Kubišová ještě dodala, že byla s dcerou Kačenkou sedm let doma, ale nikdy nedostala žádný mateřský příspěvek. Dalším člověkem, který řádně platil daně, ale dneska určitě nad výškou výsluhy nevýská nadšením, je textař Zdeněk Rytíř (67). „Pobírám důchod 11 594 koruny. Ovšem poté, co jsem zjistil, že muzikant a můj kamarád Zdeněk Juračka má ještě o pět tisíc méně a přitom si taky všechno poctivě platil, jsem rád, že mám aspoň to,“ dodal se šibeničním humorem Rytíř. Možná kdyby peníze za celé ty roky investoval spíše do nějaké nemovitosti, vynášely by mu dneska pronájmem mnohem víc. „Bohužel nejsem zdatný obchodník,“ říká k tomu textař. To jsou ale případy umělců, kteří se na stáří připravovali.

Odstrašujícím případem člověka, který v dobách slávy na zadní kolečka nemyslel, je herec Zdeněk Dítě (†71). Jeho smutný konec by vydal na tklivý scénář. Milovník z filmu Prstýnek a ředitel školy z Dívky na koštěti zemřel v osamění v léčebně dlouhodobě nemocných na pokoji, který sdílel s dalšími třemi pacienty. Bývalý elegán přišel po smrti manželky o byt a duševně i fyzicky zcela zpustl. Zemřel úplně bez prostředků.

Žijí bez úspor

Jaroslav Čejka (74)

Mim, který svou slavnou Slepicí rozesmával miliony diváků, skončil osamělý, zcela bez prostředků a nemocný v domově důchodců.

František Peterka (89)

Herce srazila řidička na náledí a způsobila mu trvalé následky. Peterka nemohl pracovat, a tak mu po slavných rolích v komediích zůstala jen holá garsonka.

Jaroslava Obermaierová (61)

„Musím hrát až do konce života, jinak se s Jardou (synem) neuživíme,“ říká herečka upřímně. Musela se kvůli financím přestěhovat do malého bytu.

Václav Sloup (75)

Udeřily nemoci stáří, herec špatně chodí a skoro neslyší, musel na operaci a na drahou pečovatelku nemá peníze. Žije v domově důchodců blízko Prahy.

Jiří Hromada: Kdo si nenašetřil, živoří

Proč herci nepamatovali na zadní kolečka? Co je vedlo k tomu, neplatit si sociální pojištění? Vždyť všechny bez rozdílu čeká stáří, kdy už nejde pracovat. Blesk hledal odpovědi u prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromady.

Jak vůbec u herců vznikla myšlenka neplatit si na důchod?

„Nevznikla u herců – ale ve státní správě. Ta umožnila ještě nedávno všem tzv. OSVČ (osobám samostatně výdělečně činným) neplatit si sociální pojištění. To se zdaleka netýká jen herců, ale všech občanů na volné noze. Někdo to nevyužil, jiný ano – a teď má nízký důchod. Pokud si nenašetřili, neplatili stavební spoření, nebo důchodové připojištění, nezakoupili pozemky nebo nemovitosti – žijí nuzně.“

Zdá se mi to hodně neprozřetelné.

„Odmítám paušalizovat. Starší herci měli vesměs sociální pojištění placené. Vždyť byli po většinu života v angažmá. Platil jim ho zaměstnavatel. Jen někteří bez angažmá podlehli vidině úspor a mají nízký důchod. Ale ten mají herci z angažmá často také, protože platy v divadlech jsou pod státním průměrem. Lepší výdělek měli pouze v místech, kde je rozhlas, televize či dabing.“

Změnilo se to už nějak?

„Nyní jsou všechny OSVČ povinny platit sociální pojištění ze zákona. V platech v angažmá, ale často i v honorářích (např. v dabingu) dochází ne-li ke stagnaci, tak často ke snižování. To si nestěžuji. To suše konstatuji na adresu těch, co se domnívají, že herci jsou milionáři – a co proboha ještě chtějí...“

Fotogalerie
7 fotografií