Kdyby Jana Šulcová nehrála divadlo a neměla v televizi pořad Kouzelná školka, zůstane zřejmě na krku svým dvěma dcerám. Dokud jí slouží zdraví, bude hrát.

Herečka Jana Šulcová hrála v 16 seriálech a 50 filmech a asi stovce filmů televizních. Za jednu z hlavních rolí v komedii S tebou mě baví svět dostala tenkrát 12 600 korun. „Za roli v tak úspěšném filmu by si americká herečka koupila dům,“ míní Šulcová s tím, že světové hvězdy v jejím věku už většinou pohodlně žijí z tantiém.

Nedělní Blesk požádal o vyjádření k důchodům herců prezidenta Herecké asociace Jiřího Hromadu. „Herci jsou také normální smrtelníci. Jejich důchody, často vlivem nízkého příjmu v divadlech – jsou pod celostátním průměrem. Jistě, to se týká především oblastních divadel, kde není možnost pracovat ve filmu, televizi, dabingu či rozhlase. Praha je na tom nepoměrně lépe. Ale i tak je pro herce do smrti největší odměnou hrát,“ řekl Hromada.

Ale jak zjistil Nedělní Blesk, ani muzikanti na tom nejsou o moc líp. „Za 25 let u Hejmy v kapele Žlutý pes, 7 let u Evy Pilarové a další roky v muzice mám 6300 korun. Je to výsměch. Platil jsem si na důchod. Jak za to mám žít?“ ptá se zakladatel legendárních Rebels rocker Zdeněk Juračka (62).

Jaroslava Obermaierová (65) - 10 tisíc Kč

„Musela jsem kvůli penězům vyměnit byt za menší. Mám důchod 10 000, a to nestačilo ani na režii kolem pražského bydlení. Chtěla jsem se odstěhovat na chalupu, kde je levnější život, ale tam zas není pro mě žádná práce. Asi budu hrát do smrti,“ krčí rameny.

Květa Fialová (82) - 13 tisíc Kč

Herečka je spokojená. Má ale vyrovnanost v genech. „Mám důchod 13 000 a k tomu ještě vdovský po Pavlovi (režisér Háša, pozn. red) 5000 korun. Hodně hraju, takže si přijdu i na 50 000 měsíčně. Lituju lidi v domovech důchodců, kteří nemají ani na zubní plombu.“

František Ringo Čech (68) - 10 200 Kč

Herec, muzikant, malíř a divadelní principál František Ringo Čech má důchod 10 200 korun. „Živí mě všechno jiné, než důchod, s tím bych chcípnul,“ říká multifunkční umělec. „Například zpívám na svatbách,“ prozradil hrdě zdroj obživy Ringo.

František Peterka (89) - 13 tisíc Kč

Herec František Peterka (89), legendární Krakonoš a pan Bartáček ze Zítra to roztočíme, drahoušku si navzdory důsledkům zranění, s nimiž se dosud potýká, nenaříká. „Mám 13 000, až se za to skoro stydím. Od lidí v baráku vím, kolik berou oni, je to bída,“ je solidární Peterka.

Zdeněk Juračka (64) - 6300 Kč

Spoluzakladatele skupiny Rebels výše důchodu 6300 korun rozžhavila před dvěma lety doběla. „Penečku, to je ocenění za celoživotní dílo! Hrál jsem 25 let s Hejmovým Žlutým psem, hrál jsem v Semaforu, u Michala Prokopa a celý život si platil na důchod.

Josef Somr (77) - výši důchodu odmítl sdělit

„Nejsem zvyklý hovořit o penězích. A proč bych také měl? Šťastným mě nikdy  neudělaly.“