Podle informací Blesku dostal bývalý zedník, který si poranil páteř při pádu do rybníka, vozík před dvěma lety. V rámci akce »Plníme přání, myslíme na druhé« se na něj složili zaměstnanci JE Temelín. „Akci jsme pořádali s Kontem bariéry, které pro nás bylo zárukou, že se jedná o lidi, kteří se ocitli v těžké životní situaci a darované pomůcky jim opravdu pomohou,“ odpověděl Blesku Marek Sviták, tiskový mluvčí Temelína, na dotaz, jak vybírali člověka, kterému v roce 2009 přispívali.

Lidská hyena

Invalidní vozík, který Jakub M. dostal, má cenu přibližně 123 tisíc korun a je špičkou mezi těmito zdravotními pomůckami, nezbytnými pro ochrnuté lidi. Nadace přispěla půlkou částky, zbytek si invalida doplatil sám. Vzhledem k tomu, že podle informací Blesku neměl kvůli svým nelegálním kšeftům nouzi o peníze, není překvapením, že částkou okolo šedesáti tisíc disponoval.

V době, kdy vozík získal, ještě žil společně s dnes už bývalou manželkou a dcerou. Ty ho podle Jakubovy bývalé tchyně musely opustit. „Týral je, už to nešlo dál,“ řekla Blesku. Rok před získáním invalidního vozíku figuroval překupník v ještě jedné charitativní akci, pořádané v Táboře, kde žije. Koncert pro Jakuba získával dárcovské zprávy a peníze k vybudování bezbariérového přístupu do jeho domu. Je tedy nepochopitelné, jak člověk, kterému ostatní tolik pomohli, dokáže obchodovat s fotografiemi ostatků jiných.

Fotogalerie
5 fotografií