Majitel fotografií se nestyděl nabízet snímky zesnulých celebrit pořízených krátce po jejich smrti zřejmě přímo v nemocnici nebo na pitevním stole. Holedbal se, že k dispozici má i další snímky – v Mukově případě třeba z ohledání na místě skonu u něj doma.

Svou totožnost ani kde ke snímkům přišel, nechtěl prozradit. Podle dat pocházejících z mailové korespondence, která proběhla mezi ním a Bleskem, se podařilo zjistit, že jde o muže z Tábora. Tam si naše redaktory také pozval na osobní schůzku, kdy všechny fotografie prezentoval. Přestože náhledy fotografií má naše redakce k dispozici, jedná se o natolik citlivé snímky, že je nehodláme zveřejňovat. Samotný akt nabídky a obchodování s důstojností zemřelých považujeme za morálně nepřijatelné.

Právníci tvrdí: Pozůstalí mohou zasáhnout
„Fyzická osoba je chráněna i po její smrti a domáhat se této ochrany mohou osoby výslovně uvedené v občanském zákoníku, tedy pozůstalý manžel(ka), případně registrovaný partner a děti, není-li již, tak pak rodiče,“ vysvětlil Blesku pražský právník. Pozůstalí mohou člověka, který obchoduje se snímky jejich blízkých, i trestně stíhat. „Za určitých okolností by to mohl být trestný čin hanobení lidských ostatků,“ uvedl advokát Oldřich Choděra.

Že se jedná o chování nejen za hranicí lidského chápání a snad i za hranicí zákona, dokazuje i jednání prodávajícího. Na první schůzku místo sebe poslal jako prostředníka dívku vybavenou jen vytištěnými kopiemi. Protože jsme chtěli vypátrat zdroj fotografií, domluvili jsme si druhou schůzku. Na tu už se dostavil ochrnutý muž na vozíčku, který nám v notebooku ukázal originály.

Pak změnil i původní cenu, která měla být 100 tisíc korun. „Jeden bulvár si pro ně chce večer přijet za sto dvacet. Sice jste byli první, ale to snad chápete,“ šrouboval drze cenu. Na třetí schůzce už mělo dojít k předání peněz za data na flash disku. To už se muž ale dozvěděl, že vyplatit mu nic nehodláme…

Odkud snímky pocházejí? Jak na lidský hyenismus reagovaly rodiny zesnulých osobností? Čtěte v zítřejším Blesku!

Fotogalerie
12 fotografií

Jak zemřeli:

Petr Muk (†45)

Známý zpěvák zemřel 24. května 2010. Příčinou smrti bylo podle oficiální zprávy udušení zvratky. V krvi měl zpěvák alkohol a léky, které bral kvůli depresím. Pohřben byl na hřbitově v Českém Krumlově.

Vladimír Dlouhý (†52)

Oblíbený herec zemřel 20. června 2010 na rakovinu žaludku. Nedočkal se ani premiéry svého posledního filmu Kajínek. Za něj v roce 2011 získal in memoriam cenu Český lev za nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli.