V sobotu večer na bratislavské Bibliotéce prezentovala spisovatelka Irena Obermannová svou Tajnou knihu. Ta pojednává o jejím údajném vztahu s Václavem Havlem. O jejím nejnovějším díle už se toho hodně namluvilo. Spisovatelka zpočátku vzdorovala názorům, že je kniha o bývalém prezidentovi. Před nedávnem však toho podezření potvrdila. Jelikož její knihy bývají zčásti autobiografické, z textu vyplývá, že s Havlem měla mít i sex. Nyní tvrdí, že dokonce nebyla jedinou exprezidentovou milenkou.

Na mezinárodní knižní veletrh ve slovenském hlavním městě spisovatelka dorazila později. Přišla o berlích se zlomenou nohou. Víc než noha jí však trápí, jak Havel na její knihu reagoval. Prezident se o díle pro Blesk vyjádřil následovně: "Je to kniha senzacechtivá, plná polopravd, lží a schválností". Spisovatelku mrzí, že se Havel ke knize a potažmo i jejich vztahu takto staví. Obermannová tvrdí, že ji český exprezident knihu před vydáním několikrát pochválil.

Podle rozhovoru, který Obermannová poskytla slovenskému deníku Čas, je Havel poněkud introvertní romantik. Choval se k ní laskavě a nosil jí šampaňské. Scházeli se údajně v kavárnách a na jiných veřejných místech, pak pokračovali ke spisovatelce domů. Ta označuje střetnutí s Havlem za životní.

Tajná kniha by vznikla, i kdybych se zamilovala do dělníka

Obermannová řekla, že Havla velice milovala a měla o něj po dobu nemoci strach. Právě zdravotní stav údajně jejich románek ukončil. Zásadně odmítá, že by svým dílem chtěla způsobit rozvrat prezidentova manželství s českou herečkou Dagmar Havlovou. Řekla dokonce, že o společném životě s ním ani nepřemýšlela. Tajná kniha by prý vznikla, i kdyby se takto zamilovala například do dělníka.

I přes to, že Havel intimní vztah s autorkou popírá, rozhodla se Obermannová napsat její volné pokračování. Dostala dokonce nabídku na zfilmovaní příběhu od jistého českého producenta, rozhodla se ale, "že to chce ještě odstup".

Fotogalerie
9 fotografií