Nápad napsat Sanitku byl Jiřího Hubače, jeho kamarád a taktéž scenárista Fairaizl ale potřeboval peníze. A tak se s Hubačem domluvil a obcházel terén. Chodil po záchranných službách, pozorně poslouchal a psal ty nejzajímavější příběhy. Ty Hubač potom přepisoval a zahrnul do celkového děje.

„Nedá se říct, že byl spolu s tátou spoluscenáristou, ale na scénáři se značně podílel,“ vysvětlil syn Ivan, který je autorem scénáře k Sanitce 2, kterou v těchto dnech točí režisér Filip Renč. „Když na mě táta přepsal práva na Sanitku 2, tak jsme se také samozřejmě vyrovnali s dědici Jindřicha Fairaizla,“ prozradil Ivan Hubač.

Táta pokračování Sanitky už dělat nechtěl...

Po otci v Sanitce převzal Ivan žezlo. „Táta pokračování Sanitky už dělat nechtěl. Necítil se na to,“ svěřil Ivan, který se v pokračování seriálu sice s otcem radil, ale to je vše. „Vůbec nepopírám zásluhy pana Fairaizla. Kdyby to tehdy šlo, byl by v titulcích. Táta ho musel ale krýt. Byl rád, že může dát kolegovi alespoň takhle vydělat peníze,“ dodal Ivan.

O existenci Fairaizla věděl i Jiří Adamec, režisér Sanitky 1. „Jistě, ale nikdy jsme to neřešili. Proč taky? Fairaizl byl na černé listině,“ řekl Adamec s tím, že Fairaizlovi bylo zadostiučiněním, když se po revoluci stal ředitelem Československé televize.

Fotogalerie
5 fotografií