„Honza byl do Petry opravdu hrozně zamilovaný. Zatímco my jsme chodili do hospod a za holkama, on se snažil trávit co nejvíce času s ní,“ vzpomíná Janův spolužák z herecké konzervatoře Vlastimil Zavřel (57). Moc úspěšný ve svém milostném snažení nebyl.

Konkurence pro Beatles

Honza připouští, že o Petru stál i proto, že byla zpěvačkou. „Jako skoro všichni, kdo byli v té době celí pryč z Beatles a dalších slavných anglických skupin, jsem i já s kamarády založil vlastní bigbeatovou kapelu. Měl jsem na tu dobu dlouhé vlasy a hrál jsem na basovou kytaru.“

Ve skupině mimochodem hrál zmíněný Vlastimil Zavřel. Výrazného zpěváka ale Hrušínský a spol. neměli. Dát se dohromady se zavedenou Petrou bylo proto pro začínající kapelu velmi lákavé. „Petra už navíc měla první hity. A moc se mi líbila i v semaforském představení Čarodějky,“ vzpomíná Honza.

Petru nějakou chvíli lákala představa společného koncertu, ale brzy zelenáče prokoukla. Navíc měla svou skupinu Kardinálové, a tak na triumfální hudební vystoupení s Hrušínského skupinou nedošlo. „Dnes musím říci, že to bylo dobře – hráli jsme sice nadšeně, ale nic jsme neuměli,“ říká sebekriticky Jan.

Okno vysklil kytarou

Navzdory tomu ale skupinou prošla řada muzikantů. „Ti lepší ale rychle odešli. Například Michal Ditrich prchl do renomované skupiny Abraxas,“ přiznává Jan. Konstantami skupiny zůstávala jen Honzova basovka a bicí Vlasty Zavřela. Kapela tehdy zkoušela u Hrušínských.

Když však při zkoušce hlasitosti basové kytary značky Jolana vysklili okno, spravedlivě rozhořčená maminka vykázala rockery z domu. A bylo po Janově hudební kariéře.

Kamády zůstali

Honza s Vlastou však zůstali celoživotními kamarády. Vlastimil Zavřel, dnes populární herec známý z filmů (Tankový prapor, Mazaný Filip) i televizních seriálů (Ordinace v růžové zahradě, kde hraje nerudného stavitele Valšíka), například chodí pravidelně k Hrušínským na vánoční snídani.

„Opravdu pravidelně, po čtyřicet let! Když byly děti malé, vždycky volaly: Hurá! Přišel Vlastík! Začínají Vánoce.“

Viděla všechny jeho hry

Petře Honza gentlemansky odpustil, že jí více nepronikl k srdci a k tělu, a tak se mají dodnes rádi – ale jen jako kamarádi.

„V prvních letech po filmování jsme se často nepotkávali, ale teď chodí do našeho divadla pravidelně! Když ji vidím v hledišti Divadla na Jezerce, vždycky mě to zahřeje u srdce,“ říká Honza, který se s Petrou nyní opět setkal před kamerou při natáčení Saxany.

Fotogalerie
10 fotografií