Hlaváčová bojuje s nemocí už několik let. „Ano. Paní Hlaváčová je nemocná. Přitížilo se jí v polovině léta. Jsem s ní ale v kontaktu přes manžela. Volám mu minimálně dvakrát týdně,“ potvrdil informaci Jindřich Gregorini, ředitel pražského Divadla na Vinohradech, jehož je Hlaváčová členkou dlouhých 17 let.

Hlaváčová (Kam čert nemůže, Ikarův pád, Cirkus Humberto, Jak básníkům chutná život) je na tom tak špatně, že ji nelze osobně navštívit ani jí zavolat. Vinohradské divadlo muselo z repertoáru stáhnout i hru Famílie aneb Dědictví otců zachovej nám, pane.

„Bohužel. Je to tak. Jana je opravdu moc nemocná. Víte, to není jen parkinson, Jana teď začala trpět ještě obrovskými depresemi. A tohle dohromady je velký malér,“ řekla Jiřina Jirásková, která ve Famílii také hraje. „Byla to taková krásná hra a Jana v ní naprosto excelovala. Škoda,“ dodala ještě Jirásková. Ředitel Gregorini ale věří, že se Hlaváčová ještě ve Famílii na divadelních prknech objeví. „Pevně doufám v to, že se uzdraví a vrátí,“ říká Gregorini.

Hlaváčová má ve vinohradském divadle roli i v dalších hrách: Donaha!, Albertina a Marie Stuartovna. „Tyto hry nestahujeme. Tady její role může hrát alternant, ve Famílii je to ale naprosto vyloučené. Ta stojí a padá s paní Hlaváčovou. Navíc já bych ji v této hře nikdy nenahradil, už jenom z úcty k ní,“ vysvětlil Gregorini, který neztrácí naději a věří, že se Hlaváčová na jeviště jeho divadla vrátí.

Fotogalerie
3 fotografie

Jiráskovou mrzí, že kvůli nemoci Hlaváčové přišla o roli

„No jo. Na Vinohradech jsem hrála ve třech hrách, ve Flámu, Fidlovačce a ve Famílii. Ty dvě první hry divadlo už stáhlo z repertoáru a ta třetí se nemůže hrát kvůli Janině chorobě. Tak jsem z toho taková nešťastná,“ přiznala Jirásková. Ředitel divadla Jindřich Gregorini ale svoji, jak říká, lásku Jiřinku v nečinnosti nenechá. Obsadil ji do role Casandry ve hře Woodyho Allena Mocná Afrodité. „No aspoň, že tak. Už už bych chtěla zkoušet,“ je nedočkavá Jirásková. Moc ji mrzí, že kvůli nemoci Hlaváčové přišla o roli.

Ještě víc ji ale trápí stav kolegyně. „Snad si spolu s Janou ještě někdy zahrajem. Uvidí se. Hlavně ať se z toho dostane. Moc jí to přeju. Deprese musí být strašná věc,“ řekla Jirásková, která je naopak nabitá optimismem. „Na chalupu jsem se sice letos nedostala, ta vedra v Praze mě téměř oddělala, ale chci žít a hrát,“ prohlašuje Jirásková. „Vlastně jsem šťastná,“ říká.

A ví proč. Prodělala sice nesčetně operací, totální endoprotézu kyčle, operaci střev, následnou perforaci střev a reoperaci dutiny břišní, hlavu a mozek má ale stále v pořádku. I přes nesčetně narkóz. „Parkinsonova choroba musí být něco strašného,“ míní herečka s tím, že děkuje Pánu Bohu za svoje, třeba chatrné, zdraví.

Co je Parkinsonova choroba

Je zapříčiněna nadměrnou ztrátou nervových buněk produkujících v mozku dopamin. Jeho nedostatek způsobí poruchy hybnosti: parkinsonské projevy a obtíže. Touto nemocí u nás trpí přibližně 10 až 15 tisíc lidí. Dopamin lze různými způsoby nahradit, přesto se v pokročilých fázích nemoci objevují vážné pohybové potíže.

Stav člověka se přitom během dne střídá – může budit dojem téměř zdravého jedince, na druhé straně s vypětím sil jenom ztuhle sedí či naopak trpí mimovolnými pohyby. Častými projevy jsou třes, obtížná artikulace, ve stáří se ještě přidávají psychické potíže, které jsou umocněny tím, že si člověk nemoc plně uvědomuje.