"Nic proti. Zagorová je hodná holka, všechno a tak. Ale víte kolik ona bere?" tak takhle mluvil v osmdesátých letech na sjezdu komunistické strany její šéf Milouš Jakeš. Příklad si z něho vzal současný generální ředitel České televize Jiří Janeček. Umělcům, kteří minulý týden sepsali otevřený dopis, jenž kritizuje poměry panující v největším veřejnoprávním médiu, vzkazuje: Zveřejním vaše platy.

Fotogalerie
4 fotografie

Vaše peníze dám na web

Všem signatářům petice tak pošle dopis o tom, že se jejich honoráře zveřejní. Stejně tak chce zveřejnit i výrobní náklady některých pořadů. Požádám výkonné umělce, aby ve smlouvách, které s námi budou uzavírat, byla klauzule o tom, že můžeme zveřejnit jejich honoráře. Předpokládám, že tohle také ti umělci chtěli," uvedl Janeček.

Bere statisíce měsíčně

Sám Janeček je především naštvaný na skutečnost, že média zveřejnila jeho plat. Blesk.cz zjistil, že činí 165 tisíc korun měsíčně a s bonusy přesahuje 200 tisíc.

Janeček si tak může plnit své sny. Luxusní auta, stavbu rodinného domu na prestižní adrese, jízdy na ultramoderní tříkolce či novou kancelář ve svém působišti. Vše za peníze daňových poplatníků.

Nestojí mi za komentář

A dotčení umělci? Janečkovi se smějí a radí mu, aby jejich platy klidně zveřejnil. Ve srovnáním s jeho platem jsou prý směšné. Zdeněk Svěrák pro Blesk.cz uvedl, že mu Janeček už ani nestojí za komentář a Břetislav Rychlík tvrdí, že platy umělců jsou tak nízké, že si je může klidně zveřejnit

"Ať to klidně dělá, ovšem podle mě to není úplně možné. Máme totiž smlouvu s Českou televizí, podle níž se nesmíme o honorářích zmiňovat a ona také ne. V případě dokumentaristů jsou ovšem tak srandovní, že nemá cenu o tom vůbec mluvit," komentoval Janečkovy záměry Rychlík.