Daleko nejvíc slavných osobností české minulosti, konkrétně šest stovek, odpočívá na Vyšehradském hřbitově. Největší pozornost a nejvíce lidí přichází každý den k nejnovějšímu slavnému hrobu na Vyšehradě: zpěváka a herce Waldemara Matušky (1932 - 2009). Nesmírně populární Walda zemřel v květnu letošního roku a jeho hrob je od té doby neustále obsypán květy. Jeho obdivovatelé na hrobě také zapalují vzpomínkové svíčky a vytvářejí z kaštanů křížky. K dalším hřbitovním »trhákům« patří také hroby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka, Karla Hynka Máchy, či Jana Nerudy.

Mnoho hrobů slavných Čechů najdete na dvou největších pražských pohřebištích – Vinohradském hřbitově a Olšanských hřbitovech. Vinohradský hřbitov má rozlohu 10 hektarů a je zde kolem 16 000 hrobů. Olšanské hřbitovy se rozprostírají na úctyhodné ploše 50 hektarů a za dobu jejich existence tady bylo pohřbeno na dva miliony mrtvých. Celkově je tady 25 000 hrobek a 65 000 hrobů.

Vyšehradský hřbitov: Tady odpočívají největší velikáni Česka >>

Přinášíme vám výběr z dlouhého seznamu osobností, které jsou na obou hřbitovech pohřbeny.

Nezapomeňte, že Olšanské hřbitovy jsou rozděleny ulicí Jana Želivského na dvě části. Když jdete po této ulici od metra Želivského, máte vpravo menší část s rozsáhlým židovským hřbitovem, kde je místo posledního odpočinku slavného pražského rodáka Franze Kafky. V této části hřbitova najdete také hroby komika Jindřicha Plachty či fi lmového milovníka Oldřicha Nového. Vlevo přes ulici Jana Želivského je hlavní část hřbitovů, kde jsou mj. hroby Rudolfa Hrušínského, Vladimíra Menšíka, Voskovce s Werichem či Ivana Hlinky. Pokud zavítáte na Vinohradský hřbitov, určitě nezapomeňte navštívit rodinnou hrobku Havlových, kde odpočívá bývalá manželka Václava Havla Olga.

Olšanské hřbitovy

Jan Palach 1948 – 1969

Jan Palach
Jan Palach
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Ze všech pražských hrobů, které jsme před Dušičkami navštívili, byl právě ten Palachův nejvíce obsypán květinami a hořelo na něm nejvíce svíček. Lidé na Janovu nejvyšší oběť nezapomněli. Na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968 a následné okupaci se 16. ledna 1969 upálil.

Ivan Hlinka 1950 – 2004

Ivan Hlinka
Ivan Hlinka
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Hrob legendárního hokejisty a trenéra vítězné české reprezentace z olympiády v Naganu tvoří krásný obelisk cihlové barvy. Zobrazuje zvlněný motiv silnice jako symbol jeho tragické smrti při autonehodě? Původně byl náhrobek na zahradě Hlinkovic vily v Litvínově, aby k němu ale mohli všichni, byl přemístěn sem.

Rudolf Hrušínský 1920 – 1994

Rudolf Hrušínský
Rudolf Hrušínský
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Slavný herec má za místo posledního odpočinku nedávno zrekonstruovaný rodinný hrob s deskou porostlou břečťanem. Jako mladík studoval na gymnáziu, ale byl vyloučen a nakonec se dostal k divadlu a fi lmu. Mnohé jeho role jsou určitě ozdobou české fi lmové klenotnice a třeba jeho Spalovač mrtvol je děsivě nádherný.

Jan Werich 1905 – 1980
Jiří Voskovec 1905 – 1981

Jan Werich a Jiří Voskovec
Jan Werich a Jiří Voskovec
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

V roce 1926 vytvořili Voskovec s Werichem nezapomenutelnou dvojici. Jejich jména jsou spojena hlavně s Osvobozeným divadlem. Ani emigrace Voskovce do USA je nerozdělila, opět se setkali. Na Olšanech mají společný náhrobek, Jan Werich má na své desce dva žlábky, Jiří Voskovec s jednoduchým »V« žlábek jeden.

Jaroslav Ježek 1906 – 1942

Jaroslav Ježek
Jaroslav Ježek
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Popel dvorního skladatele dvojice V+W a dramaturga Osvobozeného divadla je uložen v urně mramorového rodinného hrobu. Přes obrovský hudební talent měl Ježek cestu ke slávě hodně těžkou. Od dětství trpěl šedým očním zákalem, po nezdařené operaci na jedno oko oslepl, na druhé viděl jen slabě. Navíc byl silně nedoslýchavý.

Oldřich Nový 1899 – 1983

Oldřich Nový
Oldřich Nový
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Životem slavného filmového milovníka odpočívajícího v nenápadném hrobě se vine jako nit tajemství jeho dcery Jany. Vychovával ji se svou ženou Alicí, ale bylo veřejným tajemstvím, že není její. Když v březnu 1983 Miloš Forman točil v Praze fi lm Amadeus, zastavil se u Oldřicha na návštěvě. O čtyři dny později Nový zavřel oči a odešel…

Vladimír Menšík 1929 – 1988

Vladimír Menšík
Vladimír Menšík
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Hrob zřejmě nejlepšího českého vypravěče a filmového herce všech dob zdobí pozoruhodný náhrobek s otvorem v horním dílu. Co asi symbolizuje? Menšík celá léta trpěl astmatem, byl silný kuřák a byl také závislý na alkoholu. Naposledy byl před kamerou v květnu 1988 v pořadu ABECEDA. Krátce nato zemřel. Jeho rodný dům v Ivančicích zdobí pamětní deska a nachází se zde také stálá výstava Vladimíra Menšíka.

Židovský hřbitov na Olšanec

Franz Kafka 1883 – 1924

Franz Kafka
Franz Kafka
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Nejslavnější pražský německy píšící spisovatel židovského původu měl vždy komplikovaný vztah k ženám. Přesto měl s několika poměr, ale sex považoval za cosi nečistého a nazýval jej »trestem za lásku«. Kafka trpěl tuberkulózou, na kterou také zemřel. Až půjdete navštívit jeho hrob, vstupte na hřbitov od metra Želivského a dejte se doprava podél zdi. Hrob najdete asi po 400 metrech v první řadě sektoru 21.

Jevany

Karel Svoboda 1938 – 2007

Karel Svoboda
Karel Svoboda
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Jeden z nejvýznamějších hudebních skladatelů muzikálové a filmové hudby. Dlouholetý kamarád Karla Gotta a manžel Venduly Auš Svobodové. 28. ledna 2007 byl Svoboda nalezen zastřelený na zahradě své vily v Jevanech. Policie dva dny po jeho smrti potvrdila, že šlo o sebevraždu. Jeho pohřeb se stal nejsledovanější událostí. Na hřbitově Aldašín za Jevany odpočívá s manželkou Hankou.

Vinohradský hřbitov

Olga Havlová 1933 – 1996

Olga Havlová
Olga Havlová
Autor: Blesk - Slávka Červená, David Malík, Václav Suchan

Desku rodinné hrobky Havlových u kostela sv. Václava zdobí křížky z kaštanů a hoří na ní mnoho svíček od návštěvníků. Ti tak vzdávají hold Olze Havlové. Ta se se svým manželem seznámila v kavárně Slavia v roce 1956. Hodně se věnovala charitě a založila Výbor dobré vůle . Její život předčasně ukončila rakovina.

František Běhounek 1898 – 1973

Nenápadný je na rozdíl od dobrodružného života českého sapisovatele a a fyzika hrob Františka Běhounka. Ten se roku 1926 zúčastnil části Amundsenovy výpravy k severnímu pólu. O dva roky později jako člen posádky vzducholodi Italia Umberta Nobileho zažil ztroskotání a několikatýdenní pobyt na ledové kře. Zážitky zachytil v knize Trosečníci polárního moře.

Jan Karafiát 1846 – 1929

Na slavných Broučcích vyrostly miliony dětí. Spisovatel a českobratrský evangelický farář měl devět sourozenců a vystudoval za finanční podpory Skotské svobodné církve. Pochován je na Vinohradském hřbitově, ale pamětní desku má i v Jimramově, kde se v domě č. p. 10 narodil.