„Nápad na flexibilní kanceláře se zrodil už před čtyřmi roky, kdy se podařilo získat zajímavý pozemek,“ říká architekt Tomáš Blahovec ze studia atelier POINT, který stojí za projektem a realizací STROM offices a bude řídit i jeho provoz. „Jsme doslova nad centrem Plzně, je to odtud pěšky pět minut na náměstí Republiky, za minutu jste u zastávky městské hromadné dopravy a kdo chce, dostane se za pětačtyřicet minut po dálnici do Prahy,“ dodává Blahovec.

Budova v Koželužské ulici je monolit ze železobetonu, dominantní je na něm vertikála proskleného schodiště. Po vystupující fasádě, která se jako by odtrhává od původní fasády, se pne zeleň, na střeše je zahrada a zelené je i PARKoviště. Patnáct aut se tak bude schovávat za stromy, keři a květinami, zatímco uživatelé kanceláří budou odpočívat v parku.

Autor: STROM offices

Kancelář i relaxační zóna na střeše

Zvláštní místo zaujímá v projektu rozsáhlá ozeleněná plocha na střeše. „Původně měla být jen pochozí, během stavby se proměnila v park. Museli jsme kvůli tomu měnit i její statiku. Najednou na ní může pobývat kolem pětadvaceti lidí. Park na střeše kancelářské budovy je pořád v Plzni unikátní,“ upozorňuje Tomáš Blahovec.

Projekt střechy, stejně jako PARKoviště vypracoval známý český zahradní architekt Ferdinand Leffler. „Cílem projektu bylo vytvořit k administrativní budově co největší množství pobytových a odpočinkových zelených ploch. Na střeše vznikla terasa pro týmové porady i individuální odpočinek. Střecha je složená ze dvou vzájemně výškově oddělených ploch - větší část je pobytová, menší je určena pro výraznou střešní zeleň. Pobytovou část tvoří velkorysá dřevěná terasa lemovaná příjemnou vegetací. Útulnost ,zelenému pokoji´ dodávají přírodní materiály doplněné trvalkami, okrasnými travinami a cibulovinami. Pocit vzrostlé zeleně místu dodávají více kmenné stromy zasazené do pěti velkých nádob. Zásadním prvkem prostoru jsou také na sloupy kotvené stínící plachty, které přistíní pracovní místa s mobiliářem. Keře na menší ploše střechy zintenzivňují pobyt v zeleném prostředí,“ říká Ferdinand Leffler.

„Svou práci si tak můžete přenést třeba i na střechu a připojit se tam na elektřinu, na wifi,“ dodává Tomáš Blahovec k projektu, který naplňuje nejen svými rozměry pojem butikový.

Architekt Tomáš Blahovec
Autor: Lukáš Oujeský

Kanceláře na míru

Ve čtyřech nadzemních podlažích je každé patro jiné. Druhé je připravené pro menší týmy i jednotlivé uživatele, poslední dvě si mohou pronajmout celé firmy. „V nich dokážeme podle jejich potřeby zcela měnit uspořádání vnitřního prostoru,“ vysvětluje architekt Tomáš Blahovec s tím, že zatím je možné si požadovanou kancelář pronajmout na měsíc. A hned také dodává filozofii celého projektu: „Nedávná turbulentní doba nám ukázala, že nic není navěky a že možnost najít si místo, které se přizpůsobí mně, budu v něm třeba i úplně sám, ale přitom budu moct bez obav komunikovat s ostatními, je velká výhra.“

STROM offices nabízí svým uživatelům plný servis - od recepce, přes možnost používat profesionální kávovar, až po multifunkční tiskárny. Do budoucna se počítá i s dalšími službami, třeba účetními nebo právními. „Samozřejmě se o úklid staráme my, stejně jako například o placení faktur za energie. Nájemci si jen užívají vymožeností, které technologiemi protkaná budova skrývá,“ říká Blahovec.

Autor: STROM offices

Díky své vstupní kartě si tak každý může naprogramovat třeba intenzitu osvětlení v místnosti, topení nebo klimatizace. Sdílené kanceláře STROMu disponují vyspělou technologií autonomie provozu kanceláří. Dodavatelem softwarového řešení je český start-up Spaceflow ve spolupráci s firmou Flowbox. Ta dodává hardware, Flowbox je specifický mimo jiné tím, že jako jediný na trhu poskytuje systém jednoduchého monitoringu a efektivního řízení. Software a hardware od obou dodavatelů se vzájemně doplňují a umí nabídnout řešení pokročilého autonomního provozu domu. Všechny rozvody jsou vedené po fasádě zvenku, uvnitř tak nenarušují plochu pohledového betonu. I v tom je STROM offices unikátní.

V interiéru pak pohledový beton zjemňuje mimo jiné zeleň - začíná to hned při vstupu do budovy mechovou recepcí z Itálie- nebo dřevěné šambrány z dubu, které lemují a zdobí okna. Svou roli hraje i nábytek; sedací je hravě barevný, ostatní vybavení je vyrobené na míru danému prostoru.

„Je vidět, že myšlenka přívětivých a flexibilních kanceláří, které jsou propojené s přírodou, je správná,“ uzavírá autor projektu Tomáš Blahovec s tím, že první zájemci se už do STROM offices hlásí.