Čtvrtek 24. září 2020
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno, déšť 22°C

Dokonale čistá domácnost: S využitím přírody, bez silné chemie

/
 • Nechcete se stát otrokem domácnosti? Udržujte ji čistou jako profík
  21. září 2017 ● 06:00

  Udržet domov jako ze škatulky jde i bez drsných prášků a přípravků plných silné chemie. Ušetříte peníze a navíc budete šetrnější k životnímu prostředí.

 • 1.

  Slunce, mateřídouška, ocet

  Video
  délka: 01:49.48

  Levandule: Voňavá bylinka pro klidný spánek Adam Balažovič

  Začněte úplně jednoduše a inspirujte se z praxe našich babiček. Pusťte do bytu slunce a pravidelně větrejte. Přímé slunce a v zimě mráz nedělají dobře tolik probíraným roztočům, postel ale nechte vždy po ránu alespoň „vychladnout“, aby se z ní vypařil pot vydaný během spánku.

  Jako přírodní dezinfekce vhodná například pro vytírání podlahy i menší odmašťovací práce skvěle poslouží slabý roztok obyčejného kuchyňského octa. Na odolnější skvrny můžete použít sůl nebo jedlou sodu, která umí zlikvidovat také zápach v ledničce – stačí otevřený sáček postavit do dveří.

  Prkénko a další dřevěné plochy dezinfikujte šťávou z citronu, na plochy použijte jeho roztok ve vodě. Kysané zelí čistí a oživuje barvy koberců - stačí ho posypat po povrchu a pak pečlivě vykartáčovat. Povrch dřevěného nábytku ošetří a naleští včelí vosk. Když k tomu přidáte ještě bylinky - rozmarýn, levanduli, mateřídoušku i pepř a hřebíček - budete mít domov nejen čistý, ale také voňavý. 

 • 2.

  Síla přírody

  S chemií nebo bez?

  Někdy jsou účinnější variantou modernější postupy. V takovém případě mohou nastoupit ekologické úklidové prostředky. Nabídka je opravdu široká, sahá od tablet do myček na nádobí po prostředky na vytírání podlahy. Osvědčená je značka Ecover, která je ale také dražší, dále Frosch a většina hospodyněk si pochvaluje i privátní prostředky dm drogerie.

  V praxi ale bývá nejlepší vyzkoušet, co u vás doma opravdu funguje a s čím se vám nejlépe pracuje. Ne všechny ekologické prostředky se totiž používají úplně stejně jako jejich běžné protějšky. 

  Dalšího moderního pomocníka pak představují ještě trochu záhadné nanotechnologie. Drobné částečky přimíchané například do malířských barev a potahových látek umí zařídit, že materiál samostatně odpuzuje špínu nebo například pohlcuje kouř a zápach z cigaret. Podobně fungují i ionty stříbra.

 • 3.

  Šetření se může prodražit

  Čisticí prostředky

  Chemii a techniku si pak nechte jako eso v rukávu pouze pro akutní případy. Nevybírejte je ovšem podle rady kolegyně z práce nebo podle toho, jak se vám líbí obal prostředku mezi ostatními v obchodě, ale poraďte se rovnou s odborníkem ve specializované prodejně. Bude vědět, jaké aktivní látky se v daném prostředku starají o dokonalou čistotu a zda nevyvolávají alergické reakce.

  Po poradě pak na nákupu nešetřete. Například prostředky bez chloru a jeho sloučenin bývají dražší, ale rozhodně ne tak drahé, jako zdraví.

 • 4.

  Pařte a vysávejte

  Robotický vysavač

  Bez chemie, zato s odpovídající technikou, můžeme postupovat s populárními parními čističi. Při jejich výběru ale mějme na paměti, že málokdy odvedou lepší práci než kartáč a horká voda, navíc u některých materiálů, jako jsou třeba textilie, hrozí i tím, že se nečistota dostane hlouběji. Dřevu zase spíše uškodíme, než abychom ho vyčistili.

  Pára se hodí hlavně na sanitární zařízení, obklady, trouby na pečení a podobně. Samozřejmě že bude záležet na tom kterém modelu a jeho schopnostech, nikdy však nestavme na schopnostech prodávajícího, který za pár korun slibuje domácnost bez poskvrnky.

  Totéž můžeme zopakovat o robotických vysavačích. Když už si chceme nějaký pořídit, nepočítejme s tím, že levné modely nám nějak pomohou, naopak budou spíš vyžadovat pomoc od nás. I u těch dražších si musíme rozvážit, zda se do našeho bytu hodí, jestli zvládnou kromě laminátové podlahy i parkety a koberce, zda překonají nízký práh, jak často se musejí vysypávat či zda i o to se postará jejich dokovací stanice.

  Podívejte se, jak efektivně uklízet oblečení:

  Video
  délka: 05:15.10

  Udržujte doma pořádek podle metody Konmari youtube.com

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy