PROSTOR
Ve starém malém domě bydlely tři sestry, z nichž každá potřebovala pro sebe a rodinu také svou koupelnu. Koupelna v podkroví se tak snažila vytěžit maximum třeba vanou pod úrovní podlahy nebo vstupem skrz futra, upravená podle tvaru střechy.

PROBLÉM
Koupelna se využívala před více než třiceti lety. Nevhodná byla poloha hluboko v šikmině střechy, nedostatek místa a zarostlé rozvody vody.  

ŘEŠENÍ
Vše muselo pryč. Posunutí příčky limitovalo okno do vedlejší místnosti. Ale i rozšíření místnosti o 60 cm dokázalo, že se do nové koupelny vejde navíc i umyvadlo a sušička.

DŘÍVE
Vyzděné polopříčky kolem vany bránily v přístupu světlu z už tak dost malého okna a vana se kvůli nízkému a šikmému stropu beztak nedala pohodlně využívat. Koupelna nebyla už roky používaná.

Vizualizace koupelny před proměnou

NYNÍ
Místnost se rozšířila o 60 cm. Dveře pod šikminou nahradil plnohodnotný vstup v nezkosené stěně koupelny. Bílý obklad 15 × 15 cm pěkně doplnily tmavé bezúdržbové spáry z cementu, se kterými mám lepší zkušenost než s těmi barevnými.

Vizualizace koupelny po proměně

DŘÍVE
Jediná úprava v koupelně spočívala v překrytí odtoku v podlaze PVC a koberečkem, a to hlavně kvůli nepříjemnému odéru. Malá skákací automatická ždímačka byla v koupelně jediným elektrospotřebičem po celých dlouhých čtyřicet let.

Původní stav koupelny

NYNÍ
Nad původně zamýšlenou těžkou historizující dlažbou nakonec vyhrálo lino, které je fakticky i pocitově daleko teplejší. PVC v dekoru světlé teraco nepohlcuje světlo, nemá problémové spáry a dobře se udržuje.

Čtyřicet let nepoužívaná koupelna se změnila k nepoznání

DŘÍVE
V koupelně jsme nechtěli dělat velké úpravy, přesto jsme jednu příčku posunuli. Vzniklo tak místo pro sušičku a vstup do místnosti je teď lepší. 

Původní stav koupelny

NYNÍ
Ve vaně se konečně dá sedět, aniž byste se uhodili do hlavy o strop. Nesmyslné polopříčky zmizely a místnost se prosvětlila. Posunutí jedné stěny o 60 cm mělo efekt a vznikl tak prostor pro skříňku a sušičku.

Čtyřicet let nepoužívaná koupelna se změnila k nepoznání

BARVY
Bílá je základní barvou proměny. Malou koupelnu krásně projasnila.
Světle hnědá je na doplňcích a dřevěné skříňce vedle toalety.
Tmavě hnědá vyniká na stropních trámech, rámech zrcadla a malých dekoracích.

Barevná kombinace

NYNÍ
Jako koš na prádlo funguje obyčejný papírový pytel za 16 Kč. Dřevěná krabice původně na hračky nyní slouží na uložení čistých ručníků a málo používané drogerie. Nahoru si děti skládají oblečení na druhý den.

 

Čtyřicet let nepoužívaná koupelna se změnila k nepoznání

3 BODY K ÚSPĚCHU
ZÁKLAD. Čistý, jednoduchý základ umožňuje více různých kombinací do budoucna.
KOMBINACE. Staré a nové spolu funguje dobře esteticky a šetří to i váš rozpočet!
MĚŘENÍ. Dvakrát měř, jednou řež – to platí v komplikovaných prostorech dvojnásob.

Zajímá vás, jak správně vybrat nábytek do koupelny? Podívejte se na video: 

Video
délka: 01:36.47

Jak si správně vybrat koupelnový nábytek? Musí být odolný! Adam Balažovič/BPŽ

 

Fotogalerie
15 fotografií

Článek vznikl ve spolupráci s časopisem Nové Proměny Bydlení.

Nové Proměny  Bydlení
Nové Proměny Bydlení
Autor: archiv Nové Proměny Bydlení