Práce na zahradě vás posílí

Co takhle pustit se do zvelebování zahrady? K procházkám po zahradě jste měli v minulých týdnech pravděpodobně více příležitostí, než při běžném pracovním shonu. Pokud není vaše zahrada protkána zpevněnými cestičkami, které  vás pohodlně a bezpečně dovedou i do odlehlejších zákoutí  zahrady, možná si vyčítáte pošlapanou  trávu. Věřte, že zpevněné cesty vás budou lákat ven, ať už pálí slunce nebo je po dešti, bez toho, aniž byste si poničili pracně vypěstovanou zeleň  nebo umazali boty od bláta. Bohužel se na tuto skutečnost často v českých zahradách zapomíná. Veškerá pozornost se zaměří na zpevnění cest podél domu, ale na funkční propojení celé zahrady se zapomíná. Zaměřte se na to, kudy se po zahradě pohybujete a naplánujte si, kudy by chodníčky nebo cestičky z nášlapných kamenů, měly vést. Pak už stačí připravit podklad a vybrat kvalitní materiál na výstavbu zpevněných ploch.

Výběr povrchu zahradních cest nepodceňujte

Ideálním trvanlivým materiálem pro venkovní použití je jednoznačně beton. Ten dokáže odolávat rozmarům zdejšího počasí a na své majitele klade minimum požadavků, co se údržby týče. Technologie výroby navíc zaznamenala v posledních letech velký vývoj dopředu. Kvalita povrchu a estetické a tvarové možnosti předurčují betonové komponenty k velmi širokému použití. Česká firma Presbeton, která má jedno z nejkomplexnějších portfolií betonových výrobků u nás, nabízí vybrané typy dlažeb v nejušlechtilejší povrchové úpravě PCT (Perfect Clean TOP). Úprava PCT zamezí průniku vody a dalších nečistot do struktury betonu. Díky tomu nedochází k nežádoucímu rozrušení betonového povrchu a rovněž je usnadněno čištění. Standardní nečistoty tak stačí setřít obyčejným hadříkem, místo aby se nečistota vsákla a dlažbu trvale poškodila.

Překvapivá variabilita betonové dlažby

Co se estetické stránky týče, zapomeňte na omezený výběr betonových dlažeb v klasickém šedém provedení. Současné možnosti jsou téměř bezbřehé. Díky různým postupům ve výrobě je možné kromě klasické zámkové nebo skladebné dlažby sáhnout i po exkluzivních variantách dlažebních desek velmi zdařile imitující například kámen nebo dřevo. Dlažební desky RUVIDO nerozeznáte od přírodního pískovce. Povrch dlažebních desek LIMA zase evokuje starou kamennou dlažbu s ohlazeným reliéfem. Na druhou stranu ucelený systém BARK věrně napodobuje dřevěná prkna či kulatinu. U skladebné dlažby jsou v posledních letech hitem probarvené betony v tlumených odstínech červené, které se hodí do romantických zahrad a zákoutí. Dlažba HISTORIK s příjemnou patinou připomíná staré dlažební kameny. Podobný efekt staré cihlové dlažby má i produkt VEKTORIT, který skvěle doplní i stavby s historickým nádechem.

www.presbeton.cz