Video
délka: 01:47.41
Video se připravuje ...

Podzimní dekorace do truhlíku Věra Exnerová

 

1) VŘESY

Autor: archiv video hobby

Nízké husté keře kvetoucí růžovými, fialovými nebo bílými kvítky jsou rozšířeny prakticky po celém světě na vřesovištích a rašeliništích. Teď na podzim si můžete nakoupit v zahradnictvích sazenice a vysadit je můžete do volné půdy nebo do venkovních truhlíků, kde vydrží celou zimu. Postačí je ochránit před velkými mrazy a pravidelně je zalévat, aby pěstební substrát zcela nevyschl. Vřesy ocení dobře propustnou lehkou kyselou půdu a světlejší, v zimě chráněné stanoviště. Pokud vám přesto keříky uschnou, můžete je jako dekoraci ponechat až d o konce zimy, květy neopadávají.

2) CHRYZANTÉMY

Autor: iStock

Přezdívá se jim také listopadky, název chryzantémy pochází z řečtiny, i když svůj domov mají v Japonsku a Číně. Teď v září si můžete pořídit rozkvetlé velkokvěté sazenice nebo drobně kvetoucí keře. Pěstovat je lze v květináčích nebo venkovních truhlících, kde vydrží do prvních mrazíků. Chryzantémy mají rády pravidelnou zálivku a přihnojení a ocení také slunné stanoviště. Vyplatí se sledovat počasí a před zimou je schovat do chladných místností s teplotou od 5 do 10 °C, kde mohou přečkat zimu. Odkvetlé květy ostříhejte, případně sestříhejte i třetinu větviček. Rostlinu během zimy lehce zalévejte a po zmrzlých mužích ji můžete přesunout zpátky do zahrady. Během jara se vyplatí přesadit rostliny do nového pěstebního substrátu.

3) RUDBEKIE

Autor: iStock

Jsou známé pod českým názvem třapatky, jsou to letničky, dvouletky nebo trvalky. Svůj domov mají v Severní Americe, odkud se rozšířily do celého světa. Někde často i zplaněly. Sazenice si můžete vysadit do záhonu, květiny jsou nenáročné a postačí jim běžná zemina, vydrží i sucho, vyhovuje jim polostín. Jednotlivé odrůdy dorůstají do výšky 60 až 200 cm, bohatě kvetou na rozvětvených stoncích. Množí se semeny, případně můžete rozdělit sazenice a vysadit je na nové stanoviště.

4) OKRASNÁ KAPUSTA

Autor: istock.cz

Dvouletá okrasná bylina původem z Japonska vás překvapí svými barevnými hladkými nebo kadeřavými listy, které mají vedle zelené také růžovou nebo fialovou barvu. Vybarvují se při teplotách, které nepřesáhnou 10 °C. Rostliny hezky ozdobí venkovní truhlíky, po zimě jim stačí odstranit uschlé listy a případně je nechte vykvést malými žlutými kvítky na vysokém stonku. Nové rostliny si můžete vypěstovat ze semen, která vysejete v květnu.

5) KRÁSENKA ZPEŘENÁ

Autor: iStock

Jejím domovem je Severní Amerika, ale dnes je rozšířená po celém světě a množí se tak rychle, že někde byla zařazena do invazních druhů rostlin. Kvete od srpna do konce října bílými, růžovými nebo červenými květy, některé vyšlechtěné druhy jsou i dvoubarevné. Pořídit si můžete rozkvetlé sazenice nebo si květiny můžete vypěstovat ze semen, která vysejete v březnu do skleníku nebo v květnu přímo na záhon. Krásenkám se bude dařit na světlém nebo polostinném stanovišti s výživnou, dobře propustnou půdou. Zakořeněné sazenice vydrží i sušší pěstební substrát. Květiny se hodí i k řezu, ve váze dlouho vydrží čerstvé.

6) GAURA

Autor: istock.cz
Vytrvalá rostlina rostoucí v bohatých trsech má i český název svíčkovec. Má totiž dlouhé stonky, na kterých postupně vykvétají bílé nebo růžové květy až do prvních mrazíků. Pořiďte si sazenici a vysaďte ji do trvalkového záhonu s lehčí propustnou půdou na světlé nebo polostinné místo. Květina ocení pravidelnou zálivku, ale vydrží i lehčí vysušení pěstebního substrátu.

 

Článek vyšel v časopise Blesk Hobby. V aktuálním zářijovém vydání se dozvíte, jak sušit křížaly nebo připravit bylinky na zimu. Na návštěvu se tentokrát podíváte k moderátorovi Petru Říbalovi. A jako bonus dostanete speciální přílohu o živých plotech. Časopis koupíte v každé trafice nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku.

 

Autor: archiv