Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Jak vyčistit spáry mezi kachličkami bez velké námahy? Vyzkoušejte účinné triky

/
 • (istock.cz)
  21. března 2024 ● 06:00

  Koupelna patří vedle kuchyně snad k nejužívanějším prostorům našich domovů. Udržet ji čistou je občas nadlidský výkon. Hlavně spáry mezi dlaždicemi jsou místem, kde se často shromažďují nečistoty a plísně. A čištění nám dává zabrat. Naštěstí existují tipy, díky nimž povolí i ta nejodolnější špína. A přitom nemusíte kupovat speciální a drahé chemické prostředky…

 • 1.

  Vsaďte na páru 

  Autor: istock.cz

  Párou se dá vyčistit téměř jakýkoli povrch – kuchyňská linka, sporák, koupelna, WC, podlaha a zvládne i oživit koberce a čalounění. Je jednou z nejekologičtějších, ale také nejefektivnějších metod čištění. Pára totiž dokáže proniknout i do nejmenších skulin povrchu, který čistíte. Poradí si s mastnotou, léty zatvrdlou špínou. Díky páře budou mít zašlé spáry mezi dlaždičkami svou původní barvu.

 • 2.

  Skvělý pomocník kartáček na zuby

  Autor: istock.cz

  Staré zubní kartáčky nevyhazujte do koše. Dají se využít jako šikovní pomocníci na silně znečištěná místa, kde si tradičními technikami moc nepomůžete – například v okolí vodovodních kohoutků, případně odtoků. Také s nimi skvěle vyčistíte spáry mezi kachličkami.

 • 3.

  Zubní pasta

  Autor: istock.cz

  Pokud nechcete sahat po chemickém prostředku, vezměte si na pomoc obyčejnou zubní pastu. Jen nezapomeňte, že pasta musí být bílá a bez mikrogranulek, abyste spáry nezničili, a můžete se pustit do čištění. Poté důkladně otřete hadříkem či opláchněte.

 • 4.

  Kypřicí prášek

  Autor: istock.cz

  Ani další čisticí trik není nijak složitý. Smíchejte 1 až 4 balení kypřicího prášku do pečiva (podle velikosti plochy) s vodou. Tuto pastu naneste na spáry mezi kachličkami a nechte krátce působit. Následně ji smyjte pomocí čisté vody a hadru.

 • 5.

  Ocet, jedlá soda a citron

  Autor: istock.cz

  Účinný prostředek na spáry vyrobíte také z dalších známých ingrediencí, které máte doma v lednici a špajzu. Budete potřebovat 1/4 šálku octa, 1/2 šálku jedlé sody, šťávu ze 4 citronů a teplou vodu. To vše smícháte a vzniklou směs aplikujete na spáry. A opět čistěte pomocí kartáčku na zuby.

 • 6.

  Prostředek na praní

  Autor: istock.cz

  Pokud se špíny nemůžete zbavit, zkuste použít silnější prostředek. Připravte si roztok z bělicího prostředku na prádlo, který v poměru 1:6 zředíte vodou. Ještě účinnější kombinací je pak smíchání přibližně čtvrtiny šálku bělidla s třemi čtvrtinami jedlé sody. Vzniklou hmotu naneste na spáry, nechte působit alespoň 30 minut a vydrhněte.

 • 7.

  Když vše selže

  kachličky
  Autor: istock.cz

  Někdy už jsou spáry zašlé tak, že byste se čištěním jen trápili. Pokud jste vyzkoušeli výše uvedené triky a nepomohly, nezbývá než se pustit do přespárování obkladů. Funguje to tak, že si buď koupíte speciální škrabku na staré spáry, nebo použijete modelářský nůž. Z úzkých mezer pak vyškrabete staré spáry. Čistěte je odshora dolů a dejte pozor, abyste nezabrali moc a omylem neulomili hranu dlaždice. Pak je nejlepší vzít do ruky vysavač a veškeré zbytky staré hmoty vysát. Pak můžete nanést novou spárovací hmotu.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy