Okna jsou jednou z nejdůležitějších částí našich obydlí, spojují nás s okolním světem. A vánoční dekorace do oken jsou tedy skvělé především tím, že udělají radost nejen vám, ale potěší i kolemjdoucí. A možností máte opravdu hodně. Klasikou jsou nejrůznější světýlka, svícny a závěsy, které by neměly chybět za žádným oknem. Ale my se tentokrát zaměřili na samotné zdobení okenních skel, u kterého se můžete jak vy, tak děti zabavit a kreativně projevit. Nemusíte přitom utrácet za drahé ozdoby. S trochou šikovnosti si krásnou dekoraci na okno vytvoříte i sami…

Okenní fólie

Asi nejjednodušší a nejrychlejší možností, jak okna vyzdobit, jsou nalepovací fólie s vánočními motivy. Na internetu i v každém papírnictví seženete nepřeberné množství motivů. Od obyčejných bílých až po barevné, třpytivé nebo plastické (tyto dekorace jsou vypouklé, aby vyvolaly živější dojem). Krásně vypadají také samolepicí vločky, které svítí ve tmě. Výhodou je opravdu jednoduchá aplikace. Fólie se lepí bez lepidla. Stačí vybrat jen pravé místo, které před aplikací nezapomeňte očistit. Pak už jen sloupnete fólii z archu, přiložíte a pomocí měkkého hadříku vyhladíte, aby pod fólií nezůstaly vzduchové bublinky. Po Vánocích fólii jednoduše odloupnete a pomalu stáhnete z okna. A skvělá zpráva je, že okno pod fólií zůstane stále čisté jako před její aplikací.

Zasněžená okna

Líbí se vám krásný zimní nádech zasněžených oken, ale žijete v nížinách, kde marně vyhlížíte sníh každé Vánoce? I v tomto případě existuje řešení. A to s použitím umělého sněhu ve spreji. Ten seženete v papírnictvích nebo hobbymarketech. K tomu lze přikoupit i speciální šablony, které umístíte na okno, a umělým sněhem vyplníte obsah. Šablony poté už jen sundáte a krásné přírodní dekorace jsou na světě. Okna pak vypadají, jako by byla zavátá sněhem, a navíc jsou na nich namalovány stromečky, sněhuláci, vločky a mnohé jiné motivy.

Fotogalerie
21 fotografií

Vločky, vesničky a další vlastnoruční dekorace

Také si vzpomínáte, jak jste jako malí ve škole vystřihovali ze složeného papíru vločky a jiné ozdoby? Klidně se zas vraťte do dětských let a třeba se svými ratolestmi vyrobte originální ozdoby, které budou jen vaše a vyjdou opravdu jen na pár korun. Postačí vám k tomu pouze papír, nůžky, lepicí páska, kterou vločky připevníte na okna, a trocha fantazie. Nevíte, jak na to? Papír složte alespoň na osminu a nůžkami vystřihujte různé tvary (kolečka, šipky, čárky, srdíčka, zvonky…). Dejte pozor na to, abyste papír nepřestřihli ve spoji, jinak by se vám vločka rozpadla. Pokud potřebujete inspiraci, na internetu najdete spoustu návodů a šablonek. A pokud toužíte vyzkoušet něco nového a opravdu kouzelného, doporučujeme vyrobit si celou vesničku nebo městečko, které sluší každému oknu. Jednotlivé domečky si vytisknete nebo překreslíte na běžný kancelářský papír, vystřihnete je a na sklo zevnitř přichytíte kousíčky průhledné lepicí pásky.

Malování na okna

Malování na sklo je populární zábava nejen pro malé. I dospělí se mohou vyřádit při tvorbě průsvitných dekorací, které drží nejen na sklech, ale také zrcadlech, dlaždičkách a jiných hladkých površích. Pokud tedy rádi kreslíte, můžete se pustit do výzdoby oken pomocí barev na sklo. Existují dva základní způsoby, jak si ozdobit okna vlastním obrázkem: jedním z nich je vytvořit motiv slupovacími barvami na fólii a zaschlý obrázek přenést na sklo, druhá možnost je přímo pokreslit nebo pomalovat okenní tabulky. Pokud vyberete druhou možnost, dejte pozor při výběru. A použijte barvy, které lze jednoduše z okenní tabule sloupnout, spíše než ty, které drží na okně napevno. Pokud si netroufáte kreslit na okno od ruky, můžete si i pro tyto případy pořídit šablony, díky kterým na okně bez problému vytvoříte pěkného sněhuláka či vánoční stromeček. Vybrat si můžete jak z mnoha motivů, tak i různých druhů barviček. Ty můžou být v tubičce, ale také jako voskovky nebo křídové fixy. Zaleží jen na vás, se kterými se vám bude pracovat nejlépe.