Sobota 27. listopadu 2021
Svátek slaví Xenie, zítra René
Zataženo, sněžení 2°C

Trápí vás orosená okna? Víme, co pomůže!

/
 • (istock.cz)
  19. listopadu 2021 ● 06:00

  Také jste jako dítě s oblibou na zamlžená okna malovala prstem obrázky nebo psala písmenka? Jako dospělým nám to už radost nedělá, naopak. Co tedy s tím?

  Rosení oken vzniká, když se setká teplý vzduch se studenou okenní tabulkou nebo rámem. Nejvíc se vlhkost vzduchu zvyšuje pouhou přítomností lidí. Při standardních činnostech (vaření, praní, koupání, žehlení, vydechování…) člověk vyprodukuje přibližně tři litry vody za den, čtyřčlenná rodina tedy asi dvanáct litrů vody.

 • 1.

  Kdy zbystřit?

  Pokud se mlží okna zvenku, nic se neděje. Pokud vzniká rosení oken mezi skly, je třeba naopak zpozornět, protože může být poškozeno těsnění nebo okenní tabulky. Nechte okna raději zkontrolovat a případně opravit, aby nevznikala mezi skly plíseň. Větší problém také nastává, když k zamlženým oknům dochází zevnitř. V tomto případě máte doma příliš vysokou vlhkost a opět hrozí riziko plísní.

 • 2.

  Větrání

  Pravidelné větrání místností není důležité jen pro okna, ale pro zdraví celé domácnosti. V chladných měsících se doporučuje větrat intenzivně po dobu několika minut. Pokud venkovní teplota není příliš nízká, můžete nechat okna delší dobu na mikroventilaci.

 • 3.

  Tipy proti rosení

  Jestli vás překvapily kapky vody na spodní části oken, zkuste se držet několika zaručených rad, co pomůže:

  • Používejte při vaření digestoř a vařte v hrncích přikrytých poklicemi.

   

  • Pravidelně větrejte. Vhodné je krátké, ale intenzivní větrání. Na pět minut otevřete okna dokořán a takto větrejte klidně několikrát denně. V zimním období je lépe větrat tímto způsobem než zajistit výměnu vzduchu v místnosti ventilačkou, s vlhkostí pak zmizí i teplo.

   

  • Nábytek nedávejte až ke zdi – nechte asi 5 cm širokou mezeru. Na parapety nestavte velké předměty.

   

  • Vyprané prádlo sušte v sušičce. Kde máte problémy s rosením oken, nesušte prádlo.

   

  • Vytahujte žaluzie a roztahujte závěsy, podpoříte lepší proudění vzduchu a zamezíte rosení oken.
 • 4.

  Otřete je

  Vyzkoušela jste všechno, a přesto stále bojujete s orosením oken? Pomůže vám v rámci úklidu každý den okna otřít vlhkým hadříkem nebo jednorázovými vlhčenými ubrousky. V případě, že se na oknech, těsnění nebo v rohu okenních tabulek již objevila plíseň, zlikvidujte ji například savem.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1

bogumyl: Když se vám orosí čelo tak ho otřete.Na sklo je kladívko.pak už se nikdy neorosí

(20. 11. 2021 10:39)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy