Pátek 24. května 2024
Svátek slaví Jana, zítra Viola
Oblačno, déšť 21°C

Trápí vás orosená okna? Víme, co pomůže!

/
 • (istock.cz)
  23. listopadu 2022 ● 06:00

  Také jste jako dítě s oblibou na zamlžená okna malovala prstem obrázky nebo psala písmenka? Jako dospělým nám to už radost nedělá, naopak. Víte, jak se tohoto problému jednoduše zbavit? Prozradíme vám to!

  Rosení oken vzniká, když se setká teplý vzduch se studenou okenní tabulkou nebo rámem. Nejvíc se vlhkost vzduchu zvyšuje pouhou přítomností lidí. 

   „Dospělý člověk „nadýchá“ za noc až litr vodní páry. Při standardních činnostech (vaření, praní, koupání, žehlení, vydechování…) člověk vyprodukuje přibližně tak  tři litry vody za den, čtyřčlenná rodina tedy asi dvanáct litrů vody. Ta ale v utěsněném interiéru nemá kudy odejít. V dolní části zasklení se proto tvoří pásek kondenzátu, který pokud není otřen, může i stékat po profilu dolů. Okna pak mohou plesnivět, a způsobit nám tak nejednu nepříjemnost“ vysvětluje původ orosených oken Ing. Pavel Kašpar, manažer montáží VEKRA.

   

 • 1.

  Kdy zbystřit?

  Pokud se mlží okna zvenku, nic se neděje. Pokud vzniká rosení oken mezi skly, je třeba naopak zpozornět, protože může být poškozeno těsnění nebo okenní tabulky. Nechte okna raději zkontrolovat a případně opravit, aby nevznikala mezi skly plíseň. Větší problém také nastává, když k zamlženým oknům dochází zevnitř. V tomto případě máte doma příliš vysokou vlhkost a opět hrozí riziko plísní.

 • 2.

  Větrání

  Pravidelné větrání místností není důležité jen pro okna, ale pro zdraví celé domácnosti. V chladných měsících se doporučuje větrat intenzivně po dobu několika minut. Pokud venkovní teplota není příliš nízká, můžete nechat okna delší dobu na mikroventilaci.

 • 3.

  Tipy proti rosení

  Jestli vás překvapily kapky vody na spodní části oken, zkuste se držet několika zaručených rad, co pomůže:

  • Používejte při vaření digestoř a vařte v hrncích přikrytých poklicemi.
  • Pravidelně větrejte. Vhodné je krátké, ale intenzivní větrání. Na pět minut otevřete okna dokořán a takto větrejte klidně několikrát denně. V zimním období je lépe větrat tímto způsobem než zajistit výměnu vzduchu v místnosti ventilačkou, s vlhkostí pak zmizí i teplo.
  • Nábytek nedávejte až ke zdi – nechte asi 5 cm širokou mezeru. Na parapety nestavte velké předměty.
  • Vyprané prádlo sušte v sušičce. Kde máte problémy s rosením oken, nesušte prádlo.
  • Vytahujte žaluzie a roztahujte závěsy, podpoříte lepší proudění vzduchu a zamezíte rosení oken.
 • 4.

  Hlídejte vlhkost

  Autor: iStock.cz

   

  Vzniku kondenzátu na oknech můžeme jednoduše zabránit dodržováním tzv. pravidla 21-50. To nám říká, že při teplotě zhruba 21°C by vlhkost v místnosti neměla přesáhnout 50%,“ doporučuje Ing. Pavel Kašpar. Jak ale zjistíme, jestli pravidlo 21-50 dodržujeme? Snadno! Vlhkost u sebe doma můžeme jednoduše a během chvilky změřit za pomoci hydrometru. Ty jsou dnes běžně k dostání a nám laikům pomohou určit konkrétní teploty a vlhkosti v našem domě raz-dva! 

 • 5.

  Otřete je

  Vyzkoušela jste všechno, a přesto stále bojujete s orosením oken? Pomůže vám v rámci úklidu každý den okna otřít vlhkým hadříkem nebo jednorázovými vlhčenými ubrousky. V případě, že se na oknech, těsnění nebo v rohu okenních tabulek již objevila plíseň, zlikvidujte ji například savem.

   

Přidat názor
Počet komentářů: 1
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy