Společnost Lidl se rozhodla, že vedle prostřednictví potravin a spotřebního zboží osloví zákazníky i něčím novým. Nyní zkouší prorazit i v rámci chytré domácnosti. V nabídce zatím najdete například  chytré žárovky, stropní panely a svítidla, senzory pohybu i inteligentní zásuvky a také LED pásek, který jsme pro vás otestovali. Veškeré nastavení i následné ovládání těchto chytrých věciček probíhá skrze mobilní aplikaci Lidl Home (je dostupná jak pro Android, tak i iOS), a jak jsme se přesvědčili, není to opravdu nic složitého…

Zprovoznění zvládnete i bez muže

Přiznám se, že nejsem zrovna moc technicky zdatná. A tak jsem měla trochu strach, zda vše zvládnu dobře zapojit. Vedle nastavení aplikace do mobilu musíte totiž vše ještě propojit s tzv. gateway neboli centrální jednotkou chytré domácnosti. A tu je nutné ještě připojit k domácímu routeru. Spousta kroků, které ve mně vyvolaly počáteční nejistotu. Přizvala jsem tedy raději na pomoc manžela. Ten mě  v tom ale nakonec nechal trochu „vykoupat“. Prý bude jen dohlížet, aby to mé testování bylo co nejvíce věrohodné a abych po pravdě mohla napsat, zda to zvládneme i my ženy. A musím vás uklidnit. Sice několik stránek v manuálu vypadalo trochu děsivě, ale vše je opravdu srozumitelně popsáno i nakresleno. Takže je zbytečné se podcenit a hned na začátku to vzdát. A proč také někdy neukázat svým protějškům, že bez jejich pomoci klidně zvládnete i takové technické věci?

Fotogalerie
12 fotografií

Netušila jsem, co vše dokáže jeden pásek

Samotný LED pásek je dlouhý dva metry. Pokud vám tento rozměr nevyhovuje, není problém ho zkrátit, nebo naopak prodloužit díky spojovacímu kabelu. Z druhé strany je pak samolepicí, a bude tedy držet na většině povrchů. Zbývá se tedy jen rozhodnout, kam ho připevníte. Nám se nejvíc osvědčil v obýváku za televizí, kde díky barvám vytvořil opravdu hezkou atmosféru a vlastně celou místnost zajímavě oživil. Určitě by se skvěle hodil i pod kuchyňskou linku nebo jakoukoli polici. Velmi zajímavé a náladové osvětlení určitě vytvoří, pokud ho připevníte za zrcadlo nebo do skříně. 

Pak už vše ovládáte díky nainstalované aplikaci. Ta je samozřejmě v češtině a mám vyzkoušeno, že ji zvládne v pohodě i malé dítě. A věřte, že hra se světly bude bavit nejen vás, ale i děti. Ty naše se o mobil přetahovaly, a tak to u nás chvíli vypadalo jako na diskotéce. Nastavovat totiž lze nejrůznější barvy světel (má jich být 16 milionů), intenzitu osvětlení, ale také zajímavé scény. Vše podle vaší nálady, vkusu, ale i toho, co právě děláte. Třeba na práci a čtení se hodí výraznější, při sledování televize nebo u večerních romantických chvilek si jistě vyberete osvětlení tlumenější. Lze si dokonce i nakonfigurovat vlastní oblíbenou scénu a tu si načasovat třeba na dobu, kdy koukáte na televizi.

Žádná drahá sranda

Co mě rovněž velmi potěšilo, je cena, která je velmi přívětivá. Za celkem málo peněz podle mě získáte hodně muziky. V tomto případě světla, a to v opravdu kvalitním provedení. Centrální jednotka, která je nutnou součástí a díky níž můžete ovládat i další chytré produkty, vyjde na 699 Kč. Světelný LED pásek vás bude stát stejnou sumu. Navíc nejde o žádné akční zboží, takže v e-shopu Lidl-shop je běžně dostupné. A další chytré věcičky by měly postupně přibývat. Takže se těším, až zas nějaké doma vyzkoušíme. Smart Home od Lidlu má navíc ještě jednu výhodu – používá technologii Zigbee 3.0, která je kompatibilní i s výrobky od jiných značek. Můžete je tak různě kombinovat a užívat si nejrůznější vychytávky chytré domácnosti.