20. září 2019
Svátek slaví Oleg, zítra Matouš

Jak se starat o dřevěné nádobí? Tohle nikdy nedělejte!

/
 • Nebojte se dřevěného kuchyňského nádobí, mže vám sloužit roky
  Nebojte se dřevěného kuchyňského nádobí, mže vám sloužit roky (istock)
  29. července 2019 ● 06:00

  Každý máme doma nějaké ty dřevěné pomocníky. Vařečky, prkénka či paličky na maso. Aby nám dobře a dlouho sloužily, je potřeba o ně také správně pečovat. Víte, jak o ně dbát, a co jim naopak nikdy nedělat? 

  Dřevo je velmi dobrý materiál, ale na rozdíl od ostatního nádobí je to s jeho údržbou trochu složitější. Neplatí zde stejná pravidla jako u ostatního nádobí. Možná i vy se dopouštíte častých chyb, kvůli kterým si dřevěné kuchyňské náčiní ničíte. Jaká je tedy správná péče?


 • 1.

  Zapomeňte na myčku

  dřevěné nádobí


  To, že se dřevo nemá rádo s vodou, je známá věc. Přesto stále spousta lidí dělá velkou chybu a vkládá bez rozmyslu dřevěné náčiní spolu s ostatním nádobím do myčky. Přitom tam všechno rozhodně nepatří. Ani třeba příbory s dřevěnou rukojetí. Dřevo se totiž dlouhým pobytem v horké vodě a páře může lehko zkroutit a popraskat. A z dřevěných rukojetí příborů se brzy oprýská lak nebo barva. A tak pomůcky budete muset brzy vyměnit za nové. Dřevo také může nasát všechen zápach z myčky a z chemických přípravků. Chemikálie se pak, například v případě vařeček, vyvaří do jídla, které jimi mícháte.


  Které další nádobí do myčky nepatří? Přečtěte si článek zde.

 • 2.

  Myjte v ruce, ale šetrně

  dřevěné nádobí


  Aby vám dřevěné nádobí a náčiní sloužilo opravdu dlouho, měli byste si dát pozor i při ručním mytí. Nemáčejte je ve vodě příliš dlouho, aby zbytečně nádobí nenasáklo vlhkost. Nenechávejte tedy dřevěné nádobí ani příbory s dřevěnými násadami nebo prkýnka odmáčet ani jen tak odložené v dřezu. Na omytí stačí horká voda se saponátem. Poté vše důkladně opláchněte.


 • 3.

  Pozor na teplo!

  dřevěné nádobí


  Nakonec dřevěné nádobí otřete a nechte ještě dobře vyschnout. Náčiní je nejlepší pověsit na háček a prkénka opřete třeba o stěnu kuchyňské linky, aby nedošlo ke zkroucení. Určitě zapomeňte na urychlení sušení za pomoci přímého a intenzivního tepla, jinak si výrobky nenávratně zničíte. Tedy je nedávejte nikdy na topení nebo do mikrovlnné či klasické trouby.


 • 4.

  Myslete na péči

  dřevěné nádobí


  Nezapomínejte dopřát svému dřevěnému nádobí olejovou péči. Jednou za čas ho potřete jakýmkoli jedlým olejem. Prodloužíte tak jeho životnost a zabráníte pronikání bakterií z jídla do struktury dřeva. Stačí rozetřít několik kapek a po chvíli působení  setřít papírovými utěrkami přebytečný olej.


 • 5.

  Jak si poradit se zápachem?

  dřevěné nádobí

  Krájíte na prkénku aromatické potraviny, jako jsou například cibule nebo česnek, a poté prkénko nepříjemně zapáchá? Existují hned tři účinná řešení. Na pomoc si vezměte octový roztok nebo citronovou šťávu. Prkénko jimi vydrhněte a poté ho dobře opláchněte čistou vodou. Dobře vám také poslouží jedlá soda. A to tak, že lžičku přidáte do teplé mýdlové vody. Po pár minutách působení opět opláchněte.

Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy