10. prosinec 2018
Svátek slaví Julie, zítra Dana

Květen je ideální čas k sázení okurek! Jak na to, abyste měli bohatou úrodu

/
 • (shutterstock.com)
  10. května 2018 ● 06:00
   

  Okurky je nejlepší sázet v květnu, jakmile pominou zmrzlí muži, tedy Pankrác, Servác a Bonifác. Na zahradu se mohou vyndat předpěstované sazenice, vysévat lze i semínka. Jak pěstovat okurky, aby byla vaše úroda letos bohatá?

 • 1.

  Výsev na vodu

  ...

  Před sázením nebo setím připravte záhony. Okurky mají rády hlinité a humózní půdy. Vhodné je dodat do záhonu například chlévskou mrvu a doplňkové minerální hnojivo. V průběhu růstu ovšem už nehnojte. Před výsevem nebo výsadbou nepoužívejte prostředky na hubení plevele, okurky jsou na zbytky z herbicidů velice citlivé.

  Zkuste letos takzvaný výsev na vodu. Motyčkou udělejte na záhonu mělkou rýhu. Do ní nalijte vodu, počkejte, až se vsákne, a nasypte semena. Poté zahrňte rýhu suchou zeminou. Další zálivka není nutná, ale rozhodně neškodí.

 • 2.

  Správná odrůda

  ...

  Dobře si také rozmyslete, jakou zvolíte odrůdu okurek. Někteří lidé nemají rádi hruboostné odrůdy, protože píchají, a jejich sklizeň je tak trochu náročnější. Tyto okurky však mnohem lépe snášejí střídání teplot a chladnější počasí. Po chladném šoku se dokážou rychle vzpamatovat. Oblíbená odrůda je Regina F, která je také odolnější proti okurkové plísni. Další oblíbené odrůdy jsou Admire F1, Jitka F1 a Lada F1.

  Pro teplé oblasti jsou vhodné jemnoostné nakládačky, například odrůdy Fatima F1, Bohdana F1, Karolina F1 nebo Milena F1.

 • 3.

  Vsaďte na černou

  Okurková sezona je tu!
  Záhony můžete přikrýt černou netkanou textilií. Pomáhá totiž udržovat stabilní teplotu, pomáhá v boji s plevelem, zároveň ale propouští vodu.

  Tip: Nevysazujte je do záhonů, kde jste předtím měli brambory nebo jahody. Naopak vhodné jsou záhony po hrachu, cibuli, pórku, fazolích, košťálovinách a řepě.

 • 4.

  Zkuste pěstování na síti

  ...
  Dobré výsledky má i vertikální pěstování (Vertiko systém). Porost je lépe provětráván, listy rychleji osychají, snadnější je i chemická ochrana. Okurky jsou zdravější a začínají dříve plodit. Tato konstrukce se hodí také do zahrad těch, kteří nedisponují přemírou místa. Na dřevěný rám nebo svisle postavené latě asi 2 m od sebe dáme pletivo s velikostí ok nejlépe 10 x 10 cm. Výška konstrukce je asi 1,5 metru. Rostliny musíme od začátku navádět do jednotlivých ok sítě.

 • 5.

  Zalévání

  Studená voda je pro okurky naprosto nevhodná, stejně tak ji nemají rády lilek, papriky nebo melouny. Místo zalévání z hadice raději zavlažujte odstátou vodou. Zalévejte ke kořenům, nikoliv na listy, tím podporujete tvorbu plísně.

Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy