Připravte si domácnost na přívalové deště a záplavy V nadcházejících dnech očekává Česká republika výrazné dešťové srážky, které by mohly vést k lokálním záplavám v ohrožených oblastech. Meteorologové varují, že především níže položené oblasti, okolí řek a potoků mohou být nejvíce postiženy. Zatímco přesný rozsah škod není možné předpovědět, obyvatelé by měli být připraveni na možné komplikace a přijmout preventivní opatření.
Jak se připravit na případné škody ve vaší domácnosti
Základem je nepodceněná příprava na možný náhlý nárůst vody, který může poškodit majetek, a zajištění bezpečnosti vás i vašich blízkých. Zde je několik klíčových kroků, které byste měli podniknout:
1) Zabezpečte svůj domov
- Zkontrolujte odvodnění a kanály: Ujistěte se, že všechny okapy, svody a odtokové kanály nejsou ucpané, aby dešťová voda mohla volně odtékat.
- Utěsněte okna a dveře: Pokud žijete v oblasti s rizikem záplav, utěsněte okna a dveře, zejména v suterénu, aby se co nejvíce zabránilo vniknutí vody do domu.
- Zajistěte cennosti a elektrospotřebiče: V nejohroženějších oblastech přemístěte elektroniku, cennosti a důležité dokumenty do vyšších pater nebo bezpečných prostor.
2) Připravte si nouzové vybavení
- Záložní zdroj energie: Pořídit si generátor nebo jiné záložní zdroje energie, abyste mohli v případě výpadku proudu pokračovat v běžných činnostech.
- Lékárnička a pitná voda: Mějte připravenou lékárničku a dostatečnou zásobu pitné vody pro všechny členy domácnosti alespoň na několik dní.
- Baterie a svítilny: Zajistěte si dostatečné množství baterií a funkční svítilny, pokud by došlo k výpadkům elektřiny.
3) Sledujte předpovědi a místní varování
Pravidelně sledujte aktuální předpovědi počasí a výstrahy z krizových místních zdrojů a na internetu, např. na stránkách Hydrometeorologického ústavu.
4) Pojištění proti záplavám
Pokud ještě nemáte pojištění majetku proti záplavám, je dobré se zamyslet nad jeho sjednáním. Pojištění může významně snížit finanční dopady škod způsobených povodněmi.
5) Co dělat po záplavě
- Zkontrolujte bezpečnost svého domova: Než se vrátíte do zatopené oblasti, ujistěte se, že je váš dům bezpečný a neohrožuje vás například nestabilita konstrukce, pokud dům vypadá poničeně, určitě zavolejte statika a do domu nechoďte.
- Sušení a odstraňování škod: Pokud dojde k zaplavení, začněte co nejdříve vysoušet zasažené prostory a zamezte šíření plísní. Můžete si na pomoc zavolat profesionály. Příprava, opatrnost a nepodcenění situace může vést k ochraně vašeho majetku i zdraví. Přejeme Vám, abyste tato bezpečnostní opatření nemuseli využít.