Čtvrtek 23. března 2023
Svátek slaví Ivona, zítra Gabriel
Oblačno 17°C

10 tipů, jak si na zimu zútulnit domov v duchu hygge

/
 • Textil
  8. listopadu 2022 ● 06:00

  O hygge jako skandinávském receptu na šťastný a spokojený život jste už jistě slyšeli. Věděli jste však, že podzim a zima je ideálním obdobím, kdy se můžete zásadami hygge inspirovat při zútulňování svého interiéru?

  Drtivá většina věcí, které do interiéru v duchu hygge patří, totiž nějak souvisí se zimou, resp. ji zpříjemňuje. Je to dáno tím, že Skandinávci jsou zvyklí na dlouhé zimy, kdy tráví více času doma, a tím pádem se snaží vytvořit si tam co nejpohodlnější prostředí.

   

  Zásady hygge interiéru

  Kdo se chce doma zařídit podle hygge, musí se snažit pochopit skandinávský styl života. Dánové, Norové i Švédové se rádi obklopují jednoduchostí. Hygge domov by měl být v první řadě praktický a funkční, ale samozřejmě také příjemný na pohled. Pro nábytek jsou typické čisté linie a promyšlený design. Skandinávci si potrpí na pevné podlahy, které se snáze uklízejí. Nepohrdnou však sem tam nějakou kožešinou či malým koberečkem na zútulnění. Ve skandinávské domácnosti zřídka najdete nějaké zbytečnosti. I dekorace jsou promyšlené, většinou jde o doplňky, které plní ještě nějakou funkci.

   

  Co by vám tedy nemělo doma pro dokonalou hygge atmosféru chybět?

 • 1.

  Masivní dřevo

  Autor: House Doctor

  Vůně i zvuk dřeva (třeba vrzání prkenné podlahy) neodmyslitelně patří ke kouzlu domova. V hygge interiéru se nespokojte jen s náhražkami (lamino), ale sáhněte po skutečném masivu. Deska stolu, rám postele nebo alespoň malá stolička či prkénko v kuchyni. Uvidíte, jak hřejivý dojem udělá tento materiál i v jinak strohém moderním interiéru.

 • 2.

  Hřejivý textil

  Autor: Westwing

  Jak už bylo řečeno, na velké koberce si na severu příliš nepotrpí, ostatními textilními prvky však ve svých domovech nešetří. Hlavní roli hrají vedle závěsů především bezpočet dekorativních polštářů a samozřejmě měkké a huňaté plédy či deky, do kterých se večer můžete u televize či s knihou v ruce hezky zabalit. Na zimu se nejlépe hodí materiály jako kožešina, samet a nejrůznější pleteniny. Čím více přírodních vláken (zejména vlny), tím lépe... 

 • 3.

  Teplo rodinného krbu

  Autor: Möbelix

  Každý, kdo má doma krb či kamna, nám dá jistě za pravdu, že se starají o nezaměnitelnou atmosféru a jejich teplu se nic nevyrovná. V mnoha skandinávských domácnostech nenajdete v obývacím pokoji televizi, místo toho se můžete večer kochat pohledem do plamenů. A jak to udělat v paneláku, když nemáte komín? Není na tom nic těžkého. Stačí se poohlédnout na internetu po falešné krbové římse a několika větších svíčkách. Moderní alternativou jsou pak tzv. biokrby na líh.

 • 4.

  Sbírka knih

  Autor: Lene Bjerre

  Jak už bylo řečeno, v hygge domácnosti se spíše než u televize tráví večery u krbu, nejlépe s knihou v ruce. Skandinávci knihy milují a předávají si je z generace na generaci. Preferují samozřejmě detektivky, ale potrpí si i na klasiku. Knihy pro ně nejsou jen prostředkem, jak trávit volný čas. Plní také úlohu dekorace. V žádném hygge obýváku nesmí chybět knihovna nebo alespoň pár svazků hezky naaranžovaných na komodě či parapetu.

 • 5.

  Hygge koutek

  Autor: Madam Stoltz

  Dánové mu říkají hyggekrog a může mít podobu útulného křesílka s lampou a odkládacím stolkem, polstrovaného sezení ve výklenku u okna nebo třeba koutku s polštářky a podsedáky přímo na zemi. Důležité je, že to je místo, kde se cítíte dobře a kam se rádi tzv. zašijete, když na vás padá zimní splín.

 • 6.

  Drobné osvětlení

  Autor: IKEA

  Pokud jste už někdy byli během dlouhých zimních večerů například ve Švédsku, jistě jste si všimli, že za téměř každým oknem svítí lampička. Místní si totiž potrpí na drobné osvětlení, které dotváří útulnou atmosféru jejich domovů. Vedle lustrů a závěsných lamp tu proto najdete spoustu stolních a podlahových lampiček s měkkým teplým světlem, nástěnná svítidla i další kousky, které plní hlavně dekorativní funkci. Třeba světelné řetězy...

 • 7.

  Svíčky a lucerny

  Autor: Kähler

  Samostatnou kapitolou jsou pak svíčky. Ať už samotné nebo zasazené do svícnů a luceren jsou charakteristickým prvkem severských interiérů. V zimním období se postarají o příjemné nenásilné osvětlení, při němž se dá báječně relaxovat. A protože si na severu potrpí na design, vybírají svícny od značek, jako jsou Kähler, IIttala nebo Muuto. Jsou dostupným způsobem, jak si vnést domů kvalitu a nápaditost tamní designérské tradice.

 • 8.

  Keramika

  Autor: IB Laursen

  Ať už v moderním čistém designu či s rustikálními prvky se podílí na útulnosti a podmanivém kouzlu domova. Ikonou na poli severské keramiky je už zmíněná dánská firma Kähler, ale pěkné kousky umí také lidovější značky, jako jsou IB Laursen (nahoře vidíte její kolekci Mynte) nebo Green Gate. Úplně klidně však vystačíte s výrobky českých porcelánek nebo servisem po babičce.

 • 9.

  Urban jungle aneb malý kousek přírody

  Autor: IKEA

  Skandinávci milují přírodu a nevynechají žádnou možnost trávit v ní dlouhé chvíle. Když je zima zažene do jejich domovů, dopřávají si kontakt s ní alespoň prostřednictvím přírodních materiálů a živých rostlin. Je tedy jasné, proč k nám trend urban jungle přišel právě odtud. Není nic jednoduššího než si ho přenést i k sobě domů. Květiny nemusíte nutně kupovat, na sociálních sítích najdete skupiny, kde vám zkušení pěstitelé rádi darují mladé rostlinky nebo je s vámi za něco vymění. 

 • 10.

  Staré s novým

  Autor: IKEA

  Podobně jako naši němečtí sousedé také Dánové nebo Norové si potrpí na bleší trhy. S oblibou totiž kombinují nový nábytek se starými předměty, které buď podědili, nebo objevili právě na trhu či v bazaru. Stará lampa, omšelý stůl nebo oprýskaná židle... Někdo vidí harampádí, milovník hygge opravdový poklad. Výhodou je, že tento přístup je v souladu s dnešním požadavkem na udržitelnost, a navíc – nic neudělá takovou perfektní tečku za útulným interiérem jako povedený vintage kousek!

   

  Stylové doplňky, které zútulní váš domov, najdete na našem Bazaru Blesk za nejvýhodnější ceny.

Články odjinud
BAZAR
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy