Navštívili jsme novou zástavbu v rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín, kde vyroste v deseti etapách téměř 900 bytů ve skandinávském stylu. Zkušení architekti ze studia Loxia Architectes Ingenierie se při navrhování projektu nesoucího jména finských měst inspirovali klasickou severskou architekturou.

Na první pohled tedy zaujme střídmé provedení a čisté přímé linie a tvary nových domů ve spojení s neutrální barevností. „Právě severský styl, který obecně charakterizuje naše projekty, jsem se snažila propojit s představami potenciálních zákazníků a promítnout jej i do těchto bytů. Při svém návrhu jsem tedy kladla důraz zejména na čistotu a světlost interiéru, což jsou hlavní rysy skandinávského designu s využitím kombinace moderních prvků doplněných o tradiční přírodní materiály,“ vysvětluje designérka YIT Stavo Lenka Hlaváčková Schubertová, autorka dvojice vzorových bytů v dokončované etapě Lahti, která je pojmenovaná po jednom z hlavních zimních sportovních center Finska.

My jsme se podívali do jednoho z nich – světlého a vzdušného 2+kk, které je zařízeno ve střídmých barvách, převážně šedé, bílé a černé, jež oživují zajímavé geometrické detaily. Zaujaly nás zejména neobvyklé dekorace na stěnách ve tvaru včelích pláství. Některé dřevěné poličky, jež našly své místo i v chodbě, jsou ozdobeny živým mechem. Jeho svěží zelená barva ve střídmě barevném prostoru doslova září. Motiv plástve je využit také v ložnici nad postelí. Tady však ne v podobě dřevěných polic, ale abstraktního obrazce vytvořeného z nití.

Designérka byt navrhla v nadčasovém minimalistickém designu: kuchyňská linka v bílém provedení bez úchytek se šedou pracovní deskou, bílý jídelní stůl jednoduchého tvaru, šedá rovná sedačka a v ložnici pak bílá kovová postel s částečně šedým povlečením a okny zastíněnými bílými závěsy. Díky tomu si mohla pohrát s několika výraznými doplňky.

Vedle zmíněných pláství je to třeba černý drátěný nábytek (stolky, židle, křesílko) a také originální koberec z limitované kolekce IKEA, který navrhl newyorský umělec Noah Lyon, jenž se nechal inspirovat tradicemi a symboly amerických indiánů. Dalším nepřehlédnutelným prvkem je LED svítidlo značky Eglo nad jídelním stolem, které může pomocí dálkového ovládání měnit intenzitu i barvu.

Co bylo pro designérku na této realizaci nejtěžší? „Stejně jako u téměř všech vzorových bytů byla nejnáročnější skutečnost, že jejich realizace probíhá ještě v průběhu výstavby budovy. Všechny okolní prostory jsou v různém stadiu rozestavěnosti a zařizovaný prostor je těžko dostupný. Vlastní vybavování vzorového bytu tedy probíhá za velmi ztížených podmínek,“ vysvětluje na závěr.

Fotogalerie
6 fotografií

Článek připravil časopis Blesk Bydlení. Aktuální číslo koupíte v novinových stáncích, nebo si ho můžete v tištěné či elektronické podobě objednat v našem iKiosku ZDE.

Titulní strana magazínu Blesk Bydlení na říjen 2020