Na letní dny se těšíme snad všichni, před tropickými teplotami se ale také občas potřebujeme schovat do chladu. Dobrým řešením jsou klimatizace. Jak ale poznat „tu pravou“ s ohledem na úsporou financí?

Nejdřív se podívejte na energetické štítky, které napoví, jak je na tom klimatizace se spotřebou energie. Ty nejúspornější jsou označené A++. „Pokud byste klimatizaci s energetickým štítkem A++ používali 600 hodin ročně, vyjde vás její provoz zhruba na 2 500 korun. Provoz klimatizace s energetickým štítkem A při stejně dlouhém provozu vás bude stát o pětistovku víc,“ porovnává Libor Holub, obchodní ředitel Bohemia Energy.

V současné krizi, která zasáhla rodinné rozpočty většiny z nás, bude pochopitelně každá koruna dobrá. Vyplatí se proto současně s koupí klimatizace prozkoumat i možnosti úspory při změně dodavatele energií, zejména elektřiny.

S koupí klimatizace prozkoumejte i možnosti úspor při změně dodavatele elektřiny.
S koupí klimatizace prozkoumejte i možnosti úspor při změně dodavatele elektřiny.
Autor: BOHEMIA ENERGY entity

„Když změníte dodavatele elektřiny, můžete jen na provozu energeticky úspornější klimatizace uspořit ročně až 900 korun. Za pět let je to skoro 4 500 korun. Se změnou dodavatele pak domácnost za energie celkově ušetří samozřejmě ještě daleko víc,“ dodává Libor Holub.

Tipy na efektivní používání klimatizací

  • Při spuštěné klimatizaci nezapomeňte zavřít okna i dveře.
  • Teplotu nastavte tak, aby v místnosti dosahovala zhruba 24 ºC.
  • Nikdy prostory příliš nepodchlazujte, rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl být více než 7 ºC.
  • Nezapomeňte na pravidelné čištění a údržbu.

Úspory můžete v parném létě podpořit i jinak. Místnost o několik stupňů zchladí třeba větráky, ty nejlevnější přitom pořídíte už od několika stovek.

Jak je na tom klimatizace se spotřebou energie napoví energetický štítek
Jak je na tom klimatizace se spotřebou energie napoví energetický štítek
Autor: BOHEMIA ENERGY entity

„Větráky mají levnější provoz než klimatizace a snadno je přemístíte, kam potřebujete,“ vypočítává výhody Libor Holub z Bohemia Energy. Jen pozor na to, kam jej namíříte. Pokud bude foukat přímo na vás, pravděpodobně to odnesete zánětem středního ucha, nastydnutím nebo zablokovanou páteří.

A nezapomínejte ani na takové „drobnosti“, jako je správné větrání, ideálně v noci, kdy venkovní vzduch místnost vychladí a připraví ji na nápor tepla přes den.

Snažte se zabránit i pronikání přímých slunečních paprsků do místností. Vybavte okna žaluziemi, roletami, markýzami či alespoň závěsy. Další možností jsou speciální fólie instalované na vnější stranu oken, které odráží sluneční záření. I tyto jednoduché tipy vám pomohou v uzavřeném prostoru letní vedra přežít.