Bydlení často vnímáme jako neživé pozadí, které obklopuje detaily našeho života. Majitelé viktoriánského domu na severním předměstí Melbourne k domovu přistupují jinak. S láskou mu říkají “stará dáma” a označují se za správce. Když se obrátili na architektonický ateliér FMD s požadavkem na rekonstrukci, bylo pro ně důležité, aby všechny změny byly v nejlepším zájmu domu.

Původní kuchyně byla na severní straně domu a bránila přirozenému světlu, aby proudilo do obytných prostor. Zahrada neměla žádnou souvislost s obytnými prostory. Původní terasový dům nicméně krásně stárnul a stálo za to zachovat jeho strukturu.

Majitelé se rozhodli postavit v zadní části pozemku přístavbu, která obsahuje novou kuchyň a obytný prostor. Nové místnosti jsou propojeny s čerstvě upravenou zahradou a bezproblémově přechází do tradičního uspořádání.

Citlivý přístup se odráží i na fasádě přístavby. Její křivky evokují viktoriánské volány. Dřevo představuje tkaninu, kované železo je krajkou a výsadba mezi plotem představuje výšivku. Vytváří tak přechod mezi starou a novou strukturou, aniž by vznikl ostrý kontrast. Hlavní slovo dostal beton, dřevo, terakota a bronz. Všechno to jsou klasické materiály, které jsou zároveň trendy a umí dobře stárnout.

Fotogalerie
8 fotografií