Míši manžel tedy nakonec opravdu objevil místo, které rodinu zaujalo. “Uchvátila nás zdejší kouzelná zahrada, velká půda a zahradní domek, který byl ideální pro děti. V jakém stavu je samotný dům mě tehdy nějak nenapadlo řešit,” směje se dnes po deseti letech Míša Dolinová. Bohužel se ukázalo, že chalupa bude vyžadovat důkladnou rekonstrukci, protože nemá ani koupelnu, ani WC a půlka domu je vlastně téměř nepoužitelná.
Navíc bylo nutné kompletně předělat rozvody vody a celou elektřinu. “A když už, tak jsem si nechala postavit na zahradě také novou kadibudku, u které prostě miluju výhled na stromy,” směje se Míša.

Chalupa Míši Dolinové je dnes komfortní oázou klidu a pohody. Kamenné stavení s hlubokými sklepy z pískovce pochází již z devatenáctého století. Stavba sice není roubenka pro zdejší kraj typická, ale má své kouzlo díky poloze na kopci, který obtéká potok. Stodola byla nejspíš přistavěná později.

Dům je rozlehlý také díky velkému podkroví, kde by se dalo zbudovat další pohodlné bydlení. “Každý, kdo to tady vidí, se diví, že půdu nezrekonstruuji, protože se to prý přímo nabízí,” líčí Míša, která ale sama podobnou akci nechystá. Říká, že jí zatím stačí velký obývák s kuchyní a dvě ložnice v přízemí, a že rekonstrukci nechává pro své dvě dcery. Zatím je tak aspoň kam dávat krabice s keramickými servisy, knihami a starými časopisy, které už prý asi nikdo nikdy neprolistuje, ale i tak je Míša na půdě ráda uloží.

 

Celý článek a ještě mnohem víc si můžete přečíst v novém čísle časopisu Blesk Bydlení:

Nový časopis Bydlení