Herec a scenárista Zdeněk Svěrák, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, je dvojnásobným držitelem této křišťálové sošky za scénáře k filmům Kolja a Vratné lahve. Tři snímky, na nichž se podílel, byly nominovány na Oscara. Jde o filmy Vesničko má středisková, Obecná škola a Kolja, přičemž posledně jmenovaný získal jak tuto prestižní cenu americké filmové akademie, tak i další hodnotné ocenění Zlatý glóbus.

Na cenu jsem se netěšil

"Na tuto cenu jsem se ani netěšil a přemlouval přátele z akademie, aby ji udělili někomu jinému. Sám jsem hlasoval pro Jiřinu Bohdalovou, Jiřinu Jiráskovou a Ivu Janžurovou. Kdyby tu byl Ladislav Smoljak, měli bychom ji dostat společně, protože většinu dráhy jsem ujel s ním," řekl Svěrák novinářům. V diáři na nejbližší rok konkrétní práci nemá a věnuje se psaní povídek. Přiznal, že nejvíc ho baví hraní divadla, scenáristickou práci naopak považuje za nejhorší.

"Zvláště když narazím na náročného režiséra, který mi práci vrací a téměř znechutí," podotkl s poukazem na svého syna Jana. "Ale kdyby takový nebyl, jeho filmy by byly horší," dodal Svěrák, který osobně fandí snímkům Kuky se vrací a Habermannův mlýn.

Fotogalerie
3 fotografie

Podle Vachlera slibuje letošní 18. ročník výročních filmových cen větší napětí a dynamiku. O to první se postará postupné zužování pěti nominovaných filmů či osobností na tři a následné vyhlášení vítěze. To druhé bude na umění slovenské skupiny The Pastels, jejíž sedm tanečníků nahradí při předávání trofejí tradiční hostesky. Na tanec je připraven i moderátor večera, čtyřnásobný držitel Českých lvů Jan Budař. Zazní přitom hity známé právě ze stříbrného plátna. Rozdáno bude 14 křišťálových sošek - laureáti je převezmou z rukou jejich dosavadních držitelů.

Nejvíce nominací mají filmy Pouta a Občanský průkaz

Nejvíce nominací letos posbíraly snímky o temném období normalizace - Špačkův thriller Pouta třináct a Trojanovo komediální drama Občanský průkaz jedenáct. Aspoň na jednu nominaci dosáhlo deset z loňských jednadvaceti hraných filmů, které tak zůstaly ve hře.

Po sedmi nominacích má road movie Roberta Sedláčka Největší z Čechů a dobrodružná fantasy Jana Svěráka Kuky se vrací. Se šesti nominacemi do hlavního večera vstoupí historické drama Habermannův mlýn, pět nominací má psychologické drama o rodičích a dětech Mamas&Papas. Želízka v ohni mají i Ženy v pokušení, Kajínek, Přežít svůj život a snímek Hlava-ruce-srdce.

"Těším se na to, až přímý přenos skončí. Navíc nemám připraveno nic, na pódiu budou kreativní lidé, kteří ten večer určitě posunou dál," uvedl moderátor Jan Budař.

Mezi těmi, kteří oceněným předají České lvy, mají být jeho první držitelka za herecký výkon Jiřina Bohdalová, první držitel za výkon ve vedlejší roli Jiří Lábus, čtyřnásobný krotitel Českých lvů Ivan Trojan a také Emília Vášáryová.