Kopecký mlýn miloval a trávil tam každou volnou chvíli. „Byl dost nešikovný a práce tady moc neodvedl,“ vzpomíná pan Puffr. „I když jí hodně začal, třeba tarásek na potoce, když si dělal přehrádku ke koupání. Dodělal jsem ho já.“ Miloš Kopecký svému mlýnu říkal podle nálady buď oáza, nebo pelech. Do oázy si vozil milenky, v pelechu překonával záchvaty miniodepresivity.

Volné manželství

„Děly se tu někdy věci,“ vybavuje si Jan Puffr. Jednou přijel Kopecký s milenkou, dobře rostlou blonďatou studentkou,a zjistil, že tchán Křeček mu naschvál zamkl ložnici. Jel tedy za svým správcem Puffrem do Křemže, aby mu ji odemkl. „Jenomže jsme se minuli, on pak jel nakoupit a já přijel na mlýn dřív,“ říká Jan Puffr. „To jsi ty Miloušku? uslyšel jsem. Ta slečna přišla úplně nahatá. Ani se nezačervenala, jen chtěla vědět, co tam dělám. A já povídám – přijel jsem vám otevřít pracovnu,“ směje se při vyprávění pan Puffr.

Láska ve třech

Podobných návštěv pamatuje hodně. „Někdy byli na mlýně i tři – on, jeho paní a milenka. S paní Janou měli volné manželství.“ Kopecký chtěl být na mlýně sám, osadil všechny přístupy k němu zákazem vjezdu i vstupu a místní mu to dost zazlívali. A také ho pomlouvali – že prý neplatí řemeslníkům, co mu tam staví. „Ale to nebyla pravda,“ brání herce Jan Puffr. „To o něm šířil jeden zedník se svojí partou. Kopecký mu třeba dal osmdesát tisíc, ale on něco utratil v hospodě, něco jinde a dělníky nevyplatil.“

I Waldemar Matuška, když byl na Kopeckého mlýně hostem, jednou uviděl, jak zedníci přijeli s materiálem, půlku ho složili a druhou odvezli jinam. „Ty stavíš ještě něco dalšího,“ ptal se pak Kopeckého zpěvák. Herec se rozzlobil a zedníky vyhnal. A ti ho začali pomlouvat.

„Peníze měl. Jeho tchán Křeček mi prozradil, že Kopecký bere dvaadvacet tisíc čistého, a to bylo tenkrát hodně.“

Člověk jako ostatní

Miloš Kopecký nejprve na mlýn jezdil volhou a pak žigulíkem. „Kdybych si koupil nějakou limuzínu, tak mi ji v Praze poškrábou, lidi moc závidí,“ říkal Janu Puffrovi. Do Křemže jezdil nakupovat, hlavně alkohol, a jak vzpomíná místní kronikář František Sarauer. „…paní Jana nosila odpadky do místních popelnic, tehdy ještě volně přístupných.“

V Křemži měli svatbu 11. srpna 1966. „V ten den si herec Miloš Kopecký vzal za asistence deklamujících pionýrek svou čtvrtou manželku Janu Křečkovou, tanečnici z Divadla ABC, zvanou Žanda,“ napsal kronikář.

Mlýn a okolí pomáhalo Kopeckému překonávat jeho nemoc. „Někdy tam pištěly milenky, někdy troubili jeleni z blízké Kletě a obojí měl rád. Škoda, že už tu není, byl to dobrý člověk a vynikající herec,“ je přesvědčen Jan Puffr, který Kopeckého znal jako málokdo.

Fotogalerie
11 fotografií