„Maminka si stěží pamatuje, že byla filmovou hvězdou, celé dny prosedí v křesle, žije ve svém světě,“ řekla francouzskému týdeníku Paris Match hereččina dcera Giulia.

Jak nemoc postupovala, Girardot začala být zmatená, náladová a zapomnětlivá. Svoji nemoc nenáviděla. „Kdybych měla začít trpět Alzheimerovou chorobou, spáchala bych sebevraždu,“ prohlásila kdysi herečka a rodina proto před ní tuto diagnózu dlouhou dobu raději tajila. V pařížském sanatoriu nakonec žila Girardot společně se starším bratrem Jeanem, i ten trpí Alzheimerovou chorobou.

Účinkovala i pražském divadle

Kariéra Girardot začala v roce 1960, kdy ji italský režisér Luchino Visconti obsadil do role mladé prostitutky ve filmu Rocco a jeho bratři. Charismatická diva se postupem času proslavila nejenom rolemi inteligentních emancipovaných žen, bravurně ztvárnila i role komediální. Girardot se objevila po boku hvězd, jako byli Alain Delon, Yves Montand, Jean Marais či Philippe Noiret.

Na podzim 1993 natáčela v Praze seriál z vězeňského prostředí a byla hostem MFF Artfilm v Trenčianských Teplicích 1999, o rok později se zúčastnila filmového festivalu ve Zlíně. Naposledy byla v ČR v roce 2003, kdy v pražském Švandově divadle excelovala v monodramatu Madame Marguerite.

Fotogalerie
1 fotografie

Závislost na kokainu

Před osmi lety dělal s Girardot Blesk rozhovor. Už tenkrát nebyla herečka v dobré fyzické kondici. Stejně jako její dcera měla problémy s kokainem, téměř nejedla a neměla náladu na lidi. Přesto jsme s ní měli domluvený rozhovor. Tři dny v Paříži byly tenkrát opravdovým martyriem. Kolega, který s námi za ní jel, vzpomínal, jak jí v Praze musel na Václaváku shánět bílý prášek, aby mohla druhý den pracovat. Doufali jsme, že v Paříži má zásoby.

První den pozvala do svého krásného bytu poblíž pařížského náměstí Place Vêndome jen kolegu, kterého znala. Přišel s tím, že jí máme zavolat druhý den. Volali jsme, ale ona se necítila ve své kůži. Třetí den napětí vrcholilo. Vyjde ze svého bytu s terasou? Nakonec se uvolila, že s námi půjde na oběd do jedné z restaurací na Place Vêndome. Objednala si zapečená husí játra, kterých se vůbec nedotkla. Ze začátku byl problém ji rozmluvit, ale postupně roztávala a rozpovídala se o své nešťastně vdané dceři, o bývalém muži, který ji obral o majetek, o intrikách mezi herci. Její život vůbec nebyl lehký…

Její nejúspěšnější filmy

Rocco a jeho bratři (1960): Šlo o její první opravdu významnou roli. Ve filmu po boku Alaina Delona ztvárnila prostitutku, kterou znásilní bývalý boxer. Toho hrál Renato Salvatori (†54), který se později stal jejím manželem a pár měl spolu Giuliu. Později se odloučili, ale nikdy oficiálně nerozvedli.

Stalo se v Turíně (1963): Ve snímku o stávce v turínské textilárně si zahrála opět prostitutku, kterou k řemeslu přivedla špatná sociální situace. Film natočil slavný režisér Mario Monicelli a získal za něj nominaci na Oscara.

Stará panna (1972): V romantickém snímku ztvárnila Girardot naopak nesmělou Muriel, stárnoucí ženu, která se nikdy nevyjadřovala o mužích lichotivě, ale postupně začne podléhat kouzlu Philippa Noireta.

Něžné kuře (1978): Ve slavné komedii ztvárnila Lisu, která prožije románek s Antoinem (Philippe Noiret), kterého předtím srazí na kole. Film se pak odehrává po 20 letech, kdy on pracuje jako profesor řečtiny a ona je policejní inspektorkou.

Ukradli torzo Jupitera (1980): Pokračování Něžného kuřete bylo ještě komediálnější. Policejní inspektorka a její milovaný profesor řečtiny se vezmou a odjíždějí na svatební cestu do Řecka. Spousta fanoušků herečky považuje tento film za její nejlepší.

Pianistka (2000): V kultovním snímku ztvárnila Annie Girardot tyranskou matku, která se neustále hádá se svou sexuálně zvrhlou dcerou. Za vedlejší roli ve filmu získala nejvýznamnější francouzské ocenění César.