Tragický konec stoletého maratonce: „Tornádo v turbanu“ (†114) zabilo auto
V Indii zemřel 114letý maratonec Faudža Singh, kterého při přecházení silnice srazilo auto. Singh je považován za nejstaršího a zároveň prvního člověka s věkem přes 100 let, který dokončil maraton. Těchto závodů uběhl celkem devět, než kariéru v roce 2013 ukončil.
„Mé Turbanové torpédo už není. S velkým zármutkem se s vámi dělím o odchod mého nejváženějšího Faudžy Singha. Odpočívej v pokoji, můj drahý Faudžo,“ napsal na síti X maratoncův životopisec Khušvant Singh, který zmíněnou přezdívku vymyslel. Turban nosil Singh všude, jako všichni jeho sikhští souvěrci.
Rekordman, který se podle agentury AP narodil 1. dubna 1911, byl v mládí amatérským běžcem. Na začátku 90. let se usadil v Londýně, kde začal závodně běhat. Podle agentury to bylo kvůli tomu, aby překonal deprese ze smrti manželky a syna, kteří zemřeli krátce po sobě. Synova smrt byla obzvláště tragická, protože mu kus plechu během bouře usekl hlavu přímo před otcovýma očima.
Singh v roce 2000 uběhl za necelých sedm hodin svůj první maraton, který se konal v Londýně. Jako stoletý pak v roce 2011 uběhl torontský maraton s časem osm hodin, 11 minut a šest sekund. Stal se tak nejstarším člověkem, který celý 42,195 kilometru dlouhý závod dokončil. Do Guinnessovy knihy rekordů se ale nedostal kvůli chybějícímu rodnému listu, protože Indie v roce 1911 ještě nevedla záznamy o narození.
Na kontě má řadu dalších úspěchů. V roce 2003 se účastnil stejného závodu a vytvořil osobní rekord, když maraton dokončil za pět hodin a 40 minut. Při Letních olympijských hrách v Londýně v roce 2012 nesl pochodeň a o rok později dokončil 10kilometrový závod v Hongkongu za zhruba hodinu a půl, připomněla AP.
Stočtrnáctiletého maratonce srazilo vozidlo v jeho rodné vesnici Bias v pondělí odpoledne místního času, když přecházel silnici. Singh utrpěl těžká zranění hlavy a zemřel po převozu do nemocnice, což podle AP potvrdil jeho londýnský běžecký klub. Po řidiči, který z místa činu ujel, policie nyní pátrá, dodala agentura Reuters.
„Faudža Singh byl výjimečný jedinečnou osobností a způsobem, jakým inspiroval indickou mládež k velmi důležitému tématu, fyzičce. Byl to neobyčejný sportovec s neuvěřitelným odhodláním. (Jsem zarmoucen) bolestí nad jeho odchodem. V myšlenkách jsem s jeho rodinou a nesčetnými obdivovateli po celém světě,“ reagoval na síti X indický premiér Naréndra Módí.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.