Kdo je nová premiérka Ukrajiny? Svyrydenkovou (39) znají i v Bílém domě!

Autor: Dávid Pásztor, ČTK - 
16. července 2025
05:00

Ukrajina bude mít novou vládu. Tamní prezident Volodymyr Zelenskyj v úterý požádal dosavadní první místopředsedkyni vlády a ministryni hospodářství Juliji Svyrydenkovou, aby se ujala funkce premiérky. Krok zdůvodnil potřebou posílit potenciál ukrajinské ekonomiky nebo zvýšit výrobu zbraní. Kdo je příští šéfka vládního kabinetu Ukrajiny? Blesk přináší její profil.

Ukrajina bude mít druhou ženu v nejvyšší politické funkci v historii země. Po dnes již historické postavě Julie Tymošenkové se brzy stane tamní předsedkyní vlády dosavadní ministryně hospodářství Julie Svyrydenková.

Tato 39letá politička původem z Černihivu na severu Ukrajiny nahradí o deset let staršího Denyse Šmyhala, který by se podle prezidenta země Volodymyra Zelenského měl stát ministrem obrany.

Svyrydenková je aktivní političkou od roku 2015, kdy se stala poradkyní hejtmana Černihivského regionu. V následujících letech se vzhledem k jejímu ekonomickému vzdělání profilovala na rezort hospodářství, kde od roku 2021 působila jako ministryně.

Předtím se ekonomickému portfoliu věnovala i v Kanceláři prezidenta Ukrajiny, kde působila jako zástupkyně pro ekonomické otázky a interakci s investory.

Sehrála klíčovou roli ve vyjednávání s Trumpem

Její popularita stoupla právě letos, kdy se ukázala jako klíčová postava ukrajinské politiky i v mezinárodním měřítku. Podle Reuters sehrála klíčovou roli při jednání s administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa o dohodě týkající se přístupu k ukrajinským přírodním zdrojům.

Dohoda byla předmětem dlouhého vyjednávání a nakonec ji na přelomu dubna a května podepsala ve Washingtonu právě Svyrydenková a americký ministr financí Scott Bessent.

Vládní rošádu prezident Zelenskyj odůvodňuje „oživením“ práce kabinetu. „Navrhl jsem, aby ukrajinskou vládu vedla Julija Svyrydenková a aby výrazně obnovila její práci,“ řekla ukrajinská hlava státu. Svyrydenková je nekompromisní političkou, pokud jde o ruskou agresi proti její zemi. Přednedávnem se nechala slyšet, že Ukrajina je připravena vyjednávat, ale nikoliv kapitulovat.

Budoucí šéfka vládního kabinetu zdůraznila, že jde rovněž o principiální postoj ukrajinské delegace na jednáních se západními partnery. Za nezbytný první krok označila úplné příměří.

Nikdy neuznáme okupaci Krymu!

„Naši lidé nepřijmou zmrazený konflikt maskovaný jako mír. Nikdy neuznáme okupaci Krymu. A pokud nezískáme členství v NATO, bude Ukrajina vyžadovat závazné bezpečnostní záruky, a to dostatečně silné, aby odradily příští agresi v budoucnu, a dostatečně jasné, aby zajistily trvalý mír,“ vzkázala zahraničním mocnostem dříve příští ukrajinská premiérka.

Zelenskyj před jejím jmenováním ještě dodal, že na schůzce příští premiérce předal zprávu o plnění dohod s evropskými a s americkými partnery ohledně podpory Ukrajiny, kterých bylo dosaženo na nedávné konferenci o obnově Ukrajiny. „Musíme urychleně realizovat vše, co může posílit odolnost našeho státu a společnosti,“ uvedl Zelenskyj.

Proč odchází dosavadní premiér Denys Šmyhal? Podle všeho kvůli nespokojenosti s jeho prací to není. Spíš si válka vybírá daň i na těch nejzkušenějších politicích. Zároveň platí, že Šmyhal neodchází z vlády úplně.

„Problém není ve Šmyhalovi, ale ve všeobecné potřebě upustit páru a snížit vlnu negativity, která přichází ze všech stran - z fronty, ostřelování, všichni jsou hodně unavení. Navíc někteří ministři svým jednáním či nečinností vytvářejí prezidentovi problémy,“ uvedl zdroj serveru RBK-Ukrajina z vládní strany Sluha národa.

Denys Šmyhal by teď měl vystřídat na postu ministra obrany Rustema Umerova, který by se podle všeho měl přesunout na velvyslanecký post ve Spojených státech.

Domluví se i v Číně

Svyrydenková je vdaná, s manželem Serhiyem mají jednu dceru, Sofii. Před aktivní politickou kariérou pracovala v ukrajinském-andorském podniku, který se zabýval nemovitostmi. Zajímavostí však je její jazyková výbava.

V roce 2011 byla jmenována vedoucí Stálé mise v Černihivu ve městě Wuxi v Číně, a to kromě jiného i kvůli jejím znalostem tamního jazyka, mandarínštiny. Jako vedoucí stálé mise přispěla k přilákání investic do ekonomiky města Černihov, ale i celé Černihovské oblasti a aktivně pomáhala v udržování kontaktů mezi podnikateli na Ukrajině a v Číně.

Jmenování Svyrydenkové ještě vyžaduje souhlas parlamentu, tedy Nejvyšší rady (Verkhovni rada Ukrajiny). Podle všeho to ale bude jen formální krok. Schůze poslanců, na které plánují vládní rošádu potvrdit, je naplánovaná na středu a média upozorňují, že parlament se od ruské invaze do země z velké části sjednotil kolem Zelenského, je tedy nepravděpodobné, že by hlasoval proti němu.

První a dosud jedinou ženou v čele ukrajinské vlády byla Julija Tymošenková, která proslula jako jedna z vůdčích osobností takzvané oranžové revoluce. Premiérkou byla nejprve od ledna do září 2005 a poté znovu od prosince 2007 do března 2010.

Tymošenková vstoupila do historie Ukrajiny jako proevropská politička, kterou ve vykonstruovaném procesu věznil režim Viktora Janukovyče asi tři roky. Po sesazení tehdejšího prezidenta v roce 2014 se Tymošenková vrátila do aktivní politiky, v současnosti působí jako poslankyně parlamentu.

19:48
Dnes

V ruské Voroněžské oblasti podle tamního gubernátora Alexandra Guseva dnes podlehl těžkým zraněním hlavy muž, který po úterním ukrajinském dronovém útoku skončil v kómatu. Gubernátor ruské Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov později na telegramu uvedl, že při cíleném útoku ukrajinského dronu na osobní automobil ve Volokonovském okrese zahynul jeden muž a druhý skončil s mnohočetnými poraněními od střepin v nemocnici.

18:36
Dnes
!

Slovensko chce další jednání s Evropskou komisí a do vyjasnění návrhu jejích záruk ohledně dodávek zemního plynu bude Bratislava žádat odklad hlasování o 18. balíku sankcí EU vůči Rusku. Vyplývá to z dnešního prohlášení slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovensko blokuje přijetí nových protiruských sankcí, neboť žádá záruky k jiné iniciativě EK, se kterou Bratislava nesouhlasí a podle které se má do konce roku 2027 postupně zastavit dovoz ruského plynu do unie.

17:54
Dnes

Osmnáctý balík sankcí proti Rusku se nepodařilo schválit, při dnešním jednání v Bruselu nebylo podle diplomatických zdrojů ČTK dosaženo žádného posunu. Balík blokuje Slovensko. Bratislava podmiňuje svůj souhlas s novými omezeními proti Rusku vyřešením svých obav ohledně budoucích dodávek plynu. Obává se negativních dopadů plánu Evropské komise postupně do konce roku 2027 zastavit dovoz ruského plynu do Evropské unie.

Zobrazit celý online

Video  Nová ukrajinská premiérka Julie Svyrydenková na konferenci k rekonstrukci Ukrajiny v Římě, červenec 2025  - Instagram Julie Svyrydenková
Video se připravuje ...

Video se připravuje ...
Další videa