Tajná cesta na Ukrajinu: Fiala s ministry vyrazil do Užhorodu! Slíbil další pomoc Ukrajincům
V utajovaném režimu probíhal odlet představitelů české vlády směr Ukrajina. Premiér Petr Fiala (60, ODS) sice pro Blesk avizoval, že se brzy uskuteční jeho setkání s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem (49), ohledně termínu však konkrétní nebyl. Fiala se třemi ministry nakonec dorazil do Užhorodu v úterý 20. května. Z Prahy odletěla vládní delegace speciálem do Košic, aby se následně auty přesunula na Ukrajinu. „Ukrajina si může být jista tím, že Česká republika stojí pevně po jejím boku, podporujeme a budeme podporovat Ukrajinu všemi silami,“ sliboval Fiala.
- Ukrajina si může být jistá, že Česko stojí po jejím boku, zdůraznil dnes český premiér Petr Fiala po jednání s ukrajinským šéfem vlády Denysem Šmyhalem v ukrajinském Užhorodu.
- Budeme nadále pomáhat ze všech sil, uvedl také Fiala.
- Šmyhal vyjádřil Česku vděk a odhodlání prohloubit strategické partnerství obou zemí.
- Ukrajina chce další protiruské sankce, uvedl Šmyhal po jednání s Fialou.
- „Jsme si vědomi ukrajinského hrdinství a stojíme vám po boku,” řekl Fiala na tiskovce a nazval Ukrajinu klíčovým partnerem. Ocenil reformy, které země podstupuje i přesto, že je ve válečném stavu. „Pevnost našeho přátelství se potvrdila,” zakončil Šmyhal.
Při návštěvě Volodymyra Zelenského (47) v Praze se to avizovalo, nevědělo se však, kdy k tomu dojde a jak to bude se společným jednáním české a ukrajinské vlády.
Petr Fiala ještě ve čtvrtek v pořadu Ptám se, pane premiére při dotazu, zda se rýsuje nějaký termín jednání české a ukrajinské vlády, odpověděl neurčitě: „Rýsuje se termín jednání mezi mnou a premiérem Šmyhalem a některými členy vlády, jsme na tom domluveni, nebude to v nějakém příliš vzdáleném horizontu.“
Na Ukrajinu spolu s ním vyrazili ministr financí Zbyněk Stanjura (61, ODS), ministr dopravy Martin Kupka (49, ODS) či ministr zemědělství Marek Výborný (48, KDU-ČSL).
„Ukrajina si může být jista tím, že Česká republika stojí pevně po jejím boku, podporujeme a budeme podporovat Ukrajinu všemi silami, ať už je to pomoc vojenská, pokračování české muniční iniciativy, ale snažíme se i o maximální podporu v tom mezinárodní prostředí. Také jsme mluvili dnes o snaze Ukrajiny začlenit se do Evropské unie,“ říkal na tiskovce v Užhorodu premiér Fiala.
Šlo o první oficiální vládní návštěvu od 31. října 2022, kdy proběhlo jednání vlád v Kyjevě. K poslednímu jednání obou kabinetů došlo pak v červenci 2024 v Praze.
Před příjezdem do silně chráněného hotelového komplexu ležícího mezi Užhorodem a Mukačevem stihla česká delegace položit květiny u sochy prvního československého prezidenta T. G. Masaryka v Užhorodě, který patřil mezi lety 1919-1938 k Československé republice.
Užhorod leží přímo na hranici se Slovenskem a je metropolí Zakarpatské oblasti Ukrajiny. U Masarykovy sochy vítal českého premiéra jeho ukrajinský protějšek Denys Šmyhal.
Šmyhal: Neskutečná podpora
Premiér Ukrajiny nazval jednání s českou delegací velmi produktivním. Šmyhal poděkoval za českou muniční iniciativu, v minulém roce Ukrajině získala 1,5 milionu kusů munice, letos zhruba 400 tisíc. „Je to neskutečná podpora,” uvedl Šmyhal.
„Děkuji panu předsedovi vlády Fialovi za to, že přijel do naší země, aby podpořil naši zemi v neustálém boji za spravedlnost. Měli jsme velice plodné konzultace v Praze loni a rovněž je za námi návštěva prezidenta Zelenského v Praze. Především bych rád poděkoval za vojenskou pomoc,“ říkal Šmyhal. „Vysoce hodnotíme českou muniční iniciativu, díky které bylo dodáno půl druhého milionu nábojů. To je vše mimořádně úspěšná práce, která posiluje Ukrajinu,“ pokračoval na tiskovce ukrajinský premiér.
Šmyhal zmínil též záštitu ČR nad Dnitropetrovskou oblastí, kde Česko pomáhá rekonstruovat nemocnice. „Děkuji rovněž za to, že Česká republika převzala na sebe pomoc Dněpropetrovské oblasti a její rekonstrukci. Probíhá tam rekonstrukce šesti nemocnic. Od počátku ruské invaze jsme obdrželi i pomoc pro energetický sektor od ČR za 80 milionů dolarů. Také vysoce hodnotíme, že se ČR vzdala ruského plynu a ruské ropy. V tomto smyslu by ČR mohla být vzorem pro jiné země. Během našich konzultací jsme projednávali velice široké spektrum otázek počínaje bezpečností a konče ekonomickou spoluprací. ČR je odhodlána i nadále nám pomáhat tak, aby celý proces skončil pohnáním agresora před spravedlnost,“ uvedl Šmyhal.
S Fialou se bavili rovněž o zapojení Česka do rekonstrukce Ukrajiny. „Obnova Ukrajiny je rozsáhlý, globální projekt, vlastně největší od konce druhé světové války,“ upozornil ukrajinský premiér.
Fiala v Blesku: Podpora Ukrajiny je důležitá!
Fiala minulý týden ve studiu Blesku vysvětloval, proč je důležité Ukrajině nadále pomáhat. „On je to také předmět politického boje. Já se někdy setkávám s názory: ′Tak vy tu Ukrajinu podporujete na úkor českých lidí.′ Ani náhodou! My tu Ukrajinu podporujeme proto, že to je důležité pro naši bezpečnost. To je první věc.“
Český premiér vedle toho vysvětluje opakovaně, že podpora Ukrajiny, napadené Putinovým Ruskem, je nejen správná, ale má i praktické dopady.
„Samozřejmě, že je to spravedlivé, správné, ale je to důležité pro naši bezpečnost. Druhá věc - my s Ukrajinou vedeme debaty nejenom o vojenské pomoci, ale i ekonomické spolupráci. Teď i v poválečném období. A když se podíváme na výsledky českých firem, na jejich zapojení, na export na Ukrajinu, tak vidíme, že ta čísla výrazným způsobem rostou. I z tohoto hlediska jsou tyto debaty důležité, protože všichni doufáme, že ta válka na Ukrajině skončí, skončí brzy a budeme se bavit úplně o něčem jiném. A u toho by taky ČR měla být, protože to pak bude pro naše firmy hodně důležité,“ dodal pro Blesk Fiala.
Pořád jen slibuje,lidí se nezeptá na jejich názor Ať slibuje,a dává,ale ze svých.