Neurolog Stránský o rekordních počtech boreliózy: Jak se správně zbavit klíštěte?
Klasický scénář prázdninových dnů. Přijdete domů z lesa nebo procházky v přírodě a ejhle, klíště. Opravdu víte, jak ho správně odstranit? Platí, že čím dříve, tím lépe? A co klasické babské rady? Nejen na to jsme se zeptali v Epicentru odborníka, neurologa Martina Jana Stránského.
Namydlit, točit proti směru hodinových ručiček, vytrhnout, nebo použít pinzetu? Variant, jak „správně“ odstranit klíště, koluje mezi lidmi hodně. Co je ale opravdu správně?
„Nic z toho není správně. Cokoliv, co irituje to klíště, když ho točíte, nebo když ho udusíte, znamená, že buď tam můžete nechat hlavu toho klíštěte, anebo že se může s prominutím vyzvracet, poněvadž se mu to prostě nelíbí,“ uvedl Stránský v Epicentru a poradil jak na to.
„Takže správný přístup je vzít si pinzetu, vzít si trošku alkoholu, a pak krásně, úplně až dole u té kůže, chytit to klíště, jemně ho vytáhnout rovně, pak tam dát ten alkohol a umýt si ruce,“ vysvětlil neurolog.
Za jak dlouho se nakazíte?
Podle neurologa ne každé klíště musí představovat hrozbu. Za prvé, ne každé je infikované, a za druhé pokud ano, tak potřebuje dostatek času, aby nakazilo i vás.
„Když se podíváme na inkubační dobu, tak většinou je důležité si uvědomit, že než se vůbec ty borelie dostanou do těla, tak to klíště tam musí být minimálně 24–36 hodin, to znamená, že jestli jste přišli domů z lesů a máte klíště tam, kde nebylo ráno, tak to klíště vás prostě neinfikuje,“ radí lékař a dodává, ža není třeba hned jít za lékařem, je třeba klíště opatrně vyndat a inkubační doba většinou je pár dnů, ale může být i delší.
Pozor na hlavičku… ano, či ne?
Další, co už jste možná někde slyšeli, je prý důležité, aby vám při odstranění klíštěte nezůstala v kůži jen hlavička tohoto parazita. Opravdu to představuje určité riziko?
„Ne, ono to nic moc nezmění. Není žádná studie, která by ukázala, že když se tam nechá ta hlavička, takže ta borelióza je horší, nebo že je jí víc. Nechat to tam, nešťourat do toho, kůže si s ním poradí,“ dodal Stránský.
Léčíme pacienta, ne klíště
Podle neurologa nemá prý ani smysl posílat klíště po vytažení na rozbor do laboratoře. Za prvé se to celkem prodraží, a za druhé s jistotou stejně nic nezjistíte.
„V žádném případě. A navíc je to matoucí, tak se to vůbec nemá dělat, poněvadž to klíště to může mít, ale ten pacient to vůbec nemusí mít, takže léčíme pacienta a ne klíště,“ uzavřel Stránský.
Jak se zbavit fialového klíštěte?